VIDEO! Ratas: valitsus arutab võimalikke piiranguid kauplustele ja kohvikutele

"Paegu on kauplused ja kohvikud avatud, kuid õhtul hakkab valitsus arutama, kas rakendada ka nende suhtes meetmeid või piirata lahtioluekuaegu," ütles peaminister Jüri Ratas. Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et valitsus ei ole arutanud alkoholimüügi keelustamist. "Küll aga on valitsus arutanud müügipiiranguid," lisas ta.

Pilt: Stenbocki maja

VIDEO! Ratas: valitsus arutab võimalikke piiranguid kauplustele ja kohvikutele (1)

Toimetaja: Toomas Raag

"Paegu on kauplused ja kohvikud avatud, kuid õhtul hakkab valitsus arutama, kas rakendada ka nende suhtes meetmeid või piirata lahtioluekuaegu," ütles peaminister Jüri Ratas. Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et valitsus ei ole arutanud alkoholimüügi keelustamist. "Küll aga on valitsus arutanud müügipiiranguid," lisas ta.

Eriolukorra juht Jüri Ratas kinnitas tänasel valitsuse pressikonverentsil, et alates homsest kehtestatakse 14-päevane liikumispiirang Eesti riigipiiri sisenemiseks ületavale inimesele, vahendas BNS. 

Eestisse saabumise päevast on inimesel keelatud kahe nädala jooksul elukohast või püsivast viibimiskohast lahkuda.

Elukohast või püsivast viibimiskohast võib inimene reisile järgneva kahe nädala jooksul lahkuda üksnes tervishoiutöötaja või politsei korraldusel või inimese elu või tervist ohustava hädajuhtumi korral.

Liikumispiirangul on erandid. Näiteks ei kehti piirang diplomaatidele ega rahvusvahelise sõjalise koostöö raames Eestisse saabuvatele välismaalastele. Samuti kauba või tooraine transportijatele, rahvusvahelise kauba- ja reisijateveoga tegelevatele isikutele ja teistele korralduses nimetatud isikutele. Meetmed kehtivad kuni korralduse muutmiseni ning nende vajalikkust hinnatakse hiljemalt iga kahe nädala järel.

Sotsiaalminister Tanel Kiik kinnitas, et valitsus ei ole arutanud alkoholimüügi keelustamist. Küll aga on valitsus arutanud müügipiiranguid. Ta lisas, et müügipiirangute arutamises ei ole "midagi sensatsioonilist".

Kaupluste lahtiolekuaegade piiramine

Lisaks arutab valitsus täna õhtul võimalikke piiranguid kaupluste lahtiolekuaegadele. Ratas nentis, et praegu on kauplused avatud, kuid õhtul hakkab valitsus arutama, kas rakendada ka kaupluste suhtes meetmeid või piirata lahtioluekuaegu.

"Poed ja kohvikud on avatud, kuid õhtul arendame laiemalt, kas ka seal teha teatud meetmeid," selgitas Ratas. 

Ka kutsus valitsusjuht üles kaupluste külastajatel võimalusel vältida sularaha kasutamist.

Mõtlemine kaine peaga

Võimalikest alkoholimüügi piiranguste kohta märkis Kiik, et olukorras, kus inimetel on vähem kohustusi ja rohkem aega, siis on võimalikud piirangud vajalikud selleks, et inimesed ei hakkaks kogunema. "Viiruse levikuga tekib lisakoormus nii politseile kui ka meedikutele," selgitas Kiik.

"Praegu on aeg, kus peaksime mõtlema kaine peaga - alkoholi kokkuostmised ei ole ratsionaalsed," lisas Kiik, et ka toitu pole vaja osta kokku liiga suures koguses. "Mida kainemalt ja mõistlikumalt toimime, seda kiiremini saab kriisi lahendada."

Ka Ratas kinnitas, et alkoholimüügikeeldu ei kehtestata. "Teadlik valeinfo on ka karistatav ning tahtlik paanika tekitamine või inimeste eksitamine on kriisiolukorras ohtlik," tuletas Ratas meelde, et lähtuda tuleb valitsuse infokanalitest. 

Siseminister Mart Helme sõnul tuleks välja selgitada teadlikult valeinfot levitavad inimesed. "Kui see on linnalegendi tasemel, ei ole hullu," lisas Helme. "Iga kuulujutu peale me hulluks ei lähe."

Kui aga tegu on ühiskonda destabiliseeriva infooperatsiooniga, siis Helme sõnul peavad Eesti riigi pädevad ametiasutused välja selgitama "kuhu juhtmed välja viivad".

Koondamiste vältimine

Valitsus plaanib konkreetsete koroonaviiruse levikust põhjustatud majandusraskuseid leevendavate meetmetega tulla välja käesoleva nädala kolmapäeval või neljapäeval. Kiige sõnul on ta palunud töötukassal välja töötada konkreetne mudel eriolukorra kompenseerimiseks, mis oleks samas ka paindlik. 

Kiige sõnul on eesmärk vältida koondamisi ning toetada Eesti ettevõtjaid. "Need sammud tuleb kõigepealt kokku leppida töötukassa nõukogul ja siis Vabariigi Valitsusel," lisas ta. 

Ratase sõnul kohtub kriisikomisjon homme pangaliiduga ning toimub ka ministrite vaheline arutelu finantspaketi osas. "Kolmapäev-neljapäev saame välja tulla üsna konkreetsete sammudega, mis abi me anname, mis tuge me anname," lisas Ratas. 

Schengeni viisad peatatakse

Välisministeerium peatab alates homsest koroonaviiruse leviku tõttu ajutiselt Schengeni viisa ning Eesti pikaajalise viisa taotluste vastuvõtmise nii Eesti esindustes kui ka viisakeskustes ning see kehtib ka Schengeni viisa taotluste suhtes, mida Eesti menetleb teise liikmesriigi esindamisel. "Kuna meil pole võimalik kolmandate riikide inimesi siia lasta, pole põhjendatud viisasid väljastada," selgitas otsust välisminister Urmas Reinsalu.

Erandkorras võib viisat taotleda humanitaarkaalutlustel ehk lähisugulase haigus, matus ja kauba või tooraine transpordiks, tervishoiu- või muude hädaolukorra lahendamiseks vajalike teenuste osutamiseks, ning need, kelle vanem, laps või abikaasa on Eesti kodanik, Eesti elamisluba või elamisõigust omav isik. 

Juba väljastatud ning kehtivate viisadega eriolukorra ajal Eestisse siseneda ei saa.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...