VIDEO! Ratas: viiruse majandusmõjud jäävad meiega pikaks ajaks

Peaminister Jüri Ratas ütles, et 1. mail täitub Eestil 16 aastat Euroopa Liidu liikmena, mis on olnud Eesti jaoks kõige edukam, kõige jõukam ja kindlam aeg. Rahandusminister Martin Helme sõnul on opositsioon teinud rohkem kui keegi teine, et see valitsus kokku hoiaks.

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Ratas: viiruse majandusmõjud jäävad meiega pikaks ajaks (3)

Õnne Puhk / Video: Dmitri Povilaitis

"Meil on majanduse turgutamisel põhimõtteliselt teistsugune lähtekoht kui eelmise kriis ajal – me oleme andnud kiirelt toetusi nii inimestele kui ka ettevõtetele," ütles ta, lisades, et valitsuse meetmete põhimõte on leevendada majandusšokki ja toetada meie ettevõtteid ja töötajaid.

"Nii Eesti kui ka terve maailma ohtu seadnud viiruse majandusmõjud jäävad meiega pikaks ajaks ning me alustasime tööd kriisist väljumiseks töötamise nimel," ütles ta.

 

Ratas ütles, et seoses nafta hinna langusega seisab praegu ka Eesti ees tõsine väljakutse, mis puudutab ühte maakonda, Ida-Virumaad, mis vajab kiiret majandusmeetmete paketti.

"Me moodustasime komisjoni, mida juhib Taavi Aas, et töötada välja tugev majandusmeetmete pakett – see leevendab tööpuudust ja aitab kaasa sellele, et ei tuleks koondamisi ning saaks ettevõtlusega jätkata," sõnas ta.

Välispoliitilises vaates tõstis Ratas esile seda, et homme, 1. mail alustab Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistujana.

"Teine oluline tähis on see, et 1. mail täitub Eestil 16 aastat Euroopa Liidu liikmena. See on olnud Eesti jaoks kõige edukam, kõige jõukam ja kindlam aeg koos NATO-ga," ütles Ratas.

Lisaks tänas ta valitsuskoalitsiooni sünnipäeva puhul koalitsioonierakondi esimese aasta eest. "See on olnud kiire, toimekas ja keeruline aasta ja see annab koalitsioonile ka kindlust edasi minna," ütles Ratas.

Solman: 15% rahvastikuregistris olevatest inimeste elukoha andmetest on väärad

Rahvastikuminister Riina Solman palus inimestel üle vaadata ja vajadusel uuendada oma andmeid rahvastikuregistris aadressil rahvastikuregister.ee.

"15% rahvastikuregistris olevatest inimeste elukoha andmetest on väärad, aga need tuleks viia vastavusse tegelike oludega," ütles Solman. "Selle registri andmete järgi saavad politsei, meditsiiniasutused, päästeamet ja teised riigiasutused teiega ühendust. See oluline näiteks neile, kes soovivad järgmisel nädalal Saaremaa ja mandri vahel hakata liikuma." 

"Rahvastikuregistrisse on lisandunud ka uued teenused – nüüd saab seal muuta oma andmeid ise: teatada veast süsteemis ja teada saada inimese täpset surmaaega," informeeris Solman.

Solmani sõnul on inimeste kättesaamisel väga palju nende õigete asukohtade määramisel probleeme.

Solman tuletas meelde, et eriolukord kestab 17. maini ja avalikke üritusi ei toimu. "Vabariigi Valitsus ei reguleeri erapidude korraldamist – inimesed on näidanud, et nad on vastutustundlikud ja nii me olemegi saanud koroona tipu seljatada üheskoos," ütles rahvastikuminister.

Helme: vajalik luua võimekus piirikontrolliks

Rahandusminister Martin Helme tänas valitsuse esimese sünnipäeva puhul nii koalitsiooni kui ka opositsiooni. "Opositsioon on teinud rohkem kui keegi teine, et see valitsus kokku hoiaks," ütles ta.

Helme keskendus stabiliseerimisreservi teemale, mis arvestades praegust majandusolukorda ja eelarve kokkupanekut on tavapärasest rohkem fookuses.

"See on meie kõige olulisem mustade päevade tagavara," sõnas ta. "Stabiliseerimisfondi tänane turuväärtus on 415 miljonit eurot ja võrreldes eelmise aastaga on see reserv vähenenud 711 000 euro võrra, ja see on tingitud hinnalangusest turul." 

Helme rõhutas, et stabiliseerimisfondi reservi peamine eesmärk on see, et see raha oleks kindlasti olemas ja turvaline ning likviidne, fondi tulusus on alles 3. kohal. Ta lisas, et see on viimane varu, mida likviidsusfondi ja laenude järel kasutama hakatakse.

Helme andis ülevaate ka EL-i fondidest, millest saab COVID-19-st põhjustatud kahjude korral raha taotleda.

Ta peatus pikemalt ka Ida-Virumaa tööstuspiirkonna teemal: "Nafta hinna kõikumine dikteerib ka põlevkiviõli hinna kõikumise. Põlevkiviõli tootmisel on Eesti nn naftat eksportiv riik ja sellel on suur mõju meie ekspordile," ütles ta. "Tegemist on äärmiselt volatiilse olukorraga – aastaga hind stabiliseerub ja jõuab tasemeni, mis muudab õli tootmise Eestile taas tasuvaks. Meie ülesanne on hoolitseda selle eest, et see väga suur tööstusharu selle keerulise aja üle elab." 

Küsimustele vastates ütles Helme, et struktuurireformiks politsei sees on just praegu õige aeg. "Oleme varsti kaks kuud kõikidel piiridel piirikontrolli rakendanud ja saanud selgeks, et olemasoleva struktuuriga tegelik piirikontroll ja valvamine ei ole võimalik," ütles Helme.

"Koroonakriisi üks lahenduse osa on see, et meil peab olema võimekus, mitte ainut valmidus hoida piirikontrolli pikema aja jooksul," rõhutas ta.

Ida-Virumaa meetmete osas on laual konkreetsed ettepanekud – erinevad riigilõivud ja tasud, erinevad keskkonnatasud, teavitas ta.

Helme ütles, et Tallinki osas veel lõplikku otsust ei ole ja Kredex saadab täna välja omapoolse laenupakkumise. Millele järgneb läbirääkimiste voor tingimuste ja tagatiste teemal.

Reinsalu: liikumispiiranguid mõistlik leevendada Balti riikide vahel koordineeritult

Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et praegu käivad läbirääkimised naaberriikidega, et saavutada koordineeritud leevendusi piiriületamiseks.

"Jätkuvad läbirääkimised Soome välisministriga: Eesti huvi on säilitada töörändes olevate inimeste edasi-tagasi liikumine – me olime arusaamal, et kindlasti on mõistlik teha selles suunas koostööd," ütles Reinsalu.

Ta lisas, et läbirääkimiste eesmärk on saavutada sellised tulemused, mis vastavad Eesti huvidele ja mis ei ohustaks viiruse levikut kummalgi pool lahte.

Paralleelselt toimuvad läbirääkimised ka Läti ja Leedu välisministritega. "Liikumispiirangute leevendamist on mõistlik teha Balti riikide vahel koordineeritult, st sünkroonis samaaegselt," ütles Reinsalu.

Balti riikide välisministrid ja seejärel ametnikud kogunevad järgmisel nädalal ning arutlusel on ka kolmandate riikide inimeste liikumist Balti riikides, ütles Reinsalu.

Oluline on ka Vene Föderatsiooni otsus, millega Venemaa kodanikud saavad nüüd riigist lahkuda. "Meil on tekkinud dramaatilisi konsulaarjuhtumeid, kuna seni kehtivate põhimõtete järgi Venemaa ei lubanud oma kodanikke riigist välja, kuigi inimese kodu asus teises riigis," selgitas Reinsalu.

Ta informeeris ka, et akuutses konsulaarabi vajaduses on 25 eestlast ning peatus pikemalt julgeolekunõukogu eesistumistel maikuus, mil Eesti on nõukogu eesistujariik.

"Ajaloolise perspektiivi kõrval on meie jaoks oluline hoida tähelepanu keskmes ka tänast julgeolekuolukorda," ütles Reinsalu.

"15. mail on fookuses distantstöö teema, 22. mail toimub küberjulgeolekualane kohtumine, 29. mail toimuval istungil teeb ettekande president ja teemaks on ka koostöö EL-iga," teavitas ta.

Kõik üritused toimuvad video teel ning läbiv teemadering on seotud julgeolekuohtudega seoses pandeemiaga.

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...