VIDEO! Rotid põhjustasid riigivõrgu osalise katkestuse

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) sai kolmapäeval kella 16.30 ajal teada, et Harjumaal paikneva maa-aluse riigivõrgu kaabli töös on häired - kohapeal selgus, et rotid olid kaablit tugevalt kahjustanud.

Video Tehnika

VIDEO! Rotid põhjustasid riigivõrgu osalise katkestuse

Toimetaja: Toomas Raag

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) sai kolmapäeval kella 16.30 ajal teada, et Harjumaal paikneva maa-aluse riigivõrgu kaabli töös on häired - kohapeal selgus, et rotid olid kaablit tugevalt kahjustanud.

Kahjustuse ulatuse tõttu alustati kohe kaabli parandustöödega, et vältida hilisemat suuremat kahju. Praeguse info järgi mõjutas purunenud kaabel eesti.ee portaali tööd ja haigekassa teenuseid. Eesti Loto veebilehe külastamine oli kella 20 ajal veel häiritud.

Parandustööde tõttu oli häiritud eesti.ee portaali töö. RIA ja haigekassa teenused, sealhulgas digiretseptide väljastamine, taastusid kella 19.30 paiku.

Riigivõrgu osakonna juht Kaido Plovits ütles, et tekkinud olukord on küll lubamatu, kuid taoliste juhtumite eest pole riigivõrk kahjuks täielikult kaitstud.

"Kuna kaabel oli tugevalt kahjustatud, siis pidime asuma seda koheselt parandama, sest vastasel juhul oleks hilisem kahju palju suurem. Vabandame kõigi ebamugavuste pärast ja pingutame, et teenused täies ulatuses kiiresti taastada."

Riigivõrk loob järjest rohkem paralleelseid andmesideühendusi, et hoida ära sarnased katkestused. Plovits lisas, et tavaolukorras annab RIA erakorralistest hooldustöödest aegsasti teada, kuid kolmapäevane juhtum vajas kohest reageerimist.

RIA tehnikud avastasid täna Harjumaal teisi kõrval asuvaid sidekaevusid kontrollides, et neljas sõlmpunktis on samuti andmesidekaabel katki. Täna pärast kella 22 alustatakse 300-meetri pikkusel lõigul kaabli vahetamist. Parandustööd ei tohiks enam mõjutada digiretsepti kasutamist ning riigiportaali toimimist.

RIA riigivõrgu osakonna juht Kaido Plovits ütles, et täna kontrolliti üle teisi sidekaevusid. "Avastasime, et neljas sidekaevus on närilised kahjustanud kokku kuni 300 meetri jagu seda sama fiiberoptilist kaablit. Vältimaks ootamatut ja laialiulatuslikku katkestust, vahetame ülejäänud katkise osa täna öösel ära." Ta lisas, et erakorralisele hooldustööle peaks kuluma maksimaalselt 7-8 tundi. "Seega hommikuks on ühendus taastatud," lausus Plovits.

RIA teavitab hooldustööst kõiki kliente ning suur osa neist saab oma teenuse ajutiselt tagavara andmesideühendusele kolida.

"Digiretseptide väljastamisel ja kasutamisel ning riigiportaali töös katkestusi oodata ei ole. Küll aga katkeb ööseks side Harku valla lasteaedades, koolides ning kohaliku omavalitsuse hoonetes, sest neil puudub paralleelne andmesideühendus. Kui kõik läheb plaanitult, siis oleme varahommikuks kaabli välja vahetanud. Anname kohe teada, kui on siiski oodata katkestusi teenuste töös. Oleme eilsest juhtumist õppinud ning parandustöödeks paremini valmistunud, seega ei tohiks tähtsate teenuste töö häiritud olla. On väga ebatõenäoline, et kordub eilne stsenaarium, kus inimesed ei saa mitme tunni jooksul ligi riigiportaalile ja digiretseptidele, sest meie partnerid on valmis oma teenuseid suunama. Teisi riigi- või riigivõrgu teenuseid parandustööd ei puuduta," ütles Plovits.

RIA tehnikud ühes partneritega alustavad kaabli väljavahetamisega täna hilisõhtul kella 22 ajal. Töödega plaanitakse ühelpool olla hiljemalt homme hommikuks kella 6ks. "Loodame, et tööd edenevad viperusteta," lõpetas Plovits.

Kui katkestuse tõttu pole võimalik elutähtsaid ravimeid digiretseptiga osta, siis soovitab haigekassa pöörduda erakorralise meditsiini osakonda ehk EMO-sse. Pikema katkestuse korral saab raviarst tööpäeval kirjutada välja ka paberretsepte.

ID-kaardi ja mobiil-ID töös katkestusi ei olnud. Tegeleme probleemi lahendamisega ning anname esimesel võimalusel lisainfot.

Laadimine...Laadimine...