VIDEO! Tauno Kangro: säilitage positiivset emotsiooni, aga ärge minetage kriitikameelt!

Tauno Kangro ütles, et kuigi tal skulptori ja maalikunstnikuna on selline töö, mida saab praegu edukalt teha, on olukord tõsine: "Keegi enam ei telli ja keegi enam ei maksa ning kõik lepingud on üles öeldud," ütles ta.

Pilt: Dmitri Povilaitis

VIDEO! Tauno Kangro: säilitage positiivset emotsiooni, aga ärge minetage kriitikameelt!

Toimetaja: Õnne Puhk

Tauno Kangro ütles, et kuigi tal skulptori ja maalikunstnikuna on selline töö, mida saab praegu edukalt teha, on olukord tõsine: "Keegi enam ei telli ja keegi enam ei maksa ning kõik lepingud on üles öeldud," ütles ta.

"Pank ütles, et võtab 2,5%, aga kui sa pärast arvutama hakkad, siis tuleb välja, et ta võtab 7 või 7,5%. Ja isegi selles olukorras öeldi mulle ära, sest ma olen sellise eriala inimeste grupist, kellele on laenu riskantne anda," selgitas Kangro, miks ta pangalt ka KredExi käendusega laenu ei saanud. "Mul on viis last, kelle eest tuleb igapäevaselt hoolt kanda."

Kunstnikud kuuluvad "riskigruppi"

"Ma olen ka kunstiõpetaja – õpetan skulptuuri modelleerimist ja maalimist, aga mu tegevus on sundpeatatud – ka kõik pulmad ja sünnipäevad on lõpetatud nii Laitse graniitvillas kui ka siin ateljees," ütles ta.

Kangro üles, et pooleli jäi ka tema töö Estonia teatrile Jeanne d’Arci etendusele loodava 8-meetrise kaitseingliga: "See on juba poole peal, aga leping öeldi üles, sest ka Estonia teatri tegevus on praegu peatunud," sõnas ta.

See on pannud Kangro ja ka kõik teised kunstnikud raskesse olukorda, mil tuleb kaaluda laenu võtmist, aga paraku on ta laenu saamiseks "riskantne klient". Kangro rääkis iseenda näitel, miks ta laenu ei saanud.

"Mul on Skulptuurigalerii OÜ, kus on palgal seitse inimest. Olles 25–30 aastat SEB klient, küsisime sealt käibekapitali laenu – KredExist öeldi, et nad garanteerivad selle 90%," ütles ta. "Pank ütleski, et võtab 2,5%, aga kui sa pärast arvutama hakkad, siis tuleb välja, et ta võtab 7 või 7,5%," oli Kangro pettunud.

"Ja isegi selles olukorras öeldi mulle ära, sest ma olen sellise erialaste inimeste grupist, kellele on laenu riskantne anda – ma kuulun riskigruppi," selgitas Kangro, miks ta pangalt isegi KredExi käendusega laenu ei saanud.

Kangro ütles, et ta saab aru sellest, kui pank ütleb ausalt välja oma protsendi, nagu näiteks LHV ja Äripank. "Aga kõige alatum ja inetum minu meelest on see, et seesama SEB, kui ta ütleb, et võtab 2,5%, siis tegelikult võtab ta 7,5%."

"See ei ole virisemine, see on kriitika!" ütles Kangro. "Pigem proovige mitte võtta laenu, kui see on võimalik, aga kui see ei ole võimalik, siis tuleb seda teha," sõnas ta.

Kangro ütles, et sellega seoses sooviks ta, et valitsus ütles pankadele, et need võimaldaks ettevõtjatele põhivõla maksmisel maksepuhkust.

"Selline olukord nõuab sekkumist igalt kodanikult – kui me kõik seda teeme, siis on võimalik, et seda ka kuulatakse," ütles ta.

Maalib päikesetõuse ja valmistub näituseks

Eriolukorras elamise meeldivamast poolest juttu tehes ütles Kangro, et tema käib lastega iga päev matkamas Laitse graniitvilla kandis, kus on kaunid ning täiesti inimtühjad metsad ja metsateed.

"Hommikul mulle meeldib tõusta vara – päikesetõus on umbes 6– 6.15, soovitan tõusta hommikul 5.45 ja selleks valmis olla," sõnas ta.

Kangro ütles, et joonistabki praegu päikesetõuse ja valmistub 30. augustil Pärnu mnt Disainigaleriis avatavaks näituseks "Nude 2".

Kangro lisas, et tema galeriis on vaadata palju asju, mille üle saab rõõmu tunda. "Mul oli ka baleriinide galerii koos sepp Lembit Palmiga – väga põnevad pronksfiguurid, mis on tehtud iidsest soomaagust," ütles ta.

Üks suur töö on veel aktifiguur, uneingel, mis pannakse ateljee aknale rippuma, aga täiesti riides, näitas ta.

"Siin on töid, mille üle rõõmustada ja mida näidata, küll ja küll!" ütles ta.

Kangro tunnustas eesliinitöötajaid – meditsiinitöötajaid, politseid ja linnavalitsust –, kes on eriolukorras ennastsalgavalt ära teinud tohutu töö.

"Ma soovitan säilitada positiivset emotsiooni ja teha võimalikult palju oma tööd, aga kriitikameelt ei tohi ka minetada – kõik ei ole kuld, mis hiilgab ja alati võib omada oma arvamust," sõnas ta.

Laadimine...Laadimine...