VIDEO! Terviseamet: Eestis on viiruse levik kontrolli all, maailmas stabiliseerunud ning Euroopas üsna kiire langustrendiga

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai ütles, et endiselt on väga oluline kätehügieen ja distantsi hoidmine.

Pilt: Ksenija Kurs
Tervis Video Eesti

VIDEO! Terviseamet: Eestis on viiruse levik kontrolli all, maailmas stabiliseerunud ning Euroopas üsna kiire langustrendiga (1)

Õnne Puhk

"Peame olema valmis ka selleks, et haigus võib edasi levida lainetena ja ei pruugi kuskile kaduda – haiged peavad viibima kodus ning endiselt on väga oluline kätehügieen ja distantsi hoidmine," ütles Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai. "Maski või näokatte kandmine on mõistlik ja keegi ei peaks häbenema seda ühistranspordis kasutada," ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Kadai sõnas, et epidemioloogiline olukord Eestis on hea ning viiruse levik on kontrolli all, maailmas on haiguse levik stabiliseerunud ning Euroopas üsna kiire langustrendiga juba kaks nädalat.

"Edukad on need riigid, kes on haiguse kohapealse leviku kiirelt avastanud ja levikut kontrolli all hoidnud – selle on taganud meditsiinisüsteemi tugevus ja see, kuidas inimesed reeglitest kinni peavad," lausus ta.

Kadai ütles, et terviseameti ülesanne on hetkel endiselt nakkuse leviku väljaselgitamine – haigetega kokkupuutunute väljaselgitamine ja nõustamine. "Hoolimata vähenevast haigusjuhtude arvust peame olema ettevaatlikud ja järgima reegleid," rõhutas ta.

Kadai lisas, et praegu tuleb olla ka puukide suhtes tähelepanelik ja tasub end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida lasta.

Kadai selgitas küsimustele vastates ka seda, et 264 lõpetatud haigusjuhtu tähendab lõpetatud haiglaravi haigusjuhte ning see number hõlmab ka surnud inimeste arvu. "Mis puudutab üldist tervenemist, siis aktiivsete haigusjuhtude arv Eestis selgub lähipäevil," ütles ta.

Aas: soovitus kanda näokatet – nii keskustes kui ka ühistranspordis

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas andis lühikese ülevaate majandust mõjutavate leevenduste osas.

"Haigus on kontrolli alla saanud ja saab astuda järgmisi samme, mis on majanduse kohapealt ülioluline. Paljude inimeste töökohad on olnud suletud ja ühiskondlikult on väga oluline, et nad nüüd saaksid oma tööd jätkata," sõnas ta.

"Kaubanduskeskuste piirangutega avamine tähendab seda, et nii keskused kui ka külastajad peavad piiranguid jälgima, et vältida uut haiguspuhangut," rõhutas ta.

"Me oleme andnud soovituse kanda näokatet – nii keskustes kui ka ühistranspordis, sest üha enam inimesi on ühistransporti kasutamas – maski või näokatte kandmine on mõistlik ja keegi ei peaks häbenema seda ühistranspordis kasutada," ütles ta.

Küsimusele elektritõukerataste kasutamise lubamise kohta linnas vastas ta, et sellistes otsustes on omavalitsused iseseisvad ja seda otsustab linn.

Ta lisas, et lähipäevil on arutluse all liiklusseaduse parandused, mis puudutavad ka elektritõukerattaid ning need parandused on elektritõukerattaid soosivad.

Vabaõhumuuseumis oli võrreldes aastataguse ajaga 200 inimest rohkem

Kultuuriministeeriumi kantsler Tarvi Sits ütles, et esimeste leevendustena kultuurivaldkonnas avati muuseumide välialad ja väljas spordi tegemise võimalused.

"Näiteks Eesti vabaõhumuuseumis oli võrreldes aastataguse ajaga 200 inimest rohkem kui eelmisel aastal," märkis ta. "See pole aga probleem, sest 80 hektarile hajuvad need inimesed kenasti ära."

"Alates 11. maist saavad uksed avada muuseumid ja galeriid ja sisetingimustes trenni teha sportlased, raamatukogudes avatakse 15. maist osa teenuseid," loetles ta.

Kultuuriministeerium on koostöös muuseumide ja terviseametiga ette valmistanud juhendi, kuidas muuseumides piirangutest kinni pidada, ütles Sits.

"Alates 15. maist on võimalik avada lugemissaale ja avariiulitelt raamatuid laenutada, raamatukogu siseruumides peab kasutama kaitsemaski, mis võib olla ka isetehtud, ning vajadusel ühekordseid kindaid," teavitas ta.

"Muuseumides saab grupi maksimaalne suurus olla kümme inimest ning interaktiivseid või puutetundlike pindadega eksponaate puhastatakse regulaarselt rangete reeglite järgi, töötajad peavad kasutama kaitsevahendeid ning eksponaatide juurde pannakse juhised," ütles Sits.

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...