FOTOD JA VIDEO! Linnateater saab 20miljonilise rahasüstiga uue ruumika saali

Linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen loodab, et teater saab uue 120-kohalise saali ning mõnusad kohvikud ja riidehoiud, Põrgulavale tuleb moodne lavatehnika ja -torn ning vabaõhulava tõuseb tänavapinnale.

Pilt: Dmitri Povilaitis

FOTOD JA VIDEO! Linnateater saab 20miljonilise rahasüstiga uue ruumika saali

Urmas Kaldmaa/Kairi Ervald/ Video: Dmitri Povilaitis

Linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen loodab, et teater saab uue 120-kohalise saali ning mõnusad kohvikud ja riidehoiud, Põrgulavale tuleb moodne lavatehnika ja -torn ning vabaõhulava tõuseb tänavapinnale.

7images

Tallinna linn ja riik on alustanud koostööd, et ehitada Tallinna Linnateatrile ühiselt nüüdisaegsed töö- ja esinemisruumid ning teha korda terve Laia tänava teatrikvartal. Riik soovib teatri korda tegemise projekti jaoks anda järgmise aasta riigieelarvest 700 000 eurot. Peaminister Jüri Ratase sõnul on jõutud põhimõttelisele kokkuleppele, et järgnevatel aastatel toetab riik linnateatri ehitust veel ligi 9 miljoni euroga. Tallinn lisab sellele veel üle 10 miljoni. Esialgsete arvestuste kohaselt läheb kogu töö maksma ligikaudu 20 miljonit eurot. "Linnateatri kollektiiv ning teatrihuvilised on ammu ära teeninud korras teatrihooned ning uue ja ruumika saali," lausus Ratas.

Muinsukaitse nõuded olulised

Linnateatri korrastamise töörühma kuuluv Elmo Nüganen lubas, et kõik teatri head asjad jäävad alles ning juurde tuleb see uus ja hea, mida varem polnud. "Alles jääb vabaõhulava, mis tõuseb tänava tasapinnale, ent on endiselt ümbritsetud meie keskaegsetest hoonetest," selgitas Nüganen. "Vabaõhulava alla tuleb ümberehitatud 350-kohaline Põrgulava nüüdisaegse lavatehnika ja lavatorniga, ning veel üks uus 120-kohaline saal. See tähendab, et endise 7000 inimese asemel kuus tõuseb publikuarv kuni 10 000 inimeseni. Ja veel üks oluline asi: uue projektiga õnnestub meil lõpuks parandada ka Põrgulava publiku tingimusi. Publikul saab olema varasemast oluliselt rohkem ruumi: uus projekt näeb ette avarad fuajeed, mõnusad kohvikud ja ruumikad riidehoiud."

Nüganeni kinnitusel peab linnateater ka uuendustega säilitama oma identiteedi ja atmosfääri, mille pärast publik armastab linnateatris käia. "Teisisõnu – meie identiteet on Laial tänaval," mainis ta.

Nüganen tõi esile ka selle, et kui praegune peaminister Ratas täitis 11 aastat tagasi Tallinna linnapea kohuseid, oli ta üks linnateatri suure saali ehitamise algatajatest. "Meil on hea meel, et ta on otsustanud aidata kunagi kavandatud töö lõpuni viia," lisas Nüganen.

Samuti töörühma kuuluva kultuuriministeeriumi teatrinõuniku Katre Väli sõnul vajavad seoses Põrgulava arendamisega nii näitlejad kui ka tehniline personal täiendavaid ruume. "Olulisim on mänguvõimaluste arendamine ja paljuski nende teatriosade edendamine, mis jäävad otseselt publiku silme eest kõrvale," ütles Väli. "Kindlasti tuleb aga ehitamisel arvestada kehtivate muinsuskaitse nõuetega ning seega väliselt linnateater oluliselt ei muutu."

Väli sõnul on linnateatri kordategemine hea algatus ning väärt näide riigi ja Tallinna linna koostööst: "Linnateatri kui kohaliku omavalitsuse hallatava asutuse puhul on ainuvõimalik lahendus, et teatrimaja ehitus sünnib omavalitsuse initsiatiivil ning riigi ja linna kaasrahastusel."

Linna moodustatud töörühm koordineerib linnateatri remontimise käiku. Tegevlinnapea Taavi Aasa juhitavasse töörühma kuuluvad linnavalitsuse, kultuuriministeeriumi ja linnateatri esindajad. Hiljuti said töörühma liikmed esimest korda kokku. Linna esindajana töörühma kuuluva linna haldusdirektori Viljar Meistri hinnangul tuleb kogu kvartali hoonestus vastavalt linnateatri vajadustele korda teha. "Vaja on luua võimalikult palju istekohti," mainis ta.

Uus või vana projekt?

Töörühma koosolekul pakuti linnateatri kvartali uuendamiseks välja kaks lahendust. "Ühel juhul võetaks aluseks kümne aasta tagune projekt ja teisel uus, nüüd välja pakutud projekt," selgitas Aas. "Mõlemal on oma plussid ja miinused, otsuse langetamisel läheb vaja kultuuriinimeste abi."

Linnateatri remondi maksumusest saab täpsemalt rääkida pärast vastavate projektide läbivaatamist. Kava kohaselt panustavad linn ja riik nendesse töödesse võrdselt, kuid Meistri sõnul võib linna osa vajadusel ka suuremaks minna kui pool summast. "Tegemist on Tallinna linna, mitte riigi teatriga," selgitas Meister. "Riik on näidanud head tahet teatri arendamisel linnale appi tulla. Müts maha! Selleks ajaks, kui linnateatrit renoveeritakse, vajab teater oma tegevuseks ajutist pinda. Töörühm tegeleb ka selle probleemi lahendamisega."

Ehitus peaks lõppema hiljemalt 2020. aasta lõpuks. Kava kohaselt kulub järgmine aasta projekteerimisele ja 2019-2020 ehitamisele.

 

LUTSEPP: Linnateater võiks olla eeskujuks uuele Estoniale

Uus saal laseb suuremal arvul publikul teatrikunstist osa saada.

"Mul on hea meel, et linnateater saab endale suure saali ja hooned ning kogu kvartal korrastatakse," ütles Eesti teatriliidu esimees Ain Lutsepp. "Uus saal laseb linnateatril oma loomingulist potentsiaali tõeliselt realiseerida ning suuremal arvul publikul teatrikunstist osa saada. Riigi ja Tallinna linna koostöö linnateatri arendamisel on siin oluline ja märgiline. Hea, kui selline praktika leiaks rakendust teistegi projektide puhul, nagu näiteks Estonia teater ja linnahall."

Laadimine...Laadimine...