FOTOD JA VIDEO! "Tramm nimega Iha" esitles retrotramm Konstantini!

Eesti Rahvusballett esitles Konstantin Pätsi järgi nimetatud retrotrammi katkendiga uhiuuest balletist "Tramm nimega Iha". "Retrotramm rikastab linnapilti, teeb seda huvitavamaks ja ilusamaks ja tõmbab ühistranspordile tähelepanu," sõnas Tallinna Linnatranspordi ASi juhatuse esimees Enno Tamm.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

FOTOD JA VIDEO! "Tramm nimega Iha" esitles retrotramm Konstantini! (1)

Urmas Kaldmaa/ Video: Dmitri Povilaitis

Eesti Rahvusballett esitles Konstantin Pätsi järgi nimetatud retrotrammi katkendiga uhiuuest balletist "Tramm nimega Iha". "Retrotramm rikastab linnapilti, teeb seda huvitavamaks ja ilusamaks ja tõmbab ühistranspordile tähelepanu," sõnas Tallinna Linnatranspordi ASi juhatuse esimees Enno Tamm.

63images

Tallinna Linnatranspordi AS (TLT)esitleb Kadriorus esimest 3. liinil sõitu alustavat retrotrammi Konstantin. Ajaloolist trammikoosseisu aitab esitleda Eesti Rahvusballett, kelle esituses saab näha katkendit 4. novembril lavale jõudvast uhiuuest balletist "Tramm nimega Iha". Tennessee Williamsi Pulitzeri auhinnaga pärjatud, 20. sajandi ühel tuntumal näidendil põhineva balleti toovad lavale kuulus filmi- ja teatrilavastaja Nancy Meckler Suurbritanniast ja rahvusvaheliselt tunnustatud koreograaf Annabelle Lopez Ochoa Kolumbiast. 

Põhjust selliseks etteasteks andis Kadrioru 3. liinil esimese sõidu teinud retrotramm Konstantin, mis on saanud oma väljanägemise 1930-ndatel Dvigateli tehastes toodetud trammidelt ja nime Konstantin Pätsilt.

Retrotramm hakkab 3. liinil sõitma iga päev tavalise graafiku järgi ja peatuma samades peatustes, kus teisedki trammid. Peagi liituvad Konstantiniga veel viis retrotrammi, mis kõik kannavad Eesti iseseisvuse heaks suure panuse andnud inimeste nimesid. Järgmisele retrotrammile otsustas Tallinna Linnatranspordi AS panna Jaan Poska auks nimeks Jaan ning nimelise trammi saavad veel Johan Laidoner, Julius Kuperjanov, Jüri Vilms ja Ernst Jaakson.

Lisaks paigutatakse trammi salongi nende inimeste tutvustavad infokleebised. "Seni, kuni kestavad ühiskonda lõhestavad debatid Pätsi monumendi püstitamise otstarbekuse üle, otsustasime jäädvustada Eesti Vabariigi 100. aastapäeva eel esimese presidendi mälestuse, andes Kadriorus sõitvale ajaloolisele trammile tema nime," selgitas trammile nime panemist Tallinna Linnatranspordi ASi juhatuse esimees Enno Tamm.

Ümber ehitatud vanadest trammidest

Retrotrammid on ümber ehitatud pikki aastaid tallinlasi teeninud Tšehhi päritolu vanadest KT-4 trammidest. "Neist jäävad alles vaid alusvankrid ja osaliselt ka põhjakonstruktsioon," kirjeldas Tamm vanast uueks ehitatud trammi. Renoveeritud tramm sarnaneb disainilt, väliskujult ja ka istmete paigutuse poolest 1930-ndate aastate trammiga. Istmed on tänapäevaselt mugavad, kuid need on paigutatud piki seina, nii et reisijad ei istu mitte sõidusuunas, vaid seljaga akna poole. Reisijate salong meenutab üldjoontes vanu aegu, kuid selle mõõtmed on suuremad kui 1930ndate aastate trammil. Retrotrammis on kaasaegsed kütte- ja konditsioneerseadmed, trammijuht istub oma tänapäevases kabiinis ega pea püsti seisma, nagu see kunagi 1930-ndatel aastatel oli. "Ohutusparameetrid tulevad samad mis kõige uuematel Hispaania trammidel, st. paigaldatakse videokaamerad, ukse sulgumise kontrollerid jne," lisas Tamm.

Esialgu saavad trammijuhid selga tavalise trammijuhtide vormiriietuse, kuid Tamme sõnul on jõutud juba ka selle üle mõtteid mõlgutada, kuidas trammijuhtide riietuses asjakohaseid muudatusi teha, et see retrotrammi imidžiga paremini kokku sobiks.

"Idee panna Tallinnas käima retrotramm sündis Tallinna Linnatranspordi inimeste peas," rääkis juhatuse esimees Tamm. "Selliseid transpordilahendusi võib leida ka teistes Euroopa linnades. Kadriorg on puhkamiskoht, kus käivad ka külalised ja turistid. Retrotramm rikastab linnapilti, teeb seda huvitavamaks ja ilusamaks ja tõmbab ühistranspordile tähelepanu."

Trammide uuendamine jätkub

Tallinna Linnatranspordi ASi nõukogu esimehe ja Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa sõnul sõlmiti läinud aasta oktoobris Ühinenud Depood AS-ga leping, mille kohaselt pidi firma Kadrioru liini jaoks ehitama kuus kaasaegset, kuid möödunud sajandi esimese poole  välisilme ja interjööriga trammi. Retrotrammide projekteerimise ja ehituse maksumus on 4 452 000 eurot.

"Koostöös Inekon Group AS-iga disainiti trammi sise- ja väliskujundus," rääkis Aas. "Samuti koostati tööjoonised, renoveeriti kere ja raamid, paigaldati uued interjöörielemendid, elektroonika, kaabeldus, aknad ning küttesüsteem. Valmimisjärgus on ka ülejäänud viis retrotrammi, mis lähiajal linlasi ja linna külalisi sõidutama hakkavad."

Retrotrammide Kadriorgu käima panemine on osa Tallinna tramminduse uuendamise ja renoveerimise kavast. Täielikult on uuendatud 3. ja 4. liini rööbastee ning Kopli trammitee, avatud trammiliiklus lennujaama ning kasutusele võetud 20 CAF Urbos trammi. Jätkub KT-4 ja KT-6 trammide põhjalik renoveerimine Tšehhi Vabariigis ning kohapeal oma jõududega. Pärast renoveerimist saavad 24 KT-4 ja 12 KT-6 sama hästi kui uut trammi jätkata linlaste teenindamist. Ettevalmistamisel on hange 8 uue trammi soetamiseks ning 20 trammi ostule optsiooni seadmiseks.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...