FOTOD JA VIDEOD! Taavi Aas: töötame koos, et muuta Tallinn veel kaunimaks ja paremaks

"Tallinna kodanikkond kasvab, sest tingimused oma elu korraldamiseks on siin head, alates tööhõivest ja lõpetades vaba aja veetmise võimalustega," ütles linnapea Taavi Aas Tallinna päeva tähistamisel Raekoja platsil. "Aga me teame, et vaatamata tehtule on alati palju seda, mis vajab tegemist."

Pilt: Svetlana Aleksejeva

FOTOD JA VIDEOD! Taavi Aas: töötame koos, et muuta Tallinn veel kaunimaks ja paremaks

"Tallinna kodanikkond kasvab, sest tingimused oma elu korraldamiseks on siin head, alates tööhõivest ja lõpetades vaba aja veetmise võimalustega," ütles linnapea Taavi Aas Tallinna päeva tähistamisel Raekoja platsil. "Aga me teame, et vaatamata tehtule on alati palju seda, mis vajab tegemist."

Tallinna päeva juhatas sisse peaministri ja linnapea kohtumine Lühikese jala väravas. Tseremoniaalsel linnavärava avamisel osalesid ka Tallinna päeva tähistama saabunud Riia linnapea Nils Ušakovs ja Vilniuse linnapea Remigijus Šimašius.

Peaminister Jüri Ratas andis pidupäeva puhul linnale üle Toompea õnnesoovid. Seejärel siirduti Taani kuninga aeda, kus tehti aupauk koopiasuurtükist Punane Lõvi.

21images

Tallinna linnapea Taavi Aas märkis Tallinna Päeva pidulikul avamisel, et tähtpäev mälestab Tallinnale Lübecki linnaõiguse andmist 1248. aastal. "Nii integreerusime Euroopa õigus- ja kultuuriruumi ja sellepärast ongi põhjust seda päeva 15. mail Tallinna päevana tähistada," sõnas Aas. Sel aastal tähistatakse Tallinna päeva juba 17. korda.

Tallinna päeva eesmärk on tõsta tallinlastes oma kodulinna tunnet. "Inimeste elukohavalikud ei ole pelgalt emotsionaalsed, vaid tihti ratsionaalsed ja seotud sellega, kus on näiteks parim haridus ja rohkem võimalusi," märkis Aas.

Peaminister Jüri Ratas usub, et kodulinna tunne annab inimestele tahtmise oma kogukonda rohkem panustada ning Tallinn on pika ajaloo jooksul teinud läbi suure arengu. "Toonasest kaubalinnade maailmast ja sajandite pikkusest ühendusest Euroopaga on tänaseks kasvanud välja midagi hoopis muud," sõnas ta.

"Tallinn on endiselt euroopalik ja näitab mitmete väärt algatustega suunda ka mujal maailmas," rääkis Ratas, kes tõi välja Tallinna pidevad püüdlused parema eluviisi ja puhtama elukeskkonna poole. "Üks selline algatus on tasuta ühistransport, mis on aidanud tutvustada nii meie pealinna kui tervet Eestit üle kogu maailma."

Ratas tunnustas ka Tallinnast alguse saanud rahvusvahelist Rohelise Pealinna algatust. "Pingutusi oma keskkonna parendamiseks teevad paljud Euroopa linnad ja konkurents on tihe," sõnas peaminister, kelle sõnul näeb ka Tallinn vaeva, et Rohelise Pealinna tiitel tagasi saada.

47images

Pidulikul istungil raekojas anti välja vapi- ja teenetemärgid tänavu selle tunnustuse osaliseks saanutele.

 

Tallinna päev avati pidulikult ja linnarahva osavõtul Raekoja platsil. Oma esimese avaliku esinemise tegi mullu sügisel asutatud linnatöötajaid esindav Tallinna Raekoor. Esines ka Kaitseliidu Tallinna maleva orkester.

Peame ühiselt pingutama, et Tallinn veel kaunimaks ja paremaks paigaks, ütles Tallinna linnapea Taavi Aas.

"Eelmisel kuul sai Tallinnast enam kui 450 000 elanikuga linn. Meid on 5000 rohkem kui aasta tagasi. Tallinna kodanikkond kasvab, sest tingimused oma elu korraldamiseks on siin head, alates tööhõivest ja lõpetades vaba aja veetmise võimalustega," ütles Aas. "Aga me teame, et vaatamata tehtule on alati palju seda, mis vajab tegemist."

Aas tuletas meelde, et tänase Tallinna päevaga tähistatakse Tallinnale linnaõiguste andmist 770 aastat tagasi, millega Tallinn sai võrdõiguslikuks osaks Euroopast. Linnapea kutsus üles tallinlasi osalema tänastel Tallinna päeva üritustel.

41images

Tallinna päeva puhul pakkus Kesklinna valitsus täna keskpäeval Raekoja platsil rahvale kringlit.

"Kringli pakkumine Raekoja platsil on saanud Tallinna päeva avamisega seotud traditsiooniks," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet. "Väike magus suutäis kuulub ikka pidupäevade juurde ja aitab loodetavasti ka rõõmsa meeleolu ülalhoidmisele kaasa. Igatahes näitab see inimestele, et täna on pealinnas pidupäev."

Lisaks magusa kostituse pakkumisele kutsus Kesklinna vanem linnaelanikke ja külalisi soovima tänase Tallinna päeva puhul meie linnale midagi head ning kirjutama oma soov kesklinna tänavatele paigaldatud tahvlitele. Soovitahvlid seisavad Foorumi keskuse ees, Viru tänaval ja Solarise keskuse juures bussipeatuses.

"Kesklinna valitsuse paigaldatud tahvlitele saab täna kirjutada oma soove kolmes erinevas kohas ja kolmes keeles. Head Tallinna päeva!" lisas Svet.

 

Mitmesuguseid pidupäevaga seotud ettevõtmisi jagub kogu päevaks ja üle linna. Vabaduse väljakul avati vabaõhu-fotonäitus "Enne ja nüüd", kus on eksponeeritud Tallinna tuntud paigad 100 aastat tagasi ja tänapäeval - fotonäitus kõrvutab sajanditagused arhiivifotod tänapäevaste kaadritega. Tegemist on pealinna kingitusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Näitus valmis Tallinna Kultuuriameti ja Tallinna Linnaarhiivi koostöös. Arhiivifotodelt pärit kohad püüdsid kaadrisse fotograafid Peeter Sirge, Kaupo Kikkas ja Kristian Kruuser. Pildiallkirjad sõnastas kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa ja näituse sissejuhatuse kirjutas ajaloolane Küllo Arjakas. Eelnevalt oli sama näitus üleval Riia toomväljakul ja rändab Tallinnast edasi Vilniusse.

Kell 14 algas Vabaduse väljakul suur ühislaulmine "Meie siin" - Tallinna õpilaste kingitus Eestile 100. sünnipäevaks. Üheskoos lauldud kingitus-kontsert on jätkuks noorte tantsijate isetekkelisele tantsupeole eelmise aasta suvel. Tallinna päeval annavad tantsijad teatepulga üle lauljatele, et üheskoos "laulda Eesti ilusaks". Eeslauljatena olid ühislauljatele abiks valikkoorid ning tuntud solistid.

57images

 

Tallinna Linnamuuseum kutsub kõiki kella 17–20 Taani kuninga aeda ajarännakule aastasse 1559. Tööhoovi mäel kõlavad kahuripaugud Tallinna ja tema meistrite auks ning toimuvad mitmekesised meelelahutused. Muuseum elustab selleks päevaks Liivi sõja aegsed sündmused linnamüürist algavas Taani kuninga aias, kus asus tollase Tallinna tähtsaim tootmiskompleks ja arsenal. Esitletakse suurtüki Punase Lõvi koopiat, mis jääbki Taani kuninga aeda kaunistama. Meister Kort Hartmanni loodud originaal asub Peterburi suurtükiväe ajaloo muuseumis ning on üks omal ajal Marstallis valminud sadadest suurtükkidest. Originaali järgi valas uue kahuri meister Bruno Kadak. Sepa käe all saab proovida metallitööd ja valada tinakuule ning köiepunujalt köiepunumist õppida. Kell 18 etendab taaskehastamisklubi Lonkava Hundi koda ajastupäraseid võitlusviise ning kell 19 algab pidulik suurtükkide esitlus.

Kell 19 algab Alexela Kontserdimajas Tallinna päevale ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud suurejooneline kontsert "Sajand muusikas" – esinevad Läti Raadio Bigbänd koos säravate solistidega Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest. Kontserdil tulevad ettekandele tuntud lood eesti, läti, leedu ja lääne heliloojate loomingust. Kontserdil teevad kaasa lauljad Maarja-Liis Ilus ja Ott Lepland, pianist Kirke Karja, bassimängija Peedu Kass jpt.

Laadimine...Laadimine...