FOTOD! Vabaduse väljaku mälupildid räägivad märtsipommitamise lugu

Täna möödub 75 aastat Tallinna lauspommitamisest. Seda traagilist ajaloosündmust meenutatakse Vabaduse väljakul installatsiooniga "Mälupildid".

Pilt: Ilja Matusihis

FOTOD! Vabaduse väljaku mälupildid räägivad märtsipommitamise lugu (2)

Toimetaja: Juuli Nemvalts

Täna möödub 75 aastat Tallinna lauspommitamisest. Seda traagilist ajaloosündmust meenutatakse Vabaduse väljakul installatsiooniga "Mälupildid".

6images

Ajateatri mäluinstallatsioon sündis näitekirjanik Loone Otsa valikute põhjal linnaarhiivi ja linnamuuseumi talletatud mälestustest. Tekstide valikut selgitab Loone Ots sõndega, et tähtis on juhtunut mitte unustada. "Samas on oluline osata vaadata minevikusündmustele nii, et see ei tekitaks vimma ega süüdistamist," rõhutab Ots.

Märtsipommitamises kannatanute lugusid esitavad näitlejad Liis Haab, Katrin Valkna, Iivi Lepik, Tarvo Krall jpt. Lavastaja on Anne Velt. 

"Palju inimohvreid kaasa toonud ja suure osa südalinnast hävitanud pommitamist meenutatakse Vabaduse väljakul Ajateatri installatsiooniga "Mälupildid" - alates keskpäevast kuni õhtul kella 22ni esitatakse audio- ja videoinstallatsioonidena mälestusi inimestelt, kes tol traagilisel ööl kannatasid ja kaotasid lähedasi või kodu," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet. 

Nõukogude lennuvägi korraldas II maailmasõja päevil 1944. aastal Saksa vägede okupeeritud Tallinna linnale rünnaku. Peamiseks sihiks olid rahulike elanike elurajoonid, mitte vähesed Tallinnas asunud sõjalise otstarbega rajatised. Rängalt sai kannatada üks hansaperioodi pärlitest - Tallinna vanalinn Harju tänava ümbruses. Maha põles ka eestluse sümboliks olnud Estonia teatrimaja, kus just enne pommirünnakut oli alanud etendus. Süttis Niguliste kirik, Linnaarhiivi hoone Rüütli tänaval ja vaekoda Raekoja platsil. Kahes rünnakulaines hävis kokku 1549 hoonet ja 3350 sai kahjustada. Tollasest elamispinnast moodustas see ligi 30 %. Ligi 20 000 elanikku jäi ilma oma kodudest. Rünnaku tagajärjel hukkus 554 Eesti kodanikku, 50 saksa sõdurit ja 121 sõjavangi.

Installatsiooni loomist toetasid Tallinna linn ja Kesklinna valitsus.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...