GALERII: Autovabast päevast võtsid osa nii suured kui ka väikesed tallinlased

Autovaba päev on keskkonnasõbraliku liikumise kuu ja Euroopa liikuvusnädala tippsündmus, mida peeti Balti jaama ümbritseval alal. Kõigile Tallinna linna ühistranspordi kasutajatele, kes valideerivad oma sõiduõiguse Ühiskaardiga või mõne muu piletimüügisüsteemis registreeritud andmekandjaga, on sõit sel päeval tasuta ja validaator neile piletit ei müü.

 

Pilt: Ilja Matusihis

GALERII: Autovabast päevast võtsid osa nii suured kui ka väikesed tallinlased

Toimetaja: Toomas Raag

Autovaba päev on keskkonnasõbraliku liikumise kuu ja Euroopa liikuvusnädala tippsündmus, mida peeti Balti jaama ümbritseval alal. Kõigile Tallinna linna ühistranspordi kasutajatele, kes valideerivad oma sõiduõiguse Ühiskaardiga või mõne muu piletimüügisüsteemis registreeritud andmekandjaga, on sõit sel päeval tasuta ja validaator neile piletit ei müü.

 

Päeva eesmärgiks on kutsuda üles inimesi aktiivsemalt ja keskkonnasäästlikumalt liikuma, propageerides selleks keskkonnasõbralikke liikumisviise, nagu jalgrattasõitu, jalgsi liikumist ja ühissõidukite kasutamist. 

49images

"Autovaba päeva raames on Euroopa linnades tavaks saanud, et autodele alternatiivsete liiklusvahendite propageerimiseks suletakse autoliiklus mõnel linna peamagistraalil või terves linnaosas ning näiteks Brüsselis suletakse 22. septembril autoliiklusele terve linn," ütles Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf. "Tallinnas valisime ürituse läbiviimiseks ühe liikluse tuiksoone - Balti jaama piirkonna, kus mootorsõidukitele liikumiseks on suletud  pühapäeval, 22. septembril ajavahmikus kella 10-st kuni 17-ni Nunne tänav (Toompuiestee kuni Suur-Kloostri tn), Põhja pst (Suurtüki tn kuni Kesk-Kalamaja tn) ja Kopli tn (Vana-Kalamaja tn-Kotzebue tn)." 

Klandorfi sõnul on viimase aja suundumused sellised, et autoliiklus peaks olema maa all ja jalakäijate alad avatud taeva all, teeme Nunne tänava ja Toompuiestee ristmikule ajutise ülekäigu, et näidata inimestele, milline võiks olla sealne maapealne ülekäik.

Päeva jooksul toimuvad erinevad ekskursioonid, mängud, arutelud, võistlused jpm. Kell 12.00 antakse start populaarsele orienteerumisvõistlusele ühistranspordiga. Kella 15.00-st saab Balti jaama endises ootepaviljonis alguse suurejooneline rulavõistlus "Balta Session" ning kl 10.00-17.00 tutvustab Balti jaama trammipeatuse juures populaarseid e-liikureid ettevõte Fortunati Group EU).

Autovabal päeval toimuvad eesti- ja venekeelsed ekskursioonid Eesti Kunstiakadeemia uues hoones ning jalgsimatk ja jalgrattaretk ümbruskaudsetel aladel. Lisaks EKA-s toimuvatele ekskursioonidele on kella 11-st kuni 15-ni võimalik õppehoone (Põhja pst 7) ees tutvuda ülikooli tootedisaini osakonnas valmistatud tõukerataste prototüüpide ja mudelitega. Kõikidel huvilistel on võimalik tõukerattaid vaadata ja proovida.

Kella 12-st kuni 15-ni toimub Nunne tänaval foorum "Tuleviku Tallinn", kus lapsed ja noored räägivad kolmes paneelis (kooli hoov, kodu hoov ja linnatänav) sellest, milline võiks olla tuleviku linnaruum. Kolme paneeli kokkuvõtteid esitletakse autovaba päeva pealaval kl 14.30. Samuti tutvustatakse esitluse käigus Vana-Kalamaja tänava pikendamise projekti.

Autovaba päeva pealava koos põnevate tegevustega asub Tornide väljakul. Muuhulgas sisaldab mitmekesine lavaprogramm akrobaatika, jõu- ja korvpallishow'd, MyFitness'i näidistreeningut & soojendusvõimlemist, Tallinna huvikoolide õpilaste kontserti jpm. Päeva lõpetab ansambli Curly Strings kontsert.

Huvitavaid tegevusi Tornide väljakul toimub veelgi. Kella 10-st 14-ni toimuvad liiklusohutusega seotud tegevused Politse- ja Piirivalveameti ning Maanteeameti ühistelgis.  Samuti on avatud uuskasutus-rattalaat, kus igaüks võib müüa, vahetada või osta kasutatud rattaid. Tornide väljaku lastealas pakutakse pere noorematele liikmetele erinevaid mänge ja tegevusi (batuut, ponisõit, ronimissein, maskott "Snupsi" tegevused jm). Kohapeal pakutakse tervislikku toitlustust.

Autovabal päeval sõidab Tallinna trammiliinidel eritramm T-11 (1936. a trammi mudel), mille järelkärul esinevad noored kodumaised muusikud. Balti jaama peatusesse on oodata trammi ca kl 12.15. Kuna T-11 eritramm ei sõida tavapärasel kiirusel ja ei peatu kõikides peatustes, on Balti jaama saabumise kellaaeg ligikaudne.

NB! Eritrammi T-11 tavapärasest aeglasem liikumiskiirus võib mõjutada ajavahemikus kl 12.00-15.00 ka teiste trammide väljumisaegu. 

Info autovaba päeva sündmusest on leitav jagatavast infobukletist. Autovaba päeva programm ja korralduslik info on leitav tallinna kodulehelt.

Autovaba päev toimub Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti, Tallinna Spordi- ja Noorsooameti, Tallinna Transpordiameti ning strateegilise planeerimise osakonnaga koostöös.

Autovaba päeva ajakava 2019

Tegevused pealaval (Tornide väljak)

10.00 – autovaba päeva avamine (tervitussõnad päevajuhi poolt, tegevuste ja päevakava tutvustamine)

10.30 – jalgsimatka ja jalgrattaretke start (eestikeelne)

10.30 – akrobaatika ja jõushow I

10.40 – Nunne tänavale rajatud ajutise ülekäigu tutvustamine

10.45 – „Balta Session“ rulaürituse tutvustamine

11.00 – korvpallishow

11.25 – akrobaatika ja jõushow II

11.30 – autovaba päeva ametlik avamine

11.45 – MyFitness’i näidistreening & soojendusvõimlemine orienteerumisvõistlusest osavõtjatele

12.00 – orienteerumisvõistlus ühistranspordiga START

12.20 – Tallinna huvikoolide õpilaste kontsert

12.30 – jalgsimatka ja jalgrattaretke start (venekeelne)

13.00 – „Balta Session“ rulaürituse tutvustamine

13.15 – keskkonna- ja liiklusteemaline viktoriin

14.00 – lõppeb orienteerumisvõistlus ühistranspordiga (intervjuud ja kommentaarid osalejatega)

14.30 – foorumi „Tuleviku Tallinn“ kokkuvõtted

15.00 – orienteerumisvõistluse ja „Snupsi“ loosi auhindade jagamine

15.30 – ansambli „Curly Strings“ kontsert

16.30 – autovaba päeva lõpetamine

Ürituse päevajuht on Jevgeni Timoštšuk.


 

Paralleelsed tegevused

10.00-14.00 – tegevused Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) ning Maanteeameti ühistelgis Tornide väljakul, teemaks liiklusohutus. Tarkusi jagavad maskotid Lõvi-Leo ja Sebra.

10.00-17.00 – uuskasutus-rattalaat

Rattalaat on üritus, kus igaüks võib müüa, vahetada või osta kasutatud rattaid. Rattaid on müüma oodatud nii eraisikud, vanade rataste parandajad kui ka ettevõtted, kes tegelevad kasutatud jalgrataste ning lisavarustuse müümisega.

12.00 – antakse start populaarsele kogupereüritusele „Orienteerumisvõistlus ühistranspordiga“

Võistlus käib neljas erinevas arvestuses: meestearvestus, naistearvestus, lastearvestus ja seeniorarvestus. Võistluse käigus läbivad võistlejad 2 tunni jooksul võimalikult palju kontrollpunkte, liikudes igal võimalusel ühistranspordiga ning valideerides selleks Ühiskaarti.

Võistluse start on Tornide väljakul ja finiš Nunne tänaval.

12.00-15.00 – foorum „Tuleviku Tallinn“ (asukoht: Nunne tn, Kesklinna Valitsuse kõrval)

Lapsed ja noored räägivad kolmes paneelis sellest, milline võiks olla tuleviku linnaruum:

  • Kooli hoov
  • Kodu hoov
  • Linnatänav

Kolme paneeli kokkuvõtteid esitletakse autovaba päeva pealaval kl 14.30. Samuti tutvustatakse esitluse käigus Vana-Kalamaja tänava pikendamise projekti, mille raames kavandatakse Nunne tn-Toompuiestee ristmikule ajutine ülekäik.

13.00 – ekskursioonid Eesti Kunstiakadeemias (asukoht: Põhja pst 7, Tallinn)

Kõik huvilised on oodatud tutvuma Eesti Kunstiakadeemiaga! Mitmeid arhitektuuri ja muinsuskaitse preemiaid pälvinud õppehoonet tunnustati möödunud aastal ka Põhja-Tallinna jalgrattasõbraliku asutuse auhinnaga. Ekskursioonid toimuvad nii eesti kui vene keeles. NB! Kohad on täis, registreerumine on lõppenud.

NB! Lisaks EKA-s toimuvatele ekskursioonidele on kella 11-st kuni 15-ni võimalik õppehoone (Põhja pst 7) ees tutvuda ülikooli tootedisaini osakonnas valmistatud tõukerataste prototüüpide ja mudelitega. Kõikidel huvilistel on võimalik tõukerattaid vaadata ja proovida.

15.00-18.30 – „Balta Session“ rulavõistlus (asukoht: Balti Jaama endine ootepaviljon)

12.15 – autovabal päeval sõidab Tallinna trammiliinidel eritramm T-11 (1936. a trammi mudel), mille järelkärul esinevad noored kodumaised muusikud. Balti jaama peatusesse on oodata trammi ca kl 12.15. Kuna T-11 eritramm ei sõida tavapärasel kiirusel ja ei peatu kõikides peatustes, on Balti jaama saabumise kellaaeg ligikaudne.

NB! Eritrammi T-11 tavapärasest aeglasem liikumiskiirus võib mõjutada ajavahemikus kl 12.00-15.00 ka teiste trammide väljumisaegu.

10.00-17.00 – tegevused lastealal (ronimissein, batuut, liikumismängud). Lisaks on lastel võimalik tasuta sõita poniga (kl 12.00-15.00).

10.00-17.00 – elektriliste liikurite testsõidud. Balti jaama trammipeatuse juures oleval alal tutvustab e-liikureid ettevõte Fortunati Group EU (Voltride). Kohapeal nähtavad sõidukid on sobivad kõigile – nii noorematele kui ka vanematele. 

Laadimine...Laadimine...