Heakorrakuu kutsub  merd päästma

Stroomi rannas saavad korda nii rannaliiv kui park, arutelul kõnelevad zooloog Aleksei Turovski ja jäätmeekspert Harri Moora ning esineb ansambel L’Dorado.

Pilt: Albert Truuväärt

Heakorrakuu kutsub merd päästma

Kai Maran

Stroomi rannas saavad korda nii rannaliiv kui park, arutelul kõnelevad zooloog Aleksei Turovski ja jäätmeekspert Harri Moora ning esineb ansambel L’Dorado.

Linna keskkonnaamet avab heakorrakuu 14. aprillil kell 12 perepühapäevaga Lennusadamas, kus jagatakse juhiseid meie mere säästmiseks. Perepäeval ootavad lapsi keskkonnateemalised mängud ja muuseumi giidid õpetavad rannast leitud looduslikke vahendeid kasutades meisterdama. Kell 13 ja 15 saab osaleda Lennusadama ekskursioonil. Sissepääs ja kõik perepühapäeva tegevused on muuseumipiletiga.


Prügihunt õpetab, kuidas mereprügi ära tunda ja selle teket vältida. Milline meresaaste olla võib, saab näha Lennusadama suures õppeklassis avatud näitusel merest leitud prügist. "Väljapanek koondab merest leitud prügist koostatud kompositsioone," rääkis meremuuseumi elamusõppe kuraator Jaanus Sepp. "Igal pildil on rääkida oma lugu."


Mereprügi seire näitab, et peaaegu 80% rämpsust satub merre maismaalt. Üha suureneva keskkonnaohu teadvustamiseks kutsuvad Tallinna, Helsingi ja Turu linnapea heakorrakuu koristustalgutega kõiki Läänemere äärseid omavalitsusi 4. mail ühiselt randu koristama.
Taavi Aas, Jan Vapaavuori ja Minna Arve märgivad ühisavalduses, et kõige enam tekitab muret plast. Plastjäätmed ei lagune aja jooksul täielikult, vaid muutuvad Läänemere habrast ökosüsteemi kahjustavaks mikroplastiks. Uuringud näitavad, et juba 90%-l merelindudest on kõhus plasti, mis põhjustab tihti nende enneaegse huku. Plast jõuab lõpuks ka inimeste toidulauale, sest seda leidub koguni 25% merekalade seedesüsteemis.


Supp Maru kohvikus


"Pöördume Läänemere äärsete omavalitsuste poole ettepanekuga korraldada 4. mail koristustalgud Läänemere, merre suubuva jõe või merega ühendatud veekogu rannas või toetada kohalike elanike algatatud rannatalgute korraldamist," seisab üleskutses. Kolm linnapead soovitavad jagada sellistel üritustel ka teavet inimmõjust Läänemerele.


Tavapäraselt avab abilinnapea Kalle Klandorf heakorrakuul pidulikult ka linnatänavate kastmisauto veekraani, sedakorda 16. aprillil kell 12 Rannamäe teel. Klandorfi sõnul töötavad tänavapesurid ja vaakumimurid tänavatel agaralt juba praegu. Samuti tuletas praegu tegevlinnapea ülesannetes Klandorf elanikele meelde, et kõnniteedelt tuleb praht siiski kokku pühkida, mitte puhuritega tolmu üles keerutada.  


Suur ülelinnaline talgupäev tunnuslausega "Hoiame Läänemerd! Hoiame looduse puhta!" algab 4. mail kell 10 Stroomi rannas, kus koristatud saavad nii rannaliiv kui ka rannapark. Keskkonnateemalisel arutelul kõnelevad zooloog Aleksei Turovski ja jäätmeekspert Harri Moora. Talgupäeva, kust ei puudu ka meelelahutuslikud mängud ja auhinnaloosid, lõpetab ansambel L’Dorado kontsert. Samal ajal toimuvad rannatalgud ka Helsingis ja Turus.


"Kutsume ümbruskonna inimesi 4. mail kella 10-12 talgutele Lennusadama äärset rannaala koristama," ütles Sepp. "Ühine töö lõpeb ühise supisöömisega Lennusadama Maru kohvikus."


Kotivedu Nõmmel


Lasnamäe noortenõukogu liikmed ja kooliõpilased kutsuvad linlasi 4. mail kell 11 talgupäevale Linnamäe tee 57 (Maxima XXX) tagusele tühermaale (Rahu tee T9).


Nõmme elanikud saavad aia- ja haljastujäätmeid koguda punastesse lehekottidesse, mida linnaosavalitsus jagab esimese korruse infosaalis (Valdeku 13) 12. aprillini. Kampaania raames saavad elanikud tasuta ära anda kümme kotti okkaid ja lehti.


"Praeguseks on kotirullidel järel käinud 3700 Nõmme kinnistuomanikku," ütles linnaosavanem Grete Šillis, kelle sõnul tuleks kotid kuni äraveo alguseni hoida oma kinnistul. Kottide äravedu algab 22. aprillil ja kestab neli nädalat.


Need, kel jääb kümnest kotist väheks, saavad ülejäänud haljastujäätmed tasuta jäätmejaama viia või oma kinnistul kompostida. Biolagunevaid aia- ja haljastujäätmeid võetakse eraisikutelt jäätmejaamades korraga tasuta vastu kuni kuus 100-liitrist kotitäit.
Heakorrakuul saavad linnaelanikud taas tasuta ära anda ohtlikke jäätmeid. Korjeringid toimuvad 27. ja 28. aprillil ja 4. ja 5. mail. Korjeringide asukohtade ja aegade kohta saab infot linna veebilehe www.tallinn.ee kaudu.

 

 

 

Korda saavad ka Järve mets ja Löwenruh park


• Avatalgud linnavalitsuse liikmete ja linnaasutuste töötajate osavõtul seisavad linna keskkonnaameti ja Kesklinna valitsuse korraldamisel ees 26. aprillil kell 14 Järve metsas Viljandi maantee äärsel alal raudtee ülesõidu kõrval. Kõik teisedki vabatahtlikud on oodatud!


• Lasnamäe talgupäev algab 3. mail kell 12 aadressil Linnamäe tee 15, kaasalööjaid kostitatakse ka talgusupiga.


• 3. mail kell 13 algab talgupäev Kristiines Löwenruh pargis, kus linlaste abiga saab korda park ja mänguväljaku liivaala. Värske värvi saavad pargipingid.


• Rahvusvahelisel Maa päeval 18. aprillil kell 11 istutavad Kuristiku gümnaasiumi esimeste klasside õpilased kooliõuele puid.

Laadimine...Laadimine...