HOIATUS: Homme on oodata vihma ja äikest!

Ilmateenistuse prognoosi kohaselt on homme oodata tugevat vihma, äikest ja tuuleiile. Tugev vihmasadu võib lühiajaliselt mõningates Tallinna piirkondades põhjustades üleujutusi, mistõttu Tallinna linnavalitsus palub autojuhtidel hoiduda üleujutatud kohtadest. Loe siit, mis soovitusi annab päästeamet, et end ja oma lähedasi võimalikult vähe ohtu seada. 

Pilt: Albert Truuväärt

HOIATUS: Homme on oodata vihma ja äikest!

Ilmateenistuse prognoosi kohaselt on homme oodata tugevat vihma, äikest ja tuuleiile. Tugev vihmasadu võib lühiajaliselt mõningates Tallinna piirkondades põhjustades üleujutusi, mistõttu Tallinna linnavalitsus palub autojuhtidel hoiduda üleujutatud kohtadest. Loe siit, mis soovitusi annab päästeamet, et end ja oma lähedasi võimalikult vähe ohtu seada. 

Ilmateenistus prognoosib lähipäevadeks tugevaid vihmahooge ning Tallinna linnavalitsus ja Seesam kindlustus kutsuvad veekahjustuste vältimiseks hoiduma üleujutatud aladel autoga sõitmisest.

Vastavalt ilmateenistuse prognoosile on homme Tallinnas oodata tugevat vihmasadu, mis võib lühiajaliselt ületada mõningates Tallinna piirkondades vihmavee ärajuhtimise võimsuse, põhjustades lokaalseid üleujutusi, teatas linnavalitsus BNS-ile. Kommunaalamet palub liiklejatel vihmaveest põhjustatud üleujutusalade läbimisel varuda kannatust, olla äärmiselt ettevaatlik ja tähelepanelik.

Kindlustusfirma pressiesindaja aga kutsus inimesi aegsasti mõtlema sellele, kuidas ennast ja oma vara tugevate hoovihmade ning sellest tuleneva võimaliku üleujutuse eest kaitsta.

"Puutume oma töös alatihti kokku selliste kindlustusjuhtumitega, mida oleks saanud ära hoida või mille kahjusid leevendada," ütles Seesami kahjukäsitlusosakonna juht Ly Jõhvik. "Kuigi ilmaennustused ei pruugi alati täide minna, on parem hoiatustesse siiski tõsiselt suhtuda, suuremateks vihmahoogudeks valmistuda ning vajalikud ettevaatusabinõud tarvitusele võtta."

On teada, et suurvihmad põhjustavad üleujutusi mitmetes olulistes liiklussõlmedes, mis saavad probleemkohaks eriti pealinnas liiklejatele. Nii on soovituslik tugevate hoovihmade ajal Tallinnas autoga sõites vältida Ahtri, Tuukri ja Jõe tänava piirkondi, Tammsaare ja Tartu maantee viadukte, Laagna tee algust ning Järvevana tunnelit, kuhu vihmavesi sademete suurenedes kogunema kipub.

Ka tasuks olla ettevaatlik nendes piirkondades suuremate vihmahoogude perioodil autode parkimisega, eriti kui tegu on maa-aluste parklate ja garaažidega. Üleujutuste põhjuseid neis madalamates piirkondades saab otsida aga kanalisatsioonisüsteemidest, mis paar korda aastas esineva väga suure vihmahoo ajal ei suuda kogu sinna kogunevat vihmavett piisavalt kiiresti vastu võtta.

Seetõttu paneb Jõhvik sõidukiomanikele südamele, et üleujutuskohtadest autoga läbisõitmine on juhi omal vastutusel ning võib tuua kaasa veekahjustuse. Kindlustused enamasti sellist tegevust aga ei kata, sest veest põhjustatud kahju sõidukile hüvitatakse, kui see tekkis juhi tegevusest sõltumatult.

Elumajade puhul on aga vihmasadudega kaasnevate võimalike veekahjude vältimiseks oluline puhastada suvisest kogunenud sodist ära olemasolevad vihmaveesüsteemid, trapid ja muud äravooluavad, tagamaks vihmavee hea äravoolu. Lisaks on soovituslik vaadata üle keldrite aknad, mis paiknevad maapinna lähedal, ning veenduda, et hoovihmade ajal oleksid need kindlalt suletud. Ka tasuks tormisema ilma saabudes koristada ära ja viia siseruumidesse tavaliselt väljas või terrassil asuv suvemööbel.

Kui suurte sadude ajal esineb oht vee kogunemiseks krundil või eramus, eriti keldrites, on oluline tõsta sealsed asjad maapinnast ja põrandast kõrgemale, leevendamaks sadevee võimalikke kahjustusi.

Ilmateenistuse prognoosi kohaselt on homme oodata tugevat vihma, äikest ja tuuleiile. Päästeamet on koostanud juhendi, kuidas end ja oma lähedasi võimalikult vähe ohtu seada.

Loe, mida soovitab päästeamet!

Enne äikest

 

 • Paigalda kodule piksekaitsesüsteem. See on eriti vajalik nendel hoonetel, millel on plekk-katus, harjaplekk või metallkonstruktsioonid, mis tõmbavad välku ligi. Samuti on see vajalik kõrgemal kohal asuvatel majadel.

 

 • Televiisoriantennid peavad olema maandatud.

 

 • Võta hoone peakaitsmest vool välja. Kui see pole võimalik, siis lülita välja elektriseadmed, ning tõmba pistikud seinast välja.

 

 • Eemaldu veekogudest.

 

 • Veendu, et lahtised ja lenduvad esemed (aiamööbel, telgid jne) on turvalises kohas või tugevalt kinnitatud. Vii kergemad esemed siseruumidesse.

 

 

Äikese ajal

 

 • Ära ava veekraani. Vesi on hea elektrijuht.

 

 • Ära tee ahju ega pliidi alla tuld. Laetud osakesed suitsus toimivad piksevardana.

 

 • Ära varju üksikute puude, metallmastide ega -aedade lähedale. Välgutabamuse võimalus on seal suurem.

 

 • Äikese ja halva nähtavuse korral ole autoga sõites ettevaatlik, paduvihma ja rahe ajal peatu maantee serval.

 

 • Kui maja asub lagedal või mäekupli peal, siis sulge aknad ja uksed ning ära viibi äikese ajal akende all.

 

 • Ära räägi võrgutelefoniga (võib põhjustada elektri- või akustilise šoki).

 

 • Selgita lastele, et ohtlik ei ole müristamine, vaid välk.

 

 

 

Õnnetustest teata kohe telefonil 112.

Laadimine...Laadimine...