Hotellide Liit nõuab kodumajutusele karme reegleid

"Mõistame, et kodumajutuse puhul on tegemist uue majandusnähtusega, ent kui tegutsetakse majutusteenuse pakkumise turul, siis peaksid olema ka reeglid samas valdkonnas tegutsejatele sarnased. Alates maksudest kuni turvalisuse ja tuleohutuse nõueteni välja," sõnas Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Maarika Liivamägi.

Pilt: Albert Truuväärt

Hotellide Liit nõuab kodumajutusele karme reegleid

Enn Tosso

"Mõistame, et kodumajutuse puhul on tegemist uue majandusnähtusega, ent kui tegutsetakse majutusteenuse pakkumise turul, siis peaksid olema ka reeglid samas valdkonnas tegutsejatele sarnased. Alates maksudest kuni turvalisuse ja tuleohutuse nõueteni välja," sõnas Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Maarika Liivamägi.

Liivamägi ütles, et tegemist on teemaga, mille osas on vajalik erinevate osapoolte sisuline arutelu, sest Tallinnas pakutakse peaaegu 3000 külaliskorterit. "See on ametliku 8000 hotellitoa kõrval ikka väga suur hulk," sõnas ta ning rõhutas, et isikliku elamise väljarentimisest on saanud aastatega täiesti eraldiseisev tööstusharu. "Mõistame, et tegemist on uue majandusnähtusega, ent kui tegutsetakse majutusteenuse pakkumise turul, siis peaksid olema ka reeglid samas valdkonnas tegutsejatele sarnased. Alates maksudest kuni turvalisuse ja tuleohutuse nõueteni välja," märkis ta

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel ütles, et kinnisvara üürihindu AirBnB teenus mitte kuidagi ei mõjuta, kuna üürikorteritega võrreldes on tegu hoopis teise teenusega.

"Korterit üüritakse viis või isegi seitse aastat," sõnas ta. Küsimusele, kuidas suhtuda võimalikku piiramisse, ütles Rüütel, et see oleks muu maailmaga vastuvoolu ujumine ning tema arvates ei peaks seda kindlasti tegema.

Arco Vara tegevjuht Elari Tamm sõnas, et Eestis on jagamismajandus toonud rohkem kasu kui kahju. Ta tõi võrdluse, kui palju tekitavad probleeme tavalised üürnikud võrreldes jagamismajanduse eestvedaja AirBNB-ga. "Kaldun arvama, et esimesed tekivavad enam probleeme," osutas ta. Tamme sõnul on otsus, kas valida kõrgema marginali ja suurema riskiga jagamismajandus või pikaajaline üür stabiilse üürnikuga, inimese äriotsus, millest mõlemaga kaasnevad riskid.

AirBnB positiivne pool on tema sõnul see, et platvorm on teinud võimalikuks oma kliendi hindamise, mis toetab läbipaistvust ja kiiret tagasisidet. "Mina ei ruttaks seda turgu üle reguleerima, vähemalt mitte Eestis," sõnas ta.

Mitmed Euroopa pealinnad piiravad AirBnB kasutamist, mis on turistide jaoks küll mugav vabadus valida hotellide kõrval privaatset kodu- või korterimajutust, kuid kohalike jaoks ka põhjus lärmakate naabrite kannatamiseks, sest kunagi ei tea, kes järgmisena majutuma tuleb. Sellepärast, et kodurahu säilitada ja üüriturgu kontrolli all hoida, tahab Praha piirata AirBnB kasutust, lubades välja rentida vaid seda kinnisvara, kus ise elatakse. Linnapäea sõnul on AirBnB vohamine põhjustanud turistide ülekülluse, mida varem reguleeriti hotellikohtade arvuga. AirBnB aga pakub majutuskohti piiramatult, paljud on ostnud kinnisvara vaid selle pealt teenimiseks ja linnas ise ei elagi, kirjutab The Guardian. 

Kui 2016. aastal oli Prahas veel 5537 AirBnB majutuse pakkujat, siis mõne aastaga tõusis see juba 13 000-ni. Voodikohtade arv on hüpanud 17 913 pealt 52 738-ni.

Reisijutud.com vahendab, et Palma de Mallorca keelas täielikult AirBnB majutuse, kuna see väljus kontrolli alt. Alates 2018. aastast vähendas Amsterdam lubatud päevade arvu, millal võib oma kinnisvara AirBnB tüüpi keskkondades välja rentida, 60 päeva pealt aastas 30 päevale. Kohalikke pahandab kõige enam see, et majutusrent tõstab kinnisvara ja üüri hindu, sest AirBnB-ga teenib omanik kordades rohkem, kui kohalikele välja üürides või kinnisvara kohalikele müües. Kokkuostjad on nõus kinnisvara eest rohkem maksma, sest AirBnB toob pärast suuremat tulu.

Tolli- ja Maksuameti andmetel jagas oma kodu 2600 eestlast, kes võtsid vastu ühtekokku 130 000 külalist. Tavapärane Airbnb üürileandja Eestis teenis 1500 eurot, jagades oma kodu 24 ööl aastas. Nii võib turu kogumaht ulatuda kuni 4 miljoni euroni aastas.

Laadimine...Laadimine...