Jääkaruisa Nord tuli haiguse tõttu magama panna

Tallinna loomaaias eutaneeriti 17-aastane isane jääkaru Nord, sest hoolimata veterinaarsetest jõupingutustest ning kõigi olemasoleva teadmise rakendamisest ei õnnestunud tema vasaku käpa kroonilist haavandit ravida.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Jääkaruisa Nord tuli haiguse tõttu magama panna

Toimetaja: Moonika Tuul

Tallinna loomaaias eutaneeriti 17-aastane isane jääkaru Nord, sest hoolimata veterinaarsetest jõupingutustest ning kõigi olemasoleva teadmise rakendamisest ei õnnestunud tema vasaku käpa kroonilist haavandit ravida.

"Hoolimata suurtest veterinaarsetest jõupingutustest ning kogu olemasoleva teadmise rakendamisest ei ole õnnestunud jääkaru vasaku käpa kroonilist psühhosomaatilise tekkemehhanismiga haavandit ravida," teatas loomaaia esindaja BNS-ile.

"Euroopa ja Ameerika loomaaedade veterinaaride ning liigispetsialistide nõuannetele toetudes võttis loomaaed raske südamega vastu otsuse looma edasise heaolu huvides jääkaru eutaneerida."

Loomaaia teatel oli otsus Nord magama panna väga raske. Esialgne lootus jääkaru olukorra paranemisele, mida julgustas ka tema viimine vanadest oludest kaasaegsesse polaariumi, asendus detsembri keskel tõdemusega, et jääkaru käpa seisund on halvenenud.

"Kevadel, kui meil õnnestus Nord uude polaariumisse viia, vaatasime üle tema raviplaani," rääkis loomaaia direktor Tiit Maran. "Selle kiitsid heaks Euroopa ja Ameerika rahvusvahelise jääkarude paljundusprogrammi veterinaarnõunik, maaülikooli veterinaarid ning Viini ja Rotterdami loomaaedade spetsialistid. Vaatamata nõunike hoiatustele, et ka see ainuke võimalik ravi võib osutuda mitteedukaks, olime juulis optimistlikud ja lootsime, et haav hakkab paranema. Seda paraku ei juhtunud. Kaalusime erinevaid võimalusi ja konsulteerisime uuesti jääkaru murettekitava olukorra osas Euroopa Ohustatud Liikide paljundusprogrammi (EEP) ja Ameerika jääkarude paljundusprogrammi jääkarude veterinaarnõunik Jonathan Cracknelliga, jääkarude EEP loomakasvatusnõunik Douglas Richardsoniga ja Yorkshire’i loomapargi jääkarude treener Kim Wilkinsiga. Rahvusvaheliste ekspertide ühine hinnang oli, et haavand käpal on põhjustatud käitumishäirest, millel puudub edasine tulemuslik ravi ning seetõttu ka lootus looma paranemiseks. Nende soovitus oli arvestada looma heaoluga ning ta eutaneerida. Täna [teisipäeval] tegime Nordile anesteesia ning maaülikooli ja loomaaia veterinaarid võtsid vastu rahvusvaheliste ekspertidega ühtiva otsuse: jääkaru heaolust lähtudes ning tema edasiste kannatuste vältimiseks tuleb jääkaru eutaneerida."

Jääkaru Nord sündis 24. novembril 2001. aastal Viini Schönbrunni loomaaias. Tallinnasse saabus ta 10. aprillil 2009. aastal Moskva loomaaia kingitusena. Mõnda aega elas jääkaru vahepeal ka Novosibirskis. Moskvas kutsuti Nordi Kefirtšikuks, sest tema lemmikjook oli keefir. Ta andis kaks järglast – 2013. aastal sündinud ja nüüdseks Viini Schönbrunni loomaaias elava Nora ning 2016. aastal sündinud Tallinna loomaaias elava Aroni. Tallinna loomaaed jääb Nordi meenutama kui vaprat ja rahuliku loomuga jääkaru, kes esindas seda Põhjapoolkera polaaralade ohustatud liiki meie kollektsioonis.

Laadimine...Laadimine...