Juhan Kivirähk: Kõlvartist saab väärikas linnapea!

"Kui Riiat võis aastaid juhtida Nils Ušakov, miks siis Tallinnat ei võiks juhtida Mihhail Kõlvart," rääkis sotsioloog Juhan Kivirähk.

Pilt: Ilja Matusihis

Juhan Kivirähk: Kõlvartist saab väärikas linnapea! (10)

Vesta Reest

"Kui Riiat võis aastaid juhtida Nils Ušakov, miks siis Tallinnat ei võiks juhtida Mihhail Kõlvart," rääkis sotsioloog Juhan Kivirähk.

Linnavolikogu valis uueks linnapeaks senise volikogu esimehe Mihhail Kõlvarti. Sotsioloog Juhan Kivirähk iseloomustas Kõlvarti kandidatuuri linnapea kohale sõnadega: õige otsus.

"Ma ei ole ennustaja, aga ma arvan, et temast saab igati väärikas linnapea. Ma ei oska hinnata, kuidas see mõjutab eesti rahvusest Tallinna elanikke, aga samas kui Riiat võis aastaid juhtida Nils Ušakov, miks siis Tallinnat ei võiks juhtida Mihhail Kõlvart," rääkis Juhan Kivirähk.

Linlaste heaolu on kõige tähtsam

Kivirähki isiklik suhtumine Kõlvartisse on igatahes positiivne. Sotsioloogi hinnangul on linnapeade puhul hea, kui väga palju poliitikat ei aeta, vaid tegeldakse linna asjadega. Tallinn on tema sõnul eriline linn. "Siin on poliitilisel võitlusel oma roll, aga peamine on ikkagi linnaelanike huvid," täpsustas Kivirähk.

Pealinna ja riigi vastasseis Tallinna arengule kasuks ei tulnud.

"Kui õnnestub näidata, et ei tegeleta politikaanlusega, vaid linna probleemidega, siis peaks kõik korras olema," sõnas Kivirähk. Tema sõnul on hea ka see, kui pealinnas ja Toompeal on võimul sama erakond ehk koalitsioon. "Need ajad, kui oli vastasseis linnavalitsuse ja vabariigi valitsuse vahel, kindlasti Tallinna arengule kasuks ei tulnud," analüüsis Kivirähk.

Sotsioloog soovis Kõlvartile edu ning ka seda, et mees jääks iseendaks. "Soovin, et ta jääks sama väärikaks ja rahulikuks nagu ta on siiamaani olnud," sõnas Kivirähk.

Tallinna akuutseid probleeme kommenteerides ütles Kivirähk kergelt naerdes, et asju, mis koheselt korda ajamist vajavad, on palju. "Mina ise jälgin Tallinna elu igapäevaselt veidi kaugemalt Harjumaalt. Oluline probleem on kindlasti aastaid kõneainet pakkunud linnatranspordi organiseerimine vastavalt tänapäevasele vajadusele," hindas sotsioloog.

Kivirähk andis nõu uurida, kaardistada ja vajadusel ka ümber kujundada inimeste tegelikud liiklemisharjumused. "Ühistranspordiliinid, mis rajati magalate ja tööstuskeskuste vahele, ei ole kaasajal enam mõttekad," ütles Kivirähk.

Kivirähk tõi olulise väljakutsena välja ka Tallinna ringraudtee. "Kindlasti on küsimus ka vanades paneelmajades ja nende renoveerimises. Minu arvates ei ole õiglane jätta seda muret ainult elanike kanda. Suure osa nende majade garantiiaeg on ammu läbi," osundas Kivirähk kergelt muheledes.

Kivirähk avaldas lootust, et Kõlvartist saab hea linnapea, nii et linn areneb ja Ülemiste Vanake ei uputa seda ära.

Sportlase hing tuleb kasuks

"Vene tiiba" kommenteerides ütles Kivirähk, et sellest on Kõlvart parim kandidaat linnapea kohale. "Aga kindlasti oleks olnud ka muid valikuid," sõnas Kivirähk, "minule on ta jätnud väga sümpaatse mulje, ilmselt tänu oma spordiala harrastusele, mis tagab enesevalitsemise."

Üldpilti vaadates ütles Kivirähk, et tõenäoliselt hakkavad järgmiste valimiste tuules teatud erakonnad Kõlvarti rahvust mehe vastu ära kasutama, sest Eesti ühiskond ei liigu praegu kõige paremas suunas. "Kui vaadata nihet konservatiivsuse ja vihakõne suunas," tõi Kivirähk esile.

Kivirähki sõnul ei pruugi Toompea koalitsioon Vene valijale kõige meeldivam olla, aga ta möönis, et oleks võinud minna veel hullemini. "Koalitsioonileppes tehti väike muudatus kodakondsuspoliitikas, seegi näitab, et Keskerakond suudab siiski selles koalitsioonis oma valija huvide eest seista ja seda liini hoida. Vaevalt oleks mittekodanike lastele kodakondsuse andmist juhtunud, kui selles koalitsioonis oleks Keskerakonna asemel Reformierakond," arutles Kivirähk.

 

10 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...