Kalamaja peatänav võib saada miniaiad ja Balti jaam väljaku

Uut Vana-Kalamaja tänavat hakkaksid võidutöö järgi ehtima kellukese- või kalakujulised valgustid ning iga ümbruskonna elanik võib saada haljastuskasti, kus kasvatada ilutaimi või köögivilju.

Pilt: Albert Truuväärt

Kalamaja peatänav võib saada miniaiad ja Balti jaam väljaku

Urmas Kaldmaa

Uut Vana-Kalamaja tänavat hakkaksid võidutöö järgi ehtima kellukese- või kalakujulised valgustid ning iga ümbruskonna elanik võib saada haljastuskasti, kus kasvatada ilutaimi või köögivilju.

Idee luua Balti jaama lähedale jaamaväljak ning panna Vana-Kalamaja tänav kesklinna jalakäijatele ja jalgratturitele mugavalt merega ühendama hakkab selgemat ilmet võtma. Selle tarbeks korraldatud arhitektuurivõistluse võitis Siiri Vallneri, Indrek Peili ja Kristel Niisukese töö "Kasvulava". Žürii andis neile 12 000-eurose preemia. Teise preemia vääriliseks tunnistati ideekavand "Elutuba" ja kolmanda preemia sai võistlustöö "Minu näoga tänav". 

"Kasvulava" idee järgi saaksid jalakäijad jalutada Vana-Kalamaja tänava keskel ning autotee asuks tänava ääres. Ühesuunaline autotee on 2,5 ja kahesuunalisel tänavaosal 4 meetri laiune. Autotee laiust märgivad selgelt 0,5 m laiused graniidist randid. Tänava kõige olulisem osa on keskne tänavamööbli ja haljastusega riba. Iga ümbruskonna elanik võib saada haljastuskasti ning kasvatada seal ilutaimi või köögivilju. "See toob ümbritsevate majade elanikud tänavale ja soodustab peremehetunde tekkimist," selgitasid autorid.

Üle tee pääseks tunnelita

Balti jaama reisijate paviljoni ette tuleb kioskite asemele avar Jaama plats, mis toob esile nii ajaloolise jaamahoone kui ka panoraamvaate Toompeale. Toompuiesteest saab üle otse väljakult maad mööda. Vana-Kalamaja tänavale tekib ka ilus Kotzebue väljak, mis sinna istutatavate puude, kogukonnamaja ja linnamööbliga pakub mitmesuguseid tegevusi kogukonnale ja Gustav Adolfi gümnaasiumi uue maja rahvale.

Tänavale ja platsidele kavandatud valgustid on kellukesekujulised ja eri suurusega. Kuna Kalamajas on iseloomulikud tänava kohale riputatud valgustid, siis tuleb üks uue valgusti variantidest selline. Peale selle kavandatakse Vana-Kalamaja tänavale ka kalakujulisi neoontorust dekoratiivvalgusteid.

"Kasvulava" üks autoritest, arhitekt Indrek Peil ütles, et Kalamaja peatänava uus kujundus peab tabama selle kandi atmosfääri ning andma tänavale näo, mis kõnetab nii kohalikke kui külalisi. "Kalamaja on aegade algusest olnud eestipärase linnaelu näidiseksemplar," ütles Peil. "Ta on talupojamõistusest tekkinud, ise arenenud ja sellisena kõigi oma elanike nägu. Kalamaja on sisimas endiselt muhe ja kahe jalaga maas linnaosa. Oluliseks väärtuseks on võimalus siduda linna- ja maaelu paremad küljed."

Ehitus võib alata ülejärgmisel aastal

"Võidutöö võlus oskusega ühendada tervikuks kalamajalik intiimsus ja linlik suurejoonelisus," lausus žüriisse kuulunud Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd. "Tööl on ruumilist selgust ja linnalikku mõõdet, mis on vajalik Vana-Kalamaja tänavale kui mere ja vanalinna ühendustänavale. Hästi on tabatud projekti peamine idee luua vaheldusrikas, samas selge ja mugav, jalakäijaid ja rattureid eelistav tänav."

Žürii tõi välja veel asjaolu, et võistlustöö saab ellu viia ilma suurte muudatusteta ja seda on võimalik hooldada mõistlike kuludega.

Tegevlinnapea ja ühtlasi arhitektuurivõistluse žürii esimees Taavi Aas avaldas lootust, et juba järgmisel aastal saab alustada Vana-Kalamaja tänava projekteerimist ja ületuleval aastal võib alata ehitus.

Laadimine...Laadimine...