Kommunismikuritegude muuseumi ideekonkursi võitis Jaapani arhitekt

Patarei rahvusvahelise kommunismikuritegude muuseumi rahvusvahelisel ideekonkursil pälvis esimese koha tuntud Jaapani arhitekti Shuhei Endo töö "Punane erosioon".

Pilt: Scanpix

Kommunismikuritegude muuseumi ideekonkursi võitis Jaapani arhitekt

Patarei rahvusvahelise kommunismikuritegude muuseumi rahvusvahelisel ideekonkursil pälvis esimese koha tuntud Jaapani arhitekti Shuhei Endo töö "Punane erosioon".

Eesti Mälu Instituudi korraldatud Patarei rahvusvahelise kommunismikuritegude muuseumi rahvusvahelisel ideekonkursi võitis tuntud Jaapani arhitekti Shuhei Endo töö "Punane erosioon" ning teise kohta pälvis Islandi ja Läti arhitektide ühistöö "Erratic shadows", edastas instituudi pressiesindaja. Kolmas koht ja rahva lemmiku tiitel läks Eesti arhitektide tööle büroost KOKO "Ajavari". Eripreemiad pälvisid Poola arhitektide tööd "The Red Block" ja "RTM201840".

Konkursile on laekunud kokku 13 tööd Jaapani, Islandi, Läti, Poola, Eesti, Malaisia, Rootsi, Ungari ja Soome arhitektidelt.

Kanadas elava žürii liikme, arhitekt Tõnu Altosaare sõnul on ideekonkurss igati õnnestunud – osavõtjad võivad olla uhked oma saavutuste üle ning Patarei vangla on saanud väga tugevaid arendusideid. "Jaapani arhitekti esimese koha töö "Punane erosioon" on ajaloolisest vaatevinklist põhjalik lahendus, mis on täielikus vastavuses muuseumi missiooniga. Samuti on tähelepanuväärne õnnestunud jalakäijate ühendus Meremuuseumiga ja stiilne haljastus," sõnas Altosaar.

Žürii esimees Meelis Niinepuu ütles, et esimese koha tööd iseloomustab väga hea meie regiooni tunnetus. "Huvitav idee punasest joonest, mis muuseumi ruume tervikuna läbib. Silmapaistev sümbolism Berliini-Peterburi teljega läbi maja koos merre rajatava muuliga. Telg sümboliseerib seda, et inimsusevastased kuriteod on oma olemuselt ühesugused sõltumata ilmakaarest," ütles ta.

Niinepuu lisas, et teise koha pälvinud töö "Erratic shadows" on avanud kommunistliku režiimi kuritegusid, sealhulgas Poolas ja Ukrainas, mille kõrval on õnnestunult kajastatud ka natsistliku režiimi kuriteod. Arvestades hoone ajalugu on see Niinepuu sõnul väga asjakohane.

"Rahva lemmikuks osutunud ja kolmanda koha pälvinud Eesti asjatundjate töö "Ajavari" on lähenenud väga loominguliselt ruumide näituse tarbeks kujundamisele ja majaga külgnevale territooriumile. Samuti paelus teise korruse maailmaekspositsioon," ütles Niinepuu.

"Nüüd on tarvis Patarei arenduse üle riiklikult otsustada. Kommunismikuritegude muuseum, mis hariks Eesti inimesi ja maailma, mis hoiataks totalitarismi eest ning väärtustaks vabadust, peab sinna kindlasti tulema," lisas Altosaar.

Laadimine...Laadimine...