Lasnamäe ökosaunas saab pesta nõgestega ja vihelda eukalüptiga

Saunalisi võtab vastu uue puitlavaga leiliruum, värsked pesupingid ning rikkalik ökotoodete lett, kust saab osta näiteks nõgestest seljanuustikuid ja kuusekasvudest seepe.

Pilt: Albert Truuväärt

Lasnamäe ökosaunas saab pesta nõgestega ja vihelda eukalüptiga

Kai Maran

Saunalisi võtab vastu uue puitlavaga leiliruum, värsked pesupingid ning rikkalik ökotoodete lett, kust saab osta näiteks nõgestest seljanuustikuid ja kuusekasvudest seepe.

"Juulit kui kollektiivpuhkuse aega kasutasime saunaruumide põhjalikuks remondiks," ütles Lasnamäe ökosauna juhataja Valeri Kislitsõn. "Naiste ja meeste leiliruumid said uued puitlavad ning pesuruumid massiivsed komposiitmaterjalist pesupingid. Hoonel on uued ripplaed ja uuesti vuugitud said plaadidki."

Nimetust ökosaun õigustab juba rikkalikumaks muutunud saunatarvete lett. "Saunavihad saab valida Eestis kasvanud kaskedest ja tammest kuni Valgevene eukalüptini," rääkis Kislitsõn. "Saunalavale sobib kuumakatteks vildist müts ja kuivatamiseks täispuuvillast lina, pesemiseks saab seepe valida kuuselõhnalistest sidruniseebini. Sajaprotsendiliselt looduslikud on ka nõgestest sisuga seljanuustikud. Ökosauna nimetust õigustab seegi, et enamus saunaruumide puhastusvahendeist on valmistatud taimsetest ekstraktidest."

Kasulik sipelghape

Taimetark Irje Karjuse sõnul on nõges väga hea saunaravimtaim, mis leevendab nii valu kui ka annab vajalikke mineraale. "Nõges aktiveerib tänu sipelghappele keha vereringet," selgitas Karjus, kes soovitab pärast sauna juua ka tassi puhastavat nõgeseteed. "Nõgesel on tugev organismi puhastav toime. Praegu, augustis, tasub korjata nõgese seemneid, mis on tugev magneesiumiallikas. Seemneid võib lisada ka salatitesse ja smuutidesse."

Nõgesevihta peaks Karjuse sõnul tarvitama leotamata. "Kuigi kuumas vees leotamine kaotab nõgeseviha torkiva toime, väheneb samal ajal sipelghappe kasulik mõju," lisas Karjus.

Neljal päeval nädalas pakub ökosaunas massaaži saunamees, kes õpetab ka õigesti vihtlema. Pärast korralikku leili saab värsket õhku hingama minna mugavate pinkidega terrassile, kuhu pääseb otse pesemisruumist. Lisaks vihasaunale töötab hingamisteid tervendav aurusaun. Kõikide saunaruumide põrandad on mõnusalt soojad.

Mugav liikuda ka ratastoolis

Kogu saun on kohandatud piiratud liikumisvõimega inimestele, sissepääsud on avarad ja inventaril käetoed. "Rahvas on meid üles leidnud," mainis Kislitsõn.

Abilinnapea Eha Võrgu sõnul on Lasnamäe sauna asukoht väga hea. "Piirkond on hea ühistranspordiga ühendusega ning saunaskäigule lisab õdusust kõrval asuv Pae park," lisas ta. "Vannis ja duši all käimine üht korralikku leili ja vihtlemisega saunaskäiku ei asenda. Moodsa vihtlemisvõimalusega avaliku sauna rajamine oli "Positiivne Tallinn" küsitluse järgi linnaosa elanike soov." Keskmiselt külastab sauna 70 inimest päevas. "Suur külastatavus kinnitab, et avalikesse saunadesse investeerimine on igati õigustatud ja vajalik tegevus," tõdes Võrk.

 

Vihtlemisvõimalus linaste soovil

• Pae 19 sauna mahub korraga 30 naist ja 30 meest.

• Raua sauna eeskujul on ka Lasnamäe saunas aurusaun, lisaks paiknevad saunahoones tunnidušid, kohvik ja juuksur.

• Lasnamäe ökosauna täispilet maksab 5, nädalavahetusel 6,5 eurot, sooduspilet 3 ja nädalavahetusel 5 eurot.

• Tunniduši kasutamine maksab üks euro. Kuni 12-aastased lapsed tasuta. Saun on avatud iga päev, kuid iga kuu teise ja neljanda nädala kolmapäeval on sanitaarpäev.

 

Värskenduskuur ootab ka Raua tänava sauna 

Remondi käigus saab meeste leiliruum uue kerise ja lava toestuse ning eraldi vihtlemislava.

Raua saunas käib tavapärase hooldustöö asemel remont, värskenduskuuri läbinud saun tahetakse avada 1. septembrist. "Remont puudutab ennekõike meeste sauna leiliruumi, kus desoainete kasutamise tõttu olid mõned metalldetailid osaliselt hävinenud ja isolatsioonimaterjal seinast lahti tulnud," ütles Raua sauna juhataja Sergei Geller. "Vahetame välja kerise ja lava toestuse ning ehitame eraldi mugava vihtlemislava."

Kesklinna vanem Taavi Pukk ütles, et pärast põhjalikku uuenduskuuri 2013. aastal ei olnud Raua saunas suuremat remonti ette võetud. Nüüd oli see klientide huvides aga hädavajalik. "Lisaks üldisele värskendusele vajasid mitmed detailid väljavahetamist ning ka saunasõprade mugavuse huvides uuendamist," lisas Pukk. Tema kinnitusel teenivad loetletud uuendused ja samuti tunnisaunades tehtav remont saunasõprade huve ning tõstavad veelgi Raua sauna populaarsust. Remonti teeb Kesklinna valitsuse tellimusel Saunamaailm ja see läheb maksma ligi 10 000 eurot pluss käibemaks. Saun on taas avatud 1. septembrist.

Raua tänava saun on Tallinnas üks vanemaid järjepidevalt tegutsenud avalikke saunu, mille avamisest möödus tänavu varakevadel 80 aastat.

Laadimine...Laadimine...