Linna huvikoolides saab õppida nii kitarrimängu kui ka filmitegemist

Ligi 22 000 Tallinna last on leidnud oma koolis huviringi, lisaks käib 7000 last linna enda huvikoolides. Neis saab õppida näiteks kokandust ja moeloomist, filmistsenaariumite kirjutamist ja robotite ehitamist.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Linna huvikoolides saab õppida nii kitarrimängu kui ka filmitegemist

Kai Maran

Ligi 22 000 Tallinna last on leidnud oma koolis huviringi, lisaks käib 7000 last linna enda huvikoolides. Neis saab õppida näiteks kokandust ja moeloomist, filmistsenaariumite kirjutamist ja robotite ehitamist.

Linna huvikoolidesse lisandub tänavu kümneid uusi erialasid, tavakoolide huviringides osaleb iga teine õpilane ehk kokku üle paarikümne tuhande õpilase. Huvikoolid võtavad õpilasi vastu üle linna ning ringide arv aina kasvab. Kui Kanutiaia huvikoolis oli eelmisel õppeaastal ringe 53 ja huvilisi ligi tuhat, siis sel sügisel on ringe juba üle kümne rohkem. 

"Sel sügisel hakkab meie majas tööle üle kümne uue õpetaja," ütles Kanutiaia huvikooli arendusjuht Andres Kask. "Ainulaadne kogu linnas on filmiring, kus võetakse läbi nii filmikunsti teoreetiline kui praktiline pool alates terminite ja ajaloo tundmisest kuni stsenaariumi kirjutamiseni, võtete ja monteerimiseni välja. Filmiring sobib noortele alates viiendast klassist."

Filmiringi õpetaja Karol Ansip on lõpetanud Tallinna Ülikooli dokumentaalfilmide režissöör-operaatori erialal ning õpetanud Eesti ja maailma filmiajalugu mitmes kõrgkoolis. "Õpime kirjutama lugu, seda kaameraga üles filmima ning kokku monteerima ja helindama," lausus Ansip. "Vaatame klassikaks saanud filme ja õpime neist. Film kui sünteetiline kunst annab võimaluse kokku puutuda ka teiste kaunite kunstidega."

Puiduklass ja autoringrada

"Tulevased filminäitlejad saab valida ka meie huvikooli teatriringist," rääkis Kask. "Sellise koostöö tekitamine meie eri loovringide vahel ongi eesmärk. Teatriringi töödes saame lavakujundustes kasutada joonistamis- ja maaliringi laste oskusi."

Uue huviringina tõmbab tulevasi teadlasi kindlasti robootikaring, kus legoklotsidest valmib meelepärane robot, näiteks arvuti kaudu juhitav koer. Robootikaring arendab loogilist mõtlemist, käelist osavust ja tehnilist taipu ning sobib juba seitsmeaastastele lastele."

Tänavu saab Kanutiaia huvikoolis uudsena õppida ka akustilist kitarri, basskitarri, viiulit ja trummi. Valida saab poplaulu ja kooristuudio vahel. Kokku on linnal huvikoole kümmekond, neist kõige uuem Tondiraba huvikool Lasnamäel.

Lasnamäel septembri lõpus endises koolihoones avatud Tondiraba huvikoolis (Punane 69) saab 30 ala õppida kuni 1200 last. Avatud on 75 rühma. Sisustatud on puidutöö klass ja valminud autode ringrada. Majas hakkavad tegutsema näiteks kulinaariakool, mööbli restaureerimise kursus, rõivaste disaineri koolitus jpm. Huvilised saavad avatavate ringidega tutvuda ja neisse registreeruda veebilehel www.tallinn.ee/est/tondirabahk/ Avaldusi saab tuua 20. oktoobrini kella 15-20 ka kohapeale.

"Igal pealinna lapsel ja noorel peab olema võimalus tegeleda kodu lähedal tänapäevastes tingimustes heal tasemel huviharidusega, et oma võimeid avastada ja arendada," ütles abilinnapea Mihhail Kõlvart. "Avatavas huvikoolis saavad lapsed valida mitmekümne eri huviringi vahel, nii peaks iga laps leidma endale sobiva. Erilist tähelepanu pöörab Tondiraba huvikool loodus- ja täppisteadustele, looduse uurimisele ja põnevatele eksperimentidele. Lisaks saab algteadmisi programmeerimise kohta, õpitakse vormistama õigesti laboratoorseid töid, otsitakse suhtelisi vigu ja tutvustatakse matemaatilise statistika põhiprogramme."

Nimi varakult kirja

Kui huvikoolid võtavad õpilasi vastu üle linna, siis tavakoolide huviringid on reeglina mõeldud oma kooli õpilastele. Iga teine linna 40 247 kooliõpilasest on omale meelepärase huviringi leidnud. Statistika näitab, et Tallinna tavakoolide huviringides osales eelmisel õppeaastal 21 991 last.

Saksa gümnaasiumi huvijuhi Terttu Maastiku hinnangul peaks oma kooli huviringis kohti jaguma igale õpilasele. "Kel õppeaasta alguseks kindel eelistus teada, leiab endale kindlasti sobiva huviringi," rääkis Maastik, kelle sõnul võib Saksa gümnaasiumis valida huvialasid rahvatantsust ja võimlemisest male- ja mõttemängudeni. "Päris uudne kogu linnas on esimese ja teise klassi õpilaste huviring "Loov hoov", mis õpetab lapsi uuesti õues mängima," ütles Maastik. "Meie kool on esimene, kes lastele taas unustatud õues mängimise võimalusi huviringis meelde tuletama hakkab."

Huviringide valikul ei tasu unustada ka loomaaeda, kus on samuti alanud registreerumine selle õppeaasta huviringidesse. Loomaaia looduskooli tunnid linnu- ja loomasõpradele algavad oktoobris. Loomaaiaski saab tegeleda kaunite kunstidega, sest õppetööd alustab nii animalistika kunstiring kui fotoring.

 

Kõige populaarsemad on sport, kunst ja muusika

• Tartu ülikooli mulluse üle-eestilise huviharidust käsitleva uuringu põhjal pakkusid Tallinna üldhariduskoolid kokku 707 ringi, suuruselt teine Tartu linn samal ajal 153 ringi.

• Linna huvikoolid pakkusid eelmisel õppeaastal huviharidust rohkem kui 7000 lapsele ja noorele, Nõmme, Lasnamäe, Tallinna ja Vanalinna hariduskolleegiumi muusikakoolid koolitasid kokku 1492 õpilast.

• Kõige rohkem armastavad noored sporti, mõnda spordiala omandab 2/3 huvikoolides õppivatest noortest.

• Muusika- ja kunstiringides käib 18% ning üldkultuuriringides 12% huvikoolides õppivatest noortest. Tehnika ja looduse alasid õpib alla 5% noori.

• Eesti keskmisega võrreldes pakub Tallinn huviharidusena spordist enam kaunite kunstide õppimise võimalust.

Laadimine...Laadimine...