Linnahalli ooperiteatri rajamise raha võib tulla kultuurkapitalilt

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu ütles samas, et linnal on käimas läbirääkimised erainvestoritega, et Linnahallist rahvusvaheline konverentsikeskus luua.

Pilt: Scanpix

Linnahalli ooperiteatri rajamise raha võib tulla kultuurkapitalilt

Toimetaja: Sandra Lepik

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu ütles samas, et linnal on käimas läbirääkimised erainvestoritega, et Linnahallist rahvusvaheline konverentsikeskus luua.

Valitsuskabinet hakkab ülejärgmisel nädalal arutama, kas Tallinna Linnahallile anda lisaks konverentsikeskusele ka ooperiteatri funktsioon - Rahvusooper Estonia peadirektori Aivar Mäe sõnul võiks rahastus osaliselt tulla kultuurkapitalilt, vahendas BNS ERR-i uudisteportaali. 

Kuna 2022. või 2023. aasta algul lõpeb kultuurkapitalist Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ja Muusikaakadeemia uue saali finantseerimine, siis plaan on, et riigikogus võetaks vastu otsus, et järgmiseks finantseerimisobjektiks võiks olla rahvusooperi uus hoone, mis paikneb siis Linnahallis, rääkis Mäe ERR-ile. "Nii et rahastus toimuks läbi kultuurkapitali."

Samas ütles Riisalu, et linnal on käimas läbirääkimised erainvestoritega, et Linnahallist rahvusvaheline konverentsikeskus luua. Et sinna ka ooperiteater tuleks, sellest kuulis abilinnapea esimest korda. 

"Tõsi on see et Linnahalli ooperiteatri teema on ühe võimaliku variandina olnud päris pikalt õhus. Seal on seda isegi hinnastatud. Ja räägitud mingist 120 miljonist eurost, mis pidi kuskil olemas olema," ütles Riisalu. "Kurbusega pean aga kinnitama, et kui keegi sellise otsuse on teinud, siis võõrale varale otsust teha ilma omanikku teavitamata väga mõistlik ei ole. Ehk et Tallinna Linnahall kuulub Tallinna linnale. Enne kui mingite uudistega välja tulla, peaks seda meiega arutama. Võib-olla me sellisel juhul oleksime nõus küll, aga siis peaks riik, kes seda sinna teha tahab, selle meilt ära ostma õiglase hinnaga."

Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et linnaga on läbirääkimisi alustatud.

"Sinna tulevad mõlemad – konverentsikeskus senise jäähalli kohale ja suure saali haaraks endale siis ooperiteater," ütles Lukas. "Olen linnapeaga rääkinud. Aga praegu valmistame ette materjale, et esitada see valitsuskabineti istungile, kuhu on kutsutud ka linnapea. See toimub kahe nädala pärast."

Järgmise aasta riigieelarves Linnahallile raha ette nähtud ei ole, kuna Euroopast pole saadud riigiabi luba. Tänavu kevadel vastu võetud riigieelarve strateegias 2020-2023 on kirjas, et Tallinna Linnahalli rekonstrueerimiseks rahvusvaheliseks konverentsikeskuseks eraldatatkse 40 miljonit eurot.

Sellest rahast jätkub Rahvusooper Estonia peadirektori Aivar Mäe sõnul projekteerimiseks ja natuke jääb ka üle.

Laadimine...Laadimine...