Linnamüür lööb Eesti riigi 100. sünnipäevaks särama

Linn valgustab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks 27 torniga linnamüüri lõigu, Toompea nõlva, Patkuli trepid ja nende taguse nõlva.

Pilt: Lighting Design Collective Oy

Linnamüür lööb Eesti riigi 100. sünnipäevaks särama

Ivo Karlep

Linn valgustab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks 27 torniga linnamüüri lõigu, Toompea nõlva, Patkuli trepid ja nende taguse nõlva.

Samuti saavad valgustuse Hobuveskist alates mööda Laboratooriumi tänavat kulgev sisemüür, Pika jala ja Lühikese jala vaheline müür ja väravad ning sisemüür Bremeni ja Hellemani torni vahel. Hiljem on kavas valgustada kogu linnamüür ja selle tornid. 

"Meie linna kirikud on pimedas kaugele näha, sest nende tornid on hästi valgustatud, miks ei võiks olla sama moodi valgustatud ka maailmas ainulaadne Tallinna linnamüür koos oma tornidega," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. "Tallinna linnamüür on üks paremini säilinuid Põhja-Euroopas. Soovime seda väärikalt näidata ja anda linnale kauneid öiseid vaateid, mis muudaksid Tallinna veelgi veetlevamaks ka pimedas ning öise vanalinna külastamise nauditavamaks."

Lugupidamine iidse linna vastu

Kultuuriameti muinsuskaitse osakonna vanalinna juhtivspetsialist Henry Kuningas ütles, et linnamüüri on vaja esile tõsta, sest see loob õhtuses linnas hubase ja koduse meeleolu ning annab tallinlastele teada, millises ilusas ja omapärases linnas me elame.

"Muinsuskaitse seisukohast on valgustamine tähtis seetõttu, et meil on palju pimedat aega, aga ka siis peaks linnamüüri ilmestavad tornid ja müürilõigud nähtavad olema," rääkis ta. "Nii saavad kõrvaldatud pimedad lõigud meie vanalinnas. Kui hoonete akendes on õhtul tuli, siis linnamüür on välja surnud, kuid nüüd tahame seda olukorda muuta. Linnamüüri peaks esile tõstma tavaline valge valgus, igasugune valgusemäng jätaks arhitektuuri enda tagaplaanile, see aga pole ajaloopärliks olevale linnamüürile kohane. Valgus peaks vana arhitektuuri esile tooma ja rõhutama, mitte sellega vikerkaarevärvides mängima. Esmalt kuuluvad valgustamisele linnamüüri lõigud, mis tundusid kõige huvitavamad, aga kunagi peaksime jõudma sinnamaani, et pimedal ajal on kogu linnamüür valgustatud ja nauditav."

Peagi selgub parim

Kuningas avaldas lootust, et juba lähemas tulevikus saavad kõik linnamüüri tornid valgustatud. "See oleks UNESCO pärandisse kantud vanalinnale igati kohane," mainis ta. "Nii näitame mitte ainult turistidele, vaid ka kohalikele inimestele, millises haruldases ja ilusas linnas me elame."

Linnamüüri tornide valgustuse ideekonkursil osalemiseks laekus viis taotlust. Linn otsustas anda 21 000 eurot kolme parima töö tegija autasustamiseks.

"Kolme teise vooru pääsenud väga tugeva võistlustöö vahel valiku teinud hindamiskomisjon otsustas võitjaks kuulutada Lighting Design Collective Oy töö," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. "Parimaks osutunud ideekavandi alusel asutakse nüüd valgustusprojekti koostama. Tuleva aasta lõpuks saavad linnamüür ja müüritornid ühtse efektse valgustuslahenduse."

Rahvusvahelise ideekonkursi tulemusena saavad linnamüüri 27 torni ja linnamüür enam kui 1,5 km pikkuselt valgustatud. Valgustatavate tornide ja müüri 3D mudeleid on võimalik vaadata: http://3d.tallinn.ee/tour01.html

Laadimine...Laadimine...