Linn kasutab uuest aastast vaid rohelist elektrit

Tallinna asutused ja tänavavalgustus kasutavad 1. jaanuarist vaid keskkonnasõbralikku elektrit.

Pilt: Scanpix

Linn kasutab uuest aastast vaid rohelist elektrit

Ott Rammo

Tallinna asutused ja tänavavalgustus kasutavad 1. jaanuarist vaid keskkonnasõbralikku elektrit.

Linn otsustas uue käimasoleva riigihankega osta linnaasutustele järgmisest aastast vaid rohelist elektrit, rääkis Pealinnale linna haldusdirektor Viljar Meister.
"Linnal läheb koos tänavavalgustusega kolme aasta peale kokku vaja ligikaudu 250 000  MWh elektrit," selgitas Meister.
Riigihankega on lisaks Tallinna linna asutustele ühinenud ka viis sihtasutust, neli aktsiaseltsi ja üks mittetulundusühing, nende hulgas Tallinna hambapolikliinik, Tallinna ettevõtlusinkubaatorid, lauluväljak, mitmed haiglad ja Tallinna linnahall.
Tallinna otsus 100% rohelisele elektrienergiale üle minna kannab Meistri sõnul mitut eesmärki. "Kui minnakse ükskord juba rohelisele üle, siis roheline elekter kindlasti ei hakka enam kallinema, hoopis teine elektripool võib hakata kallinema. Sel juhul ollakse õigel ajal õiges kohas."

Meister ütles, et keskkonnasõbraliku elektri kasutuselevõtt toob Tallinnale kui rohelisele pealinnale kindlasti mainet juurde.
Tallinna linnatranspordi AS korraldab elektrienergia ostmise riigihanke ise ja näiteks juba sel aastal ostsid nad kogu tarbitavast elektrienergiast 25% rohelise elektrienergiana. TLT on rohelist energiat ostnud juba 2004. aastast saadik.
Meister arutles ka selle üle, millised võimalused oleks Tallinna linnal ise keskkonnasäästlikku elektrit toota või selle tootmises osaleda. "Ütleme, et ega meil kuskilt mujalt seda eriti toota ei ole, kui ülevalt taevast võtta. Ehk teiste sõnadega, tuleks üles seada päikesepaneelid, mis aasta-aastalt lähevad odavamaks."

Selle peale võiks Meistri sõnul mõelda mõned linnaosad. "Kui te olete aerofotolt vaadanud Lasnamäe, Haabersti ja Mustamäe majade katuseid, siis need on tühjad. Seal võiksid ju paneelid olla ja toota elektrit." Küsimus on tema sõnul selles, et kes investeeringu teeb ja kes sellest kasu saab. "Ilmselt need, kelle maja katused need on, peaksid sellest mingisuguse osa kasust saama."
Ostetava rohelise elektrienergia hind selgub pärast esitatud pakkumuste avamist. Linn sõlmib 3-aastase lepingu kuni nelja madalama hinna pakkujaga. "Elektri hind asutustele "rohelisuse" tõttu ei kalline," kinnitas abilinnapea Taavi Aas.
Ühishanke mõte on Meistri sõnul see, et hulgi saab osta odavamalt. "Iga kilovatt on ka meie jaoks tähtis, sest me kasutame elektrienergiat tegelikult kogu aeg rohkem," selgitas ta.

Laadimine...Laadimine...