Mälu instituut otsib Patarei vangla muuseumi loomiseks ideid

Eesti Mälu Instituut kuulutas välja rahvusvahelise ideekonkursi, leidmaks Patarei vanglasse kavandatud muuseumile arhitektuuri, ekspositsiooni ja sisekujunduse lahendus.

Pilt: Scanpix

Mälu instituut otsib Patarei vangla muuseumi loomiseks ideid

Eesti Mälu Instituut kuulutas välja rahvusvahelise ideekonkursi, leidmaks Patarei vanglasse kavandatud muuseumile arhitektuuri, ekspositsiooni ja sisekujunduse lahendus.

"Eesti sajandal sünnipäeval peame vaatama kaugemale ja kogemusele tuginedes andma oma panuse, et maailm ei langeks totalitarismi lummusesse. Patarei muuseumi idee ainulaadsus seisneb selles, et ta käsitleb kommunismikuritegusid ja –ideoloogiat globaalselt, mida täna ei näe veel üheski maailma muuseumis," sõnas instituudi juhatuse liige Sandra Vokk.

Voki sõnul plaanitakse jäädvustada nii nõukogude kui natsi-Saksamaa režiimi ohvrite mälestus, sest mõlemad on kasutanud Tallinna lahe kaldal asuvat Patarei kompleksi kuritegude toimepanemiseks, edastas instituudi esindaja.

"Muinsuskaitsealuse Patarei kindluse idatiiba kavandatud muuseum ja rahvusvaheline teaduskeskus aitavad säilitada ja muuta avatuks kogu kompleksi, mis on tunnistatud Euroopa üheks ohustatumaks mälestiseks. Rahvusvaheliselt ideekonkursilt ootame aga uuenduslikke lahendusi, mis lubavad viia sõnumi ja teadmised meeldejäävalt suure hulga külastajateni Eestist ja välismaalt," ütles konkursi koordinaator ja Eesti Mälu Instituudi teadur-kuraator Martin Andreller.

Voki sõnul ei sea muuseum ja teaduskeskus päevapoliitilisi eesmärke ning idee arendaja Eesti Mälu Instituut on riigi toel alates 1998. aastat tegutsev teadusasutus. Ta lisas, et muuseumi väljapanek hakkab põhinema teaduslikul uurimistööl. "Ajalooteadusele tuginedes kajastatakse sedagi, kuidas eri rahvaste liikmed osalesid teadlikult ja omakasupüüdlikult või lihtsalt pimedas usus totalitaarsete ideoloogiate kujundamisel ja rakendamisel. Asutuse tegevus toetaks eri ühiskondade erineva minevikukogemuse mõtestamist vastastikuse mõistmise saavutamise eesmärgil, mis on väga oluline Eesti turvalise ja vaba tuleviku tagamisel," ütles Vokk.

Ideekonkurss on avatud 24. märtsini. Töid hindab rahvusvaheline žürii, kuhu kuuluvad arhitekt Tõnu Altosaar Kanadast, sisearhitekt Helen Oja, kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Mirjam Rääbis, Eesti Mälu Instituudi nõukogu esimees Meelis Niinepuu, Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei Diktatuuri Uurimise Sihtasutuse direktor Anna Kaminsky ning Eesti Panga Nõukogu esimees, ajaloolane Mart Laar.

2008. aastal loodud Eesti Mälu Instituut uurib inimvaenulike režiimide poolt toime pandud rahvusvahelisi kuritegusid ja inimõiguste rikkumisi ja totalitaarseid ideoloogiaid.

Laadimine...Laadimine...