MÜRKIDEST VABAKS: Tallinn tahab liituda pestitsiidivabade linnade võrgustikuga

"Pestitsiidivabade linnade võrgustikuga ühinemise ja pestitsiididest loobumise eesmärk on keskkonna ja inimeste tervise kaitsmine," ütles Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova. "Pestitsiidide kahjulik toime ei pruugi ilmneda kohe, vaid meie järgmistel põlvkondadel aastakümnete pärast. Parem tegeleda mürkide hulga otsustava vähendamisega, kui aastakümnete pärast kahetseda."

Pilt: Svetlana Aleksejeva

MÜRKIDEST VABAKS: Tallinn tahab liituda pestitsiidivabade linnade võrgustikuga (1)

Urmas Kaldmaa

"Pestitsiidivabade linnade võrgustikuga ühinemise ja pestitsiididest loobumise eesmärk on keskkonna ja inimeste tervise kaitsmine," ütles Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova. "Pestitsiidide kahjulik toime ei pruugi ilmneda kohe, vaid meie järgmistel põlvkondadel aastakümnete pärast. Parem tegeleda mürkide hulga otsustava vähendamisega, kui aastakümnete pärast kahetseda."

Euroopa Liit on võtnud suuna pestitsiidide kasutamise maksimaalsele piiramisele, kuid mõned Euroopa linnad ja piirkonnad kasutavad juba nüüd omal algatusel avalikus ruumis pestitsiide minimaalselt või on neist täielikult loobunud. Need linnad on loonud oma võrgustiku, kuhu tahab kuuluma hakata ka Tallinn.

"Pestitsiidivabade linnade võrgustikuga ühinemise ja pestitsiididest loobumise eesmärk on keskkonna ja inimeste tervise kaitsmine," ütles Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova.

Kahju võib ilmneda järgmistel põlvkondadel

"Me teame, milline mõju on hormoonsüsteemi mõjutavatel ainetel, millest suure osa moodustavad pestitsiidid. Pestitsiidide kahjulik toime ei pruugi ilmneda kohe, vaid meie järgmistel põlvkondadel aastakümnete pärast. Parem tegeleda mürkide hulga otsustava vähendamisega, kui aastakümnete pärast kahetseda."

Izmailova andmeil on uuringud näidanud, et pestitsiidi põhjustavad eelkõige diabeeti, neuroloogilisi ja immuunsüsteemi probleeme, rasvumist, vähki ja viljatust. Euroopa Liidus kulub neist pestitsiidide põhjustatud haiguste ravile 163 miljardit eurot aastas ehk 322 eurot iga inimese kohta.

Kõigi eelduste kohaselt teeb Tallinna linnavalitsus Euroopa pestitsiidivabade linnade võrgustikuga ühinemise otsuse eeloleval kolmapäeval.

Seejärel peab selle otsuse kinnitama veel linnavolikogu. Ühtlasi kohustub Tallinn võrgustikuga liitudes kolme aasta jooksul oluliselt vähendama avalikul alal pestitsiidide kasutamist, et lõpptulemusena saaks neist täielikult loobuda.

Tallinna peab vastu võtma ka pestitsiididest loobumise tegevuskava ja korraldama kampaaniaid linna elanike teadlikkuse tõstmiseks pestitsiididega seotud ohtudest. Ühtlasi tuleks kaasata nendesse kampaaniatesse avalike haljasalade hooldajad ja kõiki teisi, kes ühel või teisel viisil puutuvad kokku pestitsiidide kasutamise ja nende kahjuliku mõjuga.

Pestitsiidivabade linnade võrgustiku liikmena teeks Tallinn koostööd ja vahetaks kogemusi teiste võrgustikku kuuluvate Euroopa linnadega ja esitaks regulaarselt ülevaateid läbiviidud tegevuste, saavutuste ja läbikukkumiste kohta.

Umbrohi tuleb lihtsalt välja kitkuda

Euroopa pestitsiidivabade linnade võrgustik on organisatsioon, mille arusaama kohaselt tuleb Euroopas pestitsiidide kasutamine minimeerida ja asendada see keskkonnasõbralikemate alternatiividega. Võrgustikku kuuluvad linnad peavad õigemaks umbrohi näiteks lihtsalt välja kitkuda või kasvatada haigustele vastupidavamaid taimeliike.

Tallinnas ei ole avalikus kasutuses olevatel aladel pestitsiidide kasutamist veel keelatud. Pestitsiide kasutatakse vähesel määral Tallinna botaanikaaias, Tallinna loomaaias, Kadrioru pargis, Eesti vabaõhumuuseumis, Eesti raudteel ja veel mõnes Tallinna piiridesse jäävas kohas. Eraaedades on pestitsiidide kasutamine lubatud ja meil pole ka seadust, mille alusel võiks pestitsiidid keelu alla panna.

Euroopa linnades alustati pestitsiidide-vastast võitlust aga juba möödunud sajandi lõpus. Itaalias keelati avalikus kasutuses olevatel aladel glüfosaadi (taimekaitsevahend) kasutamise 2016. aastal. Pestitsiidide kasutamise piirangud on kehtestatud ka Belgias ja järgmise aasta 1. jaanuarist ei tohi Valloonias avalikus ruumis taimekaitsevahendeid enam kasutada.

Saksamaal on taimekaitsevahendid lubatud ainult põllumajanduses, mujal kasutamiseks on vaja eriluba. Vaatamata karmile piirangule, näiteks raudtee-ettevõtetele seal selline luba üldjuhul siiski antakse. Taani otsustas 1998. aastal keelata 2006. aastaks täielikult pestitsiidide kasutamine. Hiljem siiski loobuti piirangu kehtima hakkamise tähtajast. Prantsusmaa keelustas 2017. aastal pestitsiidide kasutamise parkides ja muudel avalikus kasutuses olevatel aladel.

Hollandis on pestitsiidide kasutamine jalgteedel 2016. aasta märtsist keelatud ja 2017. aasta lõpus keelati nende kasutamine ka haljasaladel. Erandina võib kasutada pestitsiide spordi- ja mänguväljakutel, iluaedades ja muudes taolistes paikades. Luksembrugis on alates 2016. aastast samuti pestitsiidide kasutamisest avalikus ruumis loobutud. Strasbourg, Gent, Kopenhaagen, Aarhus, Münster, Versailles ja veel mõned linnad on pestitsiididest loobunud juba 1980-ndatel aastatel.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...