Õismäelased saavad aidata ülikoolil koroonaga võidelda

"Mida kiiremini saame antikehade uuringuks 1080 inimest kokku, seda kiiremini saame ülevaate koroonaviiruse levikust," ütles Tartu Ülikooli õppejõud Piia Jõgi. "Ja mida rohkem me viiruse kohta teame, seda parem on meil sellega võidelda."

Pilt: Scanpix

Õismäelased saavad aidata ülikoolil koroonaga võidelda

Pealinn

"Mida kiiremini saame antikehade uuringuks 1080 inimest kokku, seda kiiremini saame ülevaate koroonaviiruse levikust," ütles Tartu Ülikooli õppejõud Piia Jõgi. "Ja mida rohkem me viiruse kohta teame, seda parem on meil sellega võidelda."

Õismäe ja Saaremaa perearstid ootavad vabatahtlikke Tartu Ülikooli koroonaviiruse antikehade uuringusse KoroSero-EST. Mõlemast paigast on vaja 1080 inimest, kelle veeniveres uuritakse antikehade olemasolu, et hinnata viirusega kokku puutunud inimeste hulka. Pärast on kavas teha ka üle-eestiline uuring.

Osalejad mitmest vanuserühmast

Mitte kusagil maailmas, sealhulgas Eestis, ei ole täpselt teada, kui palju inimesi on koroonaviirusega nakatunud või sellest põhjustatud haiguse läbi põdenud. Seepärast ongi vaja määrata Covid-19 antikehade olemasolu inimese organismis. Antikehad näitavad, kas inimene on Covid-19 läbi põdenud. Uurimisrühma tööd juhib nakkushaiguste uurimisele keskendunud Tartu Ülikooli pediaatria õppejõud Piia Jõgi, kelle sõnul on tõenäoliselt väga suur hulk inimesi, kes ise üldse ei teagi, et nad on koroonaviirusega nakatunud või haiged olnud. "Antikehade määramine aitab aga tuvastada ka neid, kes on põdenud ilma haigustunnusteta," selgitas Jõgi. "Vaid nii saame parima ülevaate sellest, kui suur hulk inimesi on koroonaviirusega kokku puutunud."

Saaremaal oli haigestunuid kõige rohkem, Õismäel aga kõige vähem. Kahe piirkonna võrdlemine aitab teha tasakaalustatud järeldusi ja planeerida üle-eestilist uuringut.

Kutse uuringus osaleda saavad juhuslikud inimesed vastsündinutest kuni 100-aastasteni. Ülikool kutsub osalema igast kümneaastasest vanusevahemikust 120 inimest, välja arvatud 80–100-aastased, kelle hulgast palutakse uuringus osalema kokku 120 inimest.
Uuringus osalemine on vabatahtlik. "Loodame väga inimeste koostööle. Mida kiiremini saame 1080 inimest kokku, seda kiiremini saame ülevaate koroonaviiruse levikust ning võime alustada üle-eestilise uuringu planeerimist," rääkis Jõgi. "Mida rohkem me viiruse kohta teame, seda parem on meil sellega võidelda."

Kutse telefoni teel

Uuringusse kutsuvad osalejaid kohalikud perearstid telefoni teel. Osalemiseks tuleb täita lühike küsimustik, kus soovitakse näiteks teada, kas inimene on olnud alates märtsist haige, kas temalt on koroonaviiruse kindlakstegemiseks võetud ninaneeluproov ja milline on olnud selle tulemus. Lisaks võetakse uuritavatelt veeniverd, millest määratakse ELISA testiga koroonaviiruse vastaste antikehade olemasolu.
Valitsus toetas Tartu Ülikooli uuringut 300 000 euroga.

Tartu Ülikool korraldab ka koroonaviiruse levimuse uuringut, mis hindab koroonaviiruse levikut ja epideemia kulgu Eestis ninaneelust võetud proovi PCR-uuringu põhjal. Juhuvalimi alusel küsitletakse ja testitakse üle Eesti 16 000-20 000 inimest, et anda riigile andmeid eriolukorra järkjärguliseks lõpetamiseks.

Laadimine...Laadimine...