Paneelmajade seinad saavad suured maalid unenäost ja trikitavast poisist

Muidu hallide seintega paneelmajadele on võimalik linna toetuse abil tellida kunstnikelt vahvaid seinamaalinguid, mis sealsete korterite väärtust kasvatab.

Pilt: Albert Truuväärt

Paneelmajade seinad saavad suured maalid unenäost ja trikitavast poisist

Ivo Karlep

Muidu hallide seintega paneelmajadele on võimalik linna toetuse abil tellida kunstnikelt vahvaid seinamaalinguid, mis sealsete korterite väärtust kasvatab.

Linn jätkab tänavu seni hallide majaseinte hiigelmaalidega ilusamaks muutmist. Kommunaalameti tellimusel alustasid kunstnikud tööd, et muuta kaunimaks paneelmajad Astangul ja Lasnamäel. "Kuna eelmisel aastal majaseintele maalitu võtsid kohalikud elanikud tänuga vastu, otsustaski linn jätkata seinapiltide tegemist," selgitas kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik. 

Lasnamäel hakkab Kivila 46 maja seina ehtima OÜ Tajuruum maaling, mis kannab nime "Sport", ja Astangu tänava 64 majale tuleb OÜ Finostilo kavandatud maal "Unenägu".

Loob meeldiva õhkkonna

TajuRuumi programmijuht Kerli Irbo ütles, et võidutöö kavand sündis neil koos kunstnikke koondava osaühinguga Risoom. "Tänavusel Lasnamäe maja maalingul on kõrval kulgevat liikumisrada arvestades trikke tegev noormees," selgitas Irbo. "Esitasime ühiselt kuus kavandit, mille hulgast valiti sel aastal välja üks, mis nüüd Lasnamäele tuleb. Eelmisel aastal tegime me sinna lähedale ühele majale maali, mis kandis peakirja "Tuvikarjane"."

"Selle Lasnamäe maja kõrval, kuhu tuleb tänavune maaling, on laste mänguväljakud, ja ka kõik Kivila pargi kergliiklusteel liikuvad inimesed saavad seinamaali imetleda," lisas Vesiallik. Irbo rõhutas, et suured pildid majaseintel on omaette kunstiliik. "Neid võib nimetada ka seinamaalideks, sest nad on teostatud pintslite ja värvidega," selgitas ta. "Tegemist on ühe suurima maali vormiga. Linnaruumi rikastamine niisuguste kunstiteostega on suurepärane, see loob omalaadse meeldiva atmosfääri kogu piirkonnas."

Seni valiti maalimiseks majad konkurssidega linnaosade ettepanekul. Kommunaalamet loodab, et majaseinte maalingute tegemine jätkub ka järgnevatel aastatel, kuid tahab õhutada ühistuid neid linna toetuse abil ise tellima. "Linn toetab seinamaalinguid näiteks hoovide korrastamise programmi kaudu," rääkis Vesiallik.

"Hoovid korda" reglementi on tehtud täiendus, mille järgi on nüüd ka nendel korteriühistutel, kes selle programmiga ühinevad, võimalus küsida toetust, et lasta oma majaseinale kunstiteoseid maalida. "Linn tahab oma toetusprogrammi raames soosida sellist kunsti, et neid pilte majaseintele ikka rohkem ja rohkem tekiks. Seeläbi väheneb meie korrusmajade tekitatav ühtlaselt hall linnapilt," lausus Vesiallik.

Tegelikult väike väljaminek

Kunstnik Meelis Kuldkepp, kes on samuti seinamaalingu tegija, ütles, et üks peamisi põhjusi, mis takistab korteriühistuid maalingutele isegi mõtlemast, on eelarvamus, et see on väga kallis. "Kuid läheneda tuleks hoopis teisiti," lausus ta. "Seinamaaling kasvatab nii maja kui ka kogu piirkonna kinnisvara väärtust, ning kui töö maksumus tavalise viiekordse maja 70 korteri vahel ära jagada, on see võrreldes saavutatud tulemusega väike ühekordne väljaminek. Maal tasuks tellida koos maja soojustamisega, nii et seinamaalingu kavandamine võetakse käsile teiste planeerimistööde käigus. Kui pärast maja soojustamist on tellingud veel seinal, tähendab see maalimisel väiksemat lisakulutust."

Info linna toetuse kohta asub http://www.tallinn.ee/est/hoovidkorda/Projekti-Hoovid-Korda-koduleht Tänavu enam toetust taotleda ei saa, küll aga alates järgmise aasta jaanuarist.

Kaks uut maali Lasnamäel ja Astangul saavad valmis enne augusti lõppu.

Laadimine...Laadimine...