Parkimismajade abil peaks varsti tänavad autodest puhtaks saama

Kui seni soodustas linn parklate rajamist nii, et andis korteriühistutele tasuta kasutamiseks oma maad, siis nüüd soovib linn abilinnapea Eha Võrgu sõnul juurutada linnaosadesse parkimismajade rajamisega rohelisemat mõtteviisi.

Pilt: Scanpix

Parkimismajade abil peaks varsti tänavad autodest puhtaks saama (4)

Kai Maran

Kui seni soodustas linn parklate rajamist nii, et andis korteriühistutele tasuta kasutamiseks oma maad, siis nüüd soovib linn abilinnapea Eha Võrgu sõnul juurutada linnaosadesse parkimismajade rajamisega rohelisemat mõtteviisi.

Enamik Mustamäe elanikest on nõus parkima oma auto kuni 300 meetri kaugusele, et majaesine oleks sõidukitest puhas.

"Tegime linlaste seas küsitluse, mis näitas, et õhtul pärast tööd, kella 19-20 ajal on näiteks Mustamäe kvartalisisestel teedel pea võimatu autoga sõita, sest kõik on täis pargitud," rääkis Võrk. "Küsisime ka, kui kaugele oma kodumajast oleksid elanikud valmis sõidukit parkima, ja vaid 17% vastas, et tahan nagu tavaliselt – autoparkla olgu kohe ukse ees. Samas olid pooled valmis parkima auto 100-300 meetri kaugusele. Inimeste mõtlemine on edasi arenenud – enam ei leita, et peab saama kohe ukse eest autosse istuda. Praegu aga on Mustamäel mõnes paigas näiteks kahe 60 korteriga maja peale vaid tilluke autotasku, kuhu nõukogude ajal oli ette nähtud umbes viis Žigulit seisma. Uutes majades peab aga korteri peale olema juba vähemalt poolteist parkimiskohta. Nüüdne parkimismaja on nagu mitmekordne turvatud parkimisplats. Parkimismajal võib korruseid olla kuni kaheksa."

Nõus ka väikse kuutasuga

Küsitlusele vastanud 300 inimesest 219 soovis parkimismajja iseteenindavat pesulat ja sadakond vastajat rattaparklat, rehvivahetust, elektriauto laadijat ja mitmesuguseid panipaiku. "Käsipesula rajamine on ju väga hea mõte," nentis Võrk. "Samuti vajavad inimesed turvalisi panipaiku, sest viiekordsetel majadel on küll pisikesed keldrid, kuid need pole teab kui turvalised. Vajatakse kohta, kuhu paigutada jalgratas, kohvritäis talveriideid või autorehvid. Vajatakse lukustatud kindlat ruumi. See teeb ka hoone enda rajamise ja haldamise ratsionaalsemaks."

Küsitlusest selgus ka, et enamik inimesi on valmis parkimiskoha eest kuutasu maksma. "Pole aga mõtet küsida kõrget hinda," lausus Võrk. "Taskukohased parkimismaja kõrvalteenused aitavad ka parklakoha kuutasusid odavamaks muuta. Linn annab parkimismaja jaoks maa ja erafirma ehitab sinna maja, tegemist on PPP-projektiga.

Esimesena kerkib parkimismaja Mustamäele, ilmselt aadressile Tammsaare tee 92. Sinna on rajatud uued elumajad, näiteks Sipelgapesa. Samuti on seal kaubanduskeskus koos parklaga, inimesed on juba harjunud oma autot sinna viima, nad on nagu sipelgad selle raja juba sisse käinud. Mitmekordne parkimismaja tulebki praeguse parkla asukohale. Lasnamäel oleme samuti umbes sama suure maatüki välja vaadanud."

Kui Mustamäele parkimismaja rajamine end õigustab, rajab linn neid ka muudesse linnaosadesse. Parkimismaja peab Mustamäele kerkima mõne aasta jooksul ning linn ootab selle võimalikelt ehitajatelt 20. juuniks pakkumisi.

Linnas maa hinnas

Seni andis linn ühistutele parklate rajamiseks maad, et majade ümbrus korda saaks. "Mustamäe elanikuna vaatasin kurvastusega, kuidas autod pargivad piltlikult öeldes mudaväljadel," selgitas Võrk. "Üheksakümnendatel oli vajadus turvatud parklate järele väga suur ja mõeldi ka kenale väljanägemisele. Aga aeg on edasi läinud, sest see maa andmisega projekt algas juba üksteist aastat tagasi. Tegelikult tuli parkimismajade ehitus omaette teemana arutusele juba tookord, kuid siis ei leidnud see veel üksmeelset toetust. Leiti, et mida siin omaette maju ehitada, kui kaupluste juures, näiteks Mustika keskuses ja Magistralis on suured parklad olemas ja öösiti on need vabad. Praegu aga tohib kõiki avalikke parklaid kasutada teatud aja, niisama omanikud enam parkida ei luba."

Mõni aasta tagasi tuligi parkimismaja idee uuesti lauale. "Maa on linnas piiratud ressurss ja lõputult pole võimalik majade ümber parklaid rajada," selgitas Võrk. "Idee hakkas küpseks saama aasta tagasi, kui käisid arutelud tehnikaülikooli teaduritega. Nemad leidsid, et Mustamäe vajab hädasti ratsionaalsemaid parkimiskohti. Statistika näitas, et esimestes mikrorajoonides seisavad autod samal teel päevade kaupa. Kui aga autosid harva kasutatakse, võiksid need seista kuskil mujal. Korteriühistud kurtsid samuti, et majade juurde autod enam ära ei mahu. Firmad aga näitasid samal ajal huvi parkimismajade ehitamise vastu. Vähemalt telefonitsi on huvi tundnud nii parkimisteenust pakkuvad firmad kui ka mitmed ehitusfirmad."

 

Esmalt kerkib parkimismaja Mustamäele

• Linnavaraamet ootab 20. juuniks hiljemalt kell 10 pakkujaid Mustamäele parkimismaja ehitaja leidmiseks. Parkimismaja kerkib Tammsaare tee 92 asuvale 8563 m2 maatükile.

• Pakkumise kohaselt peab hoonestaja ehitama alale parkimismaja, millest kuni 40% võivad olla muud äriruumid, ning avaliku parkla. Lisaks kohustub hoonestaja ehitama kõik teenindamiseks vajaliku.

• Pakkumused tuleb esitada linnavaraametile (Tallinn, Vabaduse väljak 10, IV korrus). Info tel 640 4507 ja 640 4500 või linnavaraamet@tallinnlv.ee

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...