Tallinna päev muudab tänavad elavaks eesti keele õpikuks

"Näitame koos lugupidamist eesti keele vastu, kirjutame eesti keelele pühendatud aastal üheskoos Eesti suurima etteütluse," kutsus Mihhail Kõlvart kõiki huvilisi Tallinna päevale.

Pilt: Scanpix

Tallinna päev muudab tänavad elavaks eesti keele õpikuks

Kai Maran

"Näitame koos lugupidamist eesti keele vastu, kirjutame eesti keelele pühendatud aastal üheskoos Eesti suurima etteütluse," kutsus Mihhail Kõlvart kõiki huvilisi Tallinna päevale.

"Sel aastal on Tallinna päev pühendatud ühele, tegelikult väga suurele teemale – see on eesti keel," ütles linnapea Kõlvart. "Sel aastal tähistame eesti keele seadustamist riigikeelena. Loomulikult on ka Tallinna linn eesti keele aastal planeerinud terve rea ettevõtmisi kogu aasta jooksul, kuid peamised sündmused toimuvad Tallinna päeval."

Tallinna päeva üritused algavad juba 14. mail kell 12, kui  tunnustatud zooloog Aleksei Turovski viib huvilised loomaaeda ekskursioonile. Tänavuse Hiina kalendri järgi kollase maasea aasta kohaselt keskendub see sõraliste seltsi kuuluvale sigalaste sugukonnale. Loomaaia asukaist on sellest sugukonnast esindatud metssiga, jõesiga, tüügassiga ja rippkõhtsiga. "Ootame huvilisi loomaaia Illu kohviku juures," ütles loodushariduse osakonna juhataja Maris Laja. "Ligi tunnipikkusel ekskursioonil saab osaleda loomaaia piletiga."

Paldiski mnt poolse Põhjavärava juurest pileti ostja leiab Illu kohviku umbes 500 meetri kauguselt. "Ringkäigu järel avame kella 13 paiku kunstnik Tauno Kangro pronksskulptuuri, mis sea-aastale kohaselt kujutab ülipikkade kihvadega hirvsiga ehk babirussa siga," rääkis Laja. "Paigutame teose loomaaia keskele, kus ees juba ootamas Kangro loodud kukk ja koer."

Õhtuks tasub Piletilevist nõutada tasuta pääse Tallinna päeva kontserdile "Koostöövaimus" Estonia kontserdisaalis, kus koos musitseerivad muusika- ja teatriakadeemia ning Veneetsia Benedetto Marcello nimelise konservatooriumi solistid. "Külastasin muusika- ja teatriakadeemia kutsel Tallinna esmakordselt paar aastat tagasi," ütles Veneetsia konservatooriumi pianist Igor Cognolato. "Eesti akadeemia on minu maal vägagi hästi tuntud ja töö tudengitega külalisõpetajana kujunes tänu heale vastuvõtule mulle põnevaks väljakutseks.

Tallinna linnapilt on väga elav ja kultuurielu rikas, seepärast loen endale eriti suureks auks esitada Tallinna päeva tähistamisel Mozarti klaverikontserti koos Tallinna kammerorkestriga. See paneb mind tundma end veelgi rohkem osana meeskonnast ja annab lootust, et viljakas koostöö saab pikaajalise jätku."

Muusika koos sõpradega

"Kontserdi pealkiri peegeldab kolmepoolset koostöövaimu meie, linna kultuuriameti ning muusika- ja teatriakadeemia vahel, kelle sõprusülikool Veneetsia konservatoorium on," ütles Tallinna filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints. "Veneetsia linn on omakorda üks Tallinna aktiivsemaid sõpruslinnu. Itaallastega kokkumängu harjutame ühistel proovidel Mustpeade maja Valges saalis, kus Tallinna kammerorkestrit dirigeerib Kaspar Mänd."

Kavas on Vivaldi flöödimuusika ning osad Haydni klaveri- ja Mozarti fagotikontserdist.  

Linnamuuseum kutsub muinaslaagrisse "Lindanise 1219".

Kahuripaugu ja fanfaarihelide saatel avab linnapea Mihhail Kõlvart Tallinna päeva pidulikult 15. mail kell 12 Raekoja platsil, kus esinevad Kaitseliidu Tallinna maleva orkester ja Raekoor. Päevateemana avab linnapea seejärel kell 12.30 Harju tänaval eesti keele tänava. "Tallinna avalik ruum võiks muutuda Tallinna päeval justkui üheks suureks eesti keele õpikuks," lausus Kõlvart. "Kõige suuremaks ürituseks on Tallinna etteütlus, mis toimub juba seitsmendat korda."

Mullu kogunes Kosmose kinno etteütlust kirjutama 360 inimest, varasematel aastatel on see number jäänud 200 lähedale.

"Sel aastal toimub üritus Vabaduse väljakul ja on mõeldud mitte ainult Tallinna koolide õpilastele, vaid igale tallinlasele," rääkis Kõlvart. "Samuti igale eesti inimesele, kes sellisel viisil soovib näidata oma suhtumist eesti keelde. Loomulikult soovime, et üritus oleks huvitav ja põnev. Kutsusime selleks ka huvitavaid inimesi, teksti kannavad ette Kelly Sildaru ja räppar Reket. On väga sümboolne näidata, et keeleoskus on tegevusest sõltumatu."

Eeldus kasvada Eesti suurimaks

Reedeks oli etteütlusele registreerunud rekordarv, 1173 inimest. Etteütlusele saab registreeruda https://www.tallinn.ee/etteutlus/, paber, pastakas ja väike üllatus on korraldajate poolt. "Näitame koos lugupidamist eesti keele vastu, kirjutame eesti keelele pühendatud aastal üheskoos Eesti suurima etteütluse," ütles Kõlvart. "Etteütlusel osalemine on hea võimalus värskendada oma keeleoskust ja näidata austust eesti keele vastu."

Etteütluse järel võib Vabaduse väljakul mängida meelelahutuslikku mälumängu. Viieteistkümnele küsimusele eesti keele ja kirjanduse kohta saab vastata nutitelefoniga Kahooti lehele logides. Kogu päeva on väljakul avatud Eesti kirjastuste raamatulaat, kus soodsa hinnaga pakuvad häid raamatuid kirjastused Sinisukk, Pegasus, Tallinna Ülikooli Kirjastus, Pilgrim, Helios, Varrak ja Argo.

Eesti Keele Instituut annab Rahvarinde muuseumi (Vabaduse väljak 9) ees telgis avatud töötoas keelenõuandeid ja tutvustab sõnaveebi.

Rahvarinde muuseumis toimuvatesse töötubadesse on oodatud põhikooli- ja gümnaasiumiõpilased praktilisele keeleharjutusele, kus kirjanikud Veronika Kivisilla ja Jan Kaus avavad teksti ettelugemise saladusi. Põhjalikku kõne ja hääle treeningut juhatab Kirjanike majas Toomas Lõhmuste.

Elustuvad möödunud ajad

Kiek in de Köki juurest stardib kell 18.45 traditsiooniline teatejooks "Toompea 18.45". Jooksu nimi viitab sündmusele 15. mail 1990, mil Toompeale interrinde miitingule kogunenud rahvahulk tungis lossi sisehoovi ja tollane peaminister Edgar Savisaar tegi kell 18.45 raadiopöördumise: Linnamuuseum kutsub Tallinna päeval kella 17-20 muinaslaagrisse "Lindanise 1219" Taani kuninga aias. Osaleda saab ka linnaretkel "Linnusest linnani", mis saab alguse linnamuuseumist. Vabaduse väljaku vabaõhukinos saab Tallinna päeval vaadata kinoklassikat, linastuvad seiklusfilm "Viimne reliikvia" ja mängufilm "Vallatud kurvid".

Tallinna päeva peetakse 15. mail, sest just sel päeval 1248. aastal saadud Lübecki linnaõigus tähendas Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade sekka. Traditsiooniks on sel päeval saanud peaministri ja linnapea kohtumine, kus tänavu võtab Lühikese jala värava kaudu all-linna siseneva peaministri Jüri Ratase vastu linnapea Mihhail Kõlvart.

Vabaduse väljaku kontserdil esinevad Jäääär, Reket ja Öed

14. mail

• Kell 12 ekskursioon loomaaias (Paldiski mnt 145).

• Kell 19 Tallinna päeva kontsert "Koostöövaimus" Estonia kontserdisaalis. Solistid Igor Cognolato (klaver, Itaalia), Monica Finco (flööt, Itaalia), Raiko Raalik (bass), Jakob Peäske (fagott) ja Sven-Sander Šestakov (klaver).

15. mail

• Kell 10 saab tasuta külastada linnamuuseumi (Vene 17).

• Kella 11-19 Tallinna päeva raamatulaat Vabaduse väljakul.

• Kell 12 Tallinna päeva avamine Raekoja platsil.

• Kell 12.30 eesti keele tänava avamine Harju tänaval.

• Kella 13-14 Tallinna päeva etteütlus Vabaduse väljakul. Registreeru https://www.tallinn.ee/etteutlus/

• Kella 15-18 Eesti Keele Instituudi töötuba Rahvarinde muuseumi ees (Vabaduse väljak 9).

• Kell 15 filmi "Viimne reliikvia" näitamine Vabaduse väljakul.

• Kella 15-16 eesti keele kohvik (kohvik Wabadus, Vabaduse väljak 10).

• Kella 15-16.30 töötuba "Lugemise mõõt" Veronika Kivisilla juhtimisel Rahvarinde muuseumis (Vabaduse väljak 9).

• Kella 15-16 töötuba "Kõne ja hääle treening" Kirjanike majas (Harju 1).

• Kella 16.30-18 töötuba "Lugemise mõõt" Jan Kausi juhtimisel Rahvarinde muuseumis.

• Kella 18-20.30 Vabaduse väljakul kontsert, kus astuvad üles Jäääär, Reket ja Öed.

• Kell 20.30 filmi "Vallatud kurvid" näitamine Vabaduse väljakul.

REKET: Eesti keeles räppimine on ainuvõimalik variant

Tallinna päeva etteütluse teksti loevad Kelly Sildaru ja muusik Reket, kellele eesti keel pole räppides mitte kindel eelistus, vaid ainuvõimalik variant.

"Räpin ainult eesti keeles," kinnitas Reket. "Eesti keel on väga võimekas keel. Olles meie tüvitekste elu jooksul piisavalt lugenud, võin kinnitada, et praktika kaudu on keel pidevas uuenemises ja arengus. Reeglite murdmisel on ka oma võlu, mis lisab mängulisust. Keel ju elab ja muusikaga saab see kõla juurde. Väga kaunis keel on meil! Ja konkreetne samuti, inglise keel vajab sama asja väljenduseks tihti palju rohkem sõnu."

Tallinnas hindab Reket enim Lasnamäe arengut ja merepiiri avamist.

"Tallinn on väga kompaktne linn ja muutub iga aastaga üha ilusamaks," ütles Reket. "Tore on näha uusi ettevõtteid ja värsket hingamist eri linnajagudes. Käin söögielamusi kogemas tihti Lasnamäel, kus olen elanud põhiosa oma lapsepõlvest. Hea on  vaadata, kuidas Lasnamägi on aastatega edasi arenenud, leia

n, et paljud inimesed võiksid oma uued söögikohad just sealt leida. Seal on teistsugused hinnad, teistsugune teenindus ja menüü. Lasnamäel on iseloomu! Seal on vaja nutti, enesekindlust ja uudishimu, et hakkama saada. Söögikoha uksest sisse astudes võib kaasneda positiivne risk ehk üllatused. Aga mulle meeldib see, kõik ei pea olema uudne ja värske.

Samas jäävad paigad ka mõnusalt samaks. Olles ise kesklinna elanik ja käies tihti Kadriorus, võib avatud hoovide nostalgiat sealt endiselt leida. Võrreldes näiteks Helsingi või Riiaga on Tallinn lihtsalt kodune, kõik on täpselt paras. Minge või teletorni ja vaadake, kui uskumatult roheline meie linn on! Mina hindan mere suure austajana eriti linna merepiiri, mis annab õhku, vabadust ja hingamist. Merepiir on muutunud kättesaadavamaks ja läheb aastatega üha ilusmaks!"

Etteütlust tuleks tuntud muusiku sõnul samuti loominguliselt võtta.

"Etteütlus on huvitav väljakutse! Kuid väga tõsiselt seda võtma ka ei pea, keegi ju vaibale ei kutsu, kui sellega põrud," ütles Reket. "Olen seda teksti lugenud ja kinnitan, et etteütlus on põnev väljakutse, millest soovitan kindlasti osa võtta!"

Laadimine...Laadimine...