Tänavaid hakkab valgustama ligi 1500 uut ja säästlikku laternat

Uued leedvalgustid vähendavad linna elektrikulu 597 MWh, mis tähendab aastas 71 500 eurot kokkuhoidu.

Tänavaid hakkab valgustama ligi 1500 uut ja säästlikku laternat

Urmas Kaldmaa

Uued leedvalgustid vähendavad linna elektrikulu 597 MWh, mis tähendab aastas 71 500 eurot kokkuhoidu.

Tänavu algab Tallinna põhitänavate valgustuse uuendamine. Selle käigus vahetatakse välja 1494 valgustit, 578 valgustimasti ja 4,2 km kaableid. Uued leedvalgustid vähendavad linna elektrikulu 597 MWh, mis teeb aastas 71 500 eurot kokkuhoidu.


"Kavas on maha võtta vana, amortiseerunud betoonmastidega valgustus ning ehitada asemele uus, metallmastidel ja nüüdisaegsete energiasäästlike leedvalgustitega tänavavalgustus," ütles abilinnapea Kalle Klandorf.


Tegemist on Tallinna põhitänavate välisvalgustuse rekonstrueerimise esimese etapiga, mis tähendab, et linna vaade on suunatud juba ka kaugemasse tulevikku. Esimese etapiga tahetakse ühele poole saada 2020. aasta lõpus.


"Need on Tallinna kõige energiakulukamad tänavad ja ka elektrivõrk on seal kriitilises seisus ja vajaks nagunii uuendamist,"  põhjendas linna kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg tänavate valikut.


Targad valgustid


Nüüd tuleb linna kommunaalametil leida konkursi korras tänavavalgustuse projekteerimiseks ja uuendamiseks kõige odavamad ja paremad firmad. Kui sellised firmad on leitud ja lepingud nendega sõlmitud, selgub ka töö täpne maksumus.


Arvestuste kohaselt läheb tänavavalgustuse uuendamine maksma kokku 4,7 miljonit eurot. Sellest 3 miljonit eurot saadakse Euroopa Liidu toetusena ja ülejäänu maksab kinni Tallinna linn.


LED House OÜ müügi- ja e-kaubanduse juht Kaspar Sau ütles, et leed-tänavavalgustite valik on tänapäeval väga suur, kuid millised neist võiks Tallinna kõige paremini sobida, on raske öelda. "Selleks on vaja teada valgustatava ala suurust, mastide kõrgust ja muid üksikasju," lausus ta. "Leidub selliseid leedvalgusteid, mis saavad toite päikesepaneelidega laetavast akust, kõige ökonoomsemad on aga digitaalse juhtimisega valgustussüsteemid, kus valgustid ei põle kogu aeg täisvõimsusega, vaid alati sobiva võimsusega ja ainult sel ajal, kui on vaja valgustada. Näiteks maanteel hakkavad valgustid põlema vastavalt sellele, kuidas auto edasi liigub, ja kustuvad siis, kui auto on mööda sõitnud. Leedvalgustid on niigi traditsioonilistest valgustitest säästlikud, kuid digitaalne juhtimine muudab need veelgi säästlikumaks."


Sau hinnangul sobiksid kesklinna põhitänavaid kõige paremini valgustama ilmastikukindlad ilma andurita valgustid. See, kas tuleks panna 200 W või veel võimsama lambiga valgustid, saab öelda alles pärast valgusarvutuste tegemist, kus võetakse arvesse valgustusnurka ning valgustusmastide tihedust ja kõrgust.


Päevavalged lambid paremad


"Tänapäeval eelistatakse päevavalgeid leedlampe, sest selline valgus rikub vähem silmi," mainis Sau. "Päevavalgega näeb inimene teed paremini, sest eri objektid joonistuvad meie silmale vastuvõetavamalt välja. Vanemad valgustid on enamasti kollase tooniga, aga selline valgus hakkab pimedal ajal sõitmisel pikapeale silmi tõsiselt häirima ja võib inimese ka natukene uniseks teha."


Sau andmetel maksab üks tänavavalgusti keskmiselt 150-250 eurot ja võib olenevalt võimsusest säästa 20-60% elektrienergiat. Kui leedvalgustile lisandub tipptasemel digitaaljuhtimine, tõuseb ühe valgusti hind ligikaudu saja euro võrra. "Leedvalgustid ei ole traditsioonilisest valgustist väga palju kallimad, küll aga  ökonoomsemad ja tunduvalt pikema tööeaga," nentis Sau.

 

 

 

Kus tänavavalgustus uuendamisele läheb?


• Tänavavalgustuse uuendamine on tänavu ja tuleval aastal kavas Kadaka tee lõigul Akadeemia teest kuni Kadaka pst, Kadaka pst lõigul Kadaka teest kuni Kalda t, Narva mnt lõigul Oru t kuni Pärnamäe teeni.


• Samuti Pirita tee 12 kuni Pirita sillani, Ehitajate tee 114 kuni Tammsaare teeni, Tammsaare teel Ehitajate teest Lelle t, Paldiski mnt lõigul Mõisa t kuni Mustamäe teeni ning Sõle t.

Laadimine...Laadimine...