Tee toetuse abil oma kortermaja tuleohutumaks

"Kui hoone on lihtsam, on tuletõkkeuksi vähem vaja, kuid keerulisema ja kõrgema maja turvauste vahetus on ühistule suur kulu. Seetõttu on linna tuleohutuse toetus kortermajadele vägagi oluline – see on tore samm," ütles korteriühistu Sõpruse pst 202 juhatuse liige Anvar Kima.

Pilt: Scanpix

Tee toetuse abil oma kortermaja tuleohutumaks (1)

Kai Maran

"Kui hoone on lihtsam, on tuletõkkeuksi vähem vaja, kuid keerulisema ja kõrgema maja turvauste vahetus on ühistule suur kulu. Seetõttu on linna tuleohutuse toetus kortermajadele vägagi oluline – see on tore samm," ütles korteriühistu Sõpruse pst 202 juhatuse liige Anvar Kima.

"Seni kehtisid vanematele majadele samasugused tuleohutusnõuded nagu nende ehitamise ajal. Uuenenud seadused sunnivad päästeametit rangemalt kontrollima tuletõkkeuste olemasolu, et kelder muutuks omaette tuletõkketsooniks. See on muidugi õigustatud," märkis Kima.

Abilinnapea Eha Võrgu sõnul vajavad enne 1993. aastat valminud elamud linna toetust, sest nende tuleohutumaks muutmine on kulukas. "Korteriühistu ümaralaudade käigus selgus, et kõige suurem mure on kõrghoonetega, kus tuleohutuse nõuded rangemad," rääkis Võrk. "Paljudele käib turvauste väljavahetamine üle jõu. Eelkõige vajavad tuletõkkeuksi 14-17-korruselised majad. Tänavu jaanuarist aitab linna tuleohutuse toetus korteriühistutel  päästeameti ettekirjutusi paremini täita."

Kõrgemate majade kulud suuremad

Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna eksperdi Rain Põllu selgitusel vajavad kõrghooned rohkem tuletõkkeuksi jm tulekahju leviku takistajaid, sest neis on rohkem korruseid ja abiruume. "See teeb päästjatele kustutustööd ülimalt keeruliseks," ütles Põllu. "Seetõttu peab kõrghoones olema rohkem tuleohutuspaigaldisi kui tavalises kortermajas. Korruste kaupa määratakse tuletõkkesektsioonid ja evakuatsioonitrepikojad."

Üks tuletõkkeuks koos paigaldusega maksab keskmiselt 400 eurot. Linn annab toetust 50% maja tuleohutumaks muutmise maksumusest, kuid kõige rohkem 5000 eurot korterelamu kohta.  

Korista kola panipaika või prügikasti!

Maja võivad ohtlikumaks muuta ka elanikud ise. Kima ütles, et kui on vaja kiirelt trepikodade kaudu evakueerida, võib üleliigne kraam trepikojas jalgu jääda ja palju pahandust tekitada. "Arendajad võiksid uutele majadele ka lapsekärude ja jalgrataste hoiuruumid ette näha," selgitas ta. "Meie eriprojektiga majas sai käiguteest kõrvale jäänud suuremas fuajees teha ratastele eraldi hoiuala, kuid tavalistes paneelikates seda võimalust enamasti pole. Uutele majadele peaks aga turvalised hoiuvõimalused kindlasti projekteerima."

Ka korteriühistute liidu juhatuse esimees Andres Jaadla nentis, et kortermajades takistab ohu korral majast välja pääsemist igasugune kola. "Suurim mure on keldrite ja trepikodadega, kuhu kipub kogunema kodumasinaid, jalgrattaid, lapsevankreid, aga ka kasutut kola," rääkis Jaadla. "Mingil juhul ei tohiks keldris hoida kemikaale või veel hullem, bensiini, mida mõned inimesed manitsustele vaatamata ikka tegema kipuvad. Sealsamas kõrval hoitakse näiteks autorehve, tapeedijääke, hooajariideid ja muud kraami, mis võib kergesti põlema minna."

Kui korralik tuletõkkeuks puudub, võivad majaelanikud keldrist tuleva suitsu ja tule tõttu majja lõksu jääda. Uuenenud seadus nõuab, et kortermajade tuletõkkeuksed takistaks lisaks tulele ka suitsu levikut. Samuti peab saama trepikoja ja keldri ühiseid uksi seestpoolt võtmeta avada.

Kuidas ja kust saab toetust taotleda?

• Toetust saab taotleda linna veebilehelt tallinn.ee, kus on näha ka alles olev summa, millest saab veel küsida. Toetust saab taotleda kuue kuu jooksul pärast seda, kui korterelamus on tehtud päästeameti ettekirjutuses nimetatud tuleohutuseks vajalikud tööd.

• Taotlusele tuleb lisada tööde tegemise aluseks olev päästeameti ettekirjutus, arved ja nende tasumist tõendav maksekorraldus või  kulude kandmist tõendav dokument. Samuti on vaja lisada päästeametile edastatud teatis või päästeameti kohal käies koostatud dokumendi koopia.

• Nüüd saavad korteriühistud tellida tasuta tuleohutusalase nõustamise, kuhu saab registreeruda päästeala infotelefonil 1524.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...