Tule jääkarude uhket kodu avama!

"Kõik on nagu Viini loomaaias, ainult ehituskulud olid palju väiksemad," kinnitas loomaaia endine direktor ja jääkarude uue kodu eestvedaja Mati Kaal.

Pilt: Scanpix

Tule jääkarude uhket kodu avama!

Ivo Karlep

"Kõik on nagu Viini loomaaias, ainult ehituskulud olid palju väiksemad," kinnitas loomaaia endine direktor ja jääkarude uue kodu eestvedaja Mati Kaal.

Tallinna loomaaia uus jääkarumaailm on valmis. Jääkaruema Friida ning tema poeg Aron kolisid esimestena sinna sisse, kohe teevad seda ka isakaru Nord ja Aroni õde Nora. Külastajatele avatakse vastvalminud jääkarumaailm 8. oktoobril kell 11. 

Kaal kinnitas, et Tallinna loomaaia jääkarud on olnud väga kannatlikud, sest nad on suutnud rahulikult oodata oma polaariumi juba aastakümneid.

"Nüüd sai see lõpuks korralikult tehtud, kõik näeb välja nagu eeskujuks olnud Viini loomaaias, ainult et rajamise kulud olid meil palju väiksemad," rääkis Kaal. "Loomadel on palju liikumisruumi, suur veesilm ja akvaariumiaken, kus saab näha nende veealuseid askeldusi. Selle idee saime ka Viini loomaaiast, kus uurisime nende veepuhastussüsteemi, mille analoogi siiagi tegime. Vesi käib mitu korda päevas läbi mitmekordsete filtritega puhastussüsteemi. Siin on kõik see, mida meie jääkarud on oodanud algusest peale, üle 30 aaasta."

Norale vääriline peigmees

Jääkarude uus maja on täiesti tänapäevane ja külastajatele ohutu. "Arvestasime seda luues teiste loomaaedade kogemusi, aga ka oma rahalisi võimalusi," mainis Kaal.

Neljast karust kolm on sündinud Tallinnas. "Varsti peab aga ilmselt üks siin sündinud karupreili leidma endale mõnes muus Euroopa loomaaias uue kodu," ütles Kaal. "Ja paari aasta pärast, kui loomad on uue maailma juba päriselt omaks võtnud, tuleb ka meie Norale vääriline peigmees leida. Tallinna jääkarude hea sugu peab edasi minema!"

Avamispäeval toimub jääkarumaailma ees suures telgis mitmeid tegevusi. Päeva juhib jääkaru Tormi, jagatakse Kalevi Põhjakaru komme ja esineb politsei- ja piirivalveorkester. Lapsed saavad ühiselt jääkarusid joonistada.

Jääkarudele kogutakse raha jääkaruteemaliste näomaalingute tegemise ja jääkarupildiga küpsiste müügiga. Lisaks saab teha endale jääkaru pildiga T-särke ning loomulikult on terve päeva vältel avatud jääkaruteemaline infopunkt.

Suurepärane kingitus

Projekti "Jääkarude uus kodu" algatasid Olivia Elise Luggenberg ja Veronika Padar, et päästa jääkarud tagasihoidlikest puuridest. Nad algatasid korjanduse, millega liitus palju häid inimesi ja ettevõtteid. 2015. aasta sügisel andis ka linn 2,5 miljonit eurot jääkarude kodu ehitamiseks. Ettevõtmise koumaksumus on enam kui 3 miljonit eurot. Puudujääva osa on nelja aasta jooksul aidanud koguda paljud inimesed Tallinna loomaaia sõoprade seltsi eestvedamisel. Selts kogus üle 300 000 euro. "Võime öelda, et linn ja vabatahtlikud annetajad on teinud suurepärase kingituse meile kõigile, kes me hoolime loomadest," ütles loomaaia avalike suhete osakonna juhataja Maris Laja. "Pole kahtlust, et uutes oludes saavad jääkarud tunda end ikka palju vabamalt kui endises vangistuses."

 

MATI KAAL: Jääkaru puuri võib sattuda vaid korra elus

Tänu isakaru Franzile on Tallinna jääkarudes loomaaiakarude seas haruldast looduslikku verd.

"Jääkaru on kiskja, kes ei kõhkle hetkegi, kui tal on võimalus inimesi nahka panna," ütles loomaaia endine direktor, jääkarude uue kodu algataja Mati Kaal. "Tegu on ainsa loomaga maailmas, kes peab inimest enda toiduks. Teistel loomadel võib inimene juhuslikult söögiks sattuda, aga jääkaru elab nii karmides tingimustes, et kõik, mis vähegi seedida kannatab, on talle toit, inimene kaasa arvatud."

Jääkaru elualale satub Euroopa linnainimene harva, aga põhjarahvad käivad seal tihedamalt ja seepärast on jääkarud ka inimese sihikule võtnud. "Kui sul on ümberringi tühjus ja neli-viiskümmend kraadi külma, siis ei olegi valikut, iga kalor tuleb kinni püüda," selgitas Kaal.

Kui jääkaru näiteks Tallinna linna vahele lahti lasta, siis nalja poleks. "See oleks talle harjumatu keskkond ja teda haaraks paanika," rääkis Kaal. "Tegu on ikka äärmiselt jõulise elukaga, isane jääkaru kaalub üle poole tonni. Harjumatus olukorras ta lahmib ja tema karatelöök on selline, mis tabab nagu rätsepa muinasjutus – seitse ühe hoobiga. Karu saab ka iga inimese kätte, sest ta jookseb kiirusega 60-70 kilomeetrit tunnis ja tal jätkub võhma joosta väga pikka aega, erinevalt kassidest, kelle süda ei pea pikale pingutusele vastu."

Franzist endiselt kahju

Kuid igale pingutusele ei pruugi ka jääkaru süda vastu panna. Kümme aastat tagasi jättis talitaja kogemata puuriukse lahti, nii et uhke isakaru Franz pääses välja puuride ja neid külastajatest eraldava barjäär vahele. Rahvas evakueeriti. Et karu puuri tagasi saada, pandi loom süstiga narkoosi alla. Kuid enne kui uimastatud karu puuri jõuti tassida, jäi ta süda seisma. Franzi surma üle on Mati Kaal seniajani õnnetu. Tegu oli Franz Josefi maa juures kinni püütud väikese karupojaga, kui ta mõned aastad enne Eesti iseseisvumise taastamist Tallinna loomaaeda toodi. Seega väga väärtuslik looduses sündinud ja kasvanud isend, emakaru Friida isa. Teatavasti elavad jääkarud enam kui 40-aastaseks ja Kaalu kinnitusel on nad veel kolmekümneseltki suguvõimelised.

"Me oleksime saanud veel heade geenidega jääkarupoegi," lausus Kaal. "Kuid hea on seegi, et Tallinna jääkarude liinis on looduslikku verd. Kui Franzi poleks kohe uimastatud, oleks kogu lugu võinud inimestele kurvalt lõppeda. Inimeste käitumisest stressi sattunud jääkaru võib muutuda ettearvamatuks ja väga ohtlikuks."

Talitaja puuri ei jää

Talitajad ei lähe kunagi jääkaru puuri. Söök – liha, kala ja aedvili – pannakse valmis kinnisesse puuri ja alles siis, kui talitaja on lahkunud, avatakse selle toidupuuri uks. "Jääkaru puuri võib inimene sattuda ainult korra elus, sest rohkem enam teda poleks," nentis Kaal. "Jääkarud on muidu armsad, kui kõik täidavad reegleid ega tungi nende territooriumile. Siis nad agressiivselt ei käitu. Jääkaru ei tee katset oma puurist välja inimeste hulka pääseda. Aga kui inimene teeb katse tema puuri pääseda, siis ta ründab pikemalt mõtlemata."

Laadimine...Laadimine...