Uued leed-tänavalaternad aitavad vanalinnas säästa üle 40 000 euro

Tänu tänavalaternate vahetamisele moodsate leed-valgustite vastu hoiab linn näiteks vanalinnas kokku 68% energiat, mis tähendab 41 150-eurost kokkuhoidu aastas.

Pilt: Scanpix

Uued leed-tänavalaternad aitavad vanalinnas säästa üle 40 000 euro

Urmas Kaldmaa

Tänu tänavalaternate vahetamisele moodsate leed-valgustite vastu hoiab linn näiteks vanalinnas kokku 68% energiat, mis tähendab 41 150-eurost kokkuhoidu aastas.

Kui linn remondib põhjalikult tänavaid, saavad need ka moodsad ja säästlikud leed-valgustid. "Juba neljandat aastat paigaldatakse Tallinna tänavatele ainult uusi leed-valgusteid, mis parema valgusjaotuse ja ulatuslikuma hämardamisvõimaluse tõttu aitavad kulusid kokku hoida," ütles abilinnapea Kalle Klandorf.

Rohkem valgust väiksema kuluga

Juba lähiajal saavad uue tänavavalgustuse Vesivärava tänav, Kiili tänav Tammsaare teest Vaablase tänavani, Kuldnoka tänav, Lagle pst, Räägu tänav Mustamäe teest Mooni tänavani, Retke tee 10 ja Sõpruse pst 187 vaheline jalgtee, Vilde tee 121e ja Akadeemia tee 50a ühendustee, Vabaõhukooli tee Kose teest Rahvakooli teeni, Ehitajate tee 137 juurdepääsutee, Pae tänava jalakäijate promenaad, Tartu mnt kergliiklustee Lennujaama teest Vana-Tartu maanteeni, Juurdeveo tänav ning Pärnamäe ja Narva mnt ristmik jpt kohad. Tallinna 58 514 tänavavalgustist on leed-lampe 2930 ja nende arv kasvab.

"Tänavu rajame ka uue tänavavalgustuse Siili 10-14 esisele jalgteele, Tammetõru lasteaiale, Keskküla tänavale, jätkame Sakala, Tatari, Sibulaküla asumite tänavavalgustuse remonti ning alustame Kaarli puiestee välisvalgustuse korda tegemisega," rääkis Klandorf. "Nüüdisaegsed laternad on tõepoolest tavalistest lampidest ökonoomsemad. Vanalinna näitel võib öelda, et linn hoiab tänu valgustite renoveerimisele kokku 68% energiat, mis rahas mõõdetuna tähendab 41 150 euro suurust kokkuhoidu aastas."

Viimase kümnekonna aasta on tänavalaternate arv Tallinnas suurenenud üle pooleteise korra ning praegu valgustab linna tänavaid, parke ja muid objekte 58 514 valgustit, millest 2930 põhineb leed-tehnoloogial. Vaatamata suurematele valgustitele ei ole elektrit rohkem kulunud. 2007. aastal oli Tallinna tänavavalgustuse energiatarve 30 000 MW ja koguvõimsus 7500 MW. Sama suureks peaks need näitajad kava järgi jääma ka 2021. aastal, kuigi valgustite arv kasvaks vahepeal 45 000-lt 60 000-le. Kui 2007. aastal oli valgustite keskmine ühikvõimsus 192 W, siis 2021. aastal peaks see langema 36 W võrra 156 W-ni.

Sobib vanalinna

Linna kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sule hinnangul sobib leed-lampide soe ja hubane valgus vanalinna hästi, samuti aitab see pimedas paremini värve eristada. Valgusti valik sõltub ka valgustatavast objektist. See valgusti, mis passib kõrgelt suure väljaku valgustamiseks, ei sobi parki või arhitektuurimälestise juurde.

Valgustatust saab parandada ka lampide otstarbekama paigutamisega. "Valgustite arvu olulist kasvu pole järgmistel aastatel ette näha," lausus Sulg. "Jätkata tuleb välisvalgustuse juhtimissüsteemide arendamist, ka soovime kasutada parema valgusjõudlusega valgusteid."

Tänu säästvamatele laternatele kaob ka vajadus kokkuhoiu nimel valgustust teatud ajaks üldse välja lülitada, nagu seda tehti masu ajal. Lähiaastatel on kavas üleminekut leed-valgustitele jätkata, täitmaks rahvusvahelise linnapeade paktiga Tallinna linnale võetud kohustust suurendada 2020. aastaks energiatõhusust 20%.

Laadimine...Laadimine...