Uued robotid aitavad lastel liiklust ja keeli õppida

Linn hankis kõikidele oma lasteaedadele pisikesed haridusrobotid, mille abil saavad lapsed lihtsat programmeerimist ja näiteks liiklust, värve, matemaatikat, keeli ja loodust õpetada.

Pilt: Albert Truuväärt

Uued robotid aitavad lastel liiklust ja keeli õppida

Urmas Kaldmaa

Linn hankis kõikidele oma lasteaedadele pisikesed haridusrobotid, mille abil saavad lapsed lihtsat programmeerimist ja näiteks liiklust, värve, matemaatikat, keeli ja loodust õpetada.

"Robotitest huvituvad nii kaheaastased sõimelapsed kui ka 60-aastased õpetajad, meie õpetajad on nendest lausa vaimustuses," kiitis Kullatera lasteaia direktor Piret Määr linnalt saadud kingitust. "Kui inimene ise tunneb robotitest rõõmu, tahab ta seda tarkust ka lastele õpetada."

Jutt käib Blue-Bot ja Ozobot programmeeritavatest haridusrobotitest, mis Tallinna linn nii Kullatera lasteaiale kui ka kõigile teistele linna lasteaedadele möödunud aasta lõpus ja tänavu jaanuaris kinkis. Ühest küljest on häälitsevad, vilkuvad ja värvi muutvad lasterobotid vahvad mänguasjad, mis lastele väga-väga meeldivad, teisest küljest aga õppevahendid, mille abil saavad lapsed mängides omandada robootika algteadmisi ja eri õppeaineid.

"Võib öelda, et robootikaõpetus lasteaedades on maailmas suhteliselt uudne ja murranguline samm," ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev. "Kahtlemata muudab robotitega tegelemine lasteaia õppetöö oluliselt põnevamaks ja mängulisemaks."

Lihtne programmeerida

Robotite programmeerimine on väga lihtne. Näiteks Blue-Botil on selja peal nupud vasakule-paremale, üles-alla, mida vajutades saavad lapsed robotile juba ette selgeks teha, kui pikalt ja mitu korda too ühes või teises suunas liikuma peab.

Määri sõnul on robotite hea omadus veel see, et nendega mängimist saab väga lihtsalt ja hästi siduda teiste teemadega. "Meil oli selline üritus nagu mahlapäev, enne seda valmistati roboti jaoks ette spetsiaalne matt, millele joonistati üheskoos eri puu- ja juurviljade pildid." rääkis Määr. "Seejärel aitas õpetaja programmeerida Blue-Boti roboti matil liikuma. Robotile anti käsklusi liikuda paremale-vasakule, kolm sammu edasi või kaks sammu tagasi, kuni ta jõudis mõne puu- või juurvilja peale. Nii valiti Blue-Boti abiga välja näiteks apelsin, õun ja porgand. Seejärel tehti samadest päris puu- ja juurviljadest koos värsket mahla ja maitsti seda."

Vahvad tehismutukad

Maailma kõige väiksemate haridusrobotite hulka kuuluvad Ozobotid oskavad aga sõita mööda markerijooni ja tunnevad värve. Lapsed saavad värviliste markeritega robotile tee ette joonistada ja sel viisil Ozoboti tegevusi ja teekondi programmeerida. Lasteaiad, mis on juba varem omale Ozobote soetanud, kasutavad neid edukalt nii keelte, looduse kui ka mitmete teiste ainete õpetamisel.

"Ozobot on nii väike, et mahub peopessa ära," lausus Kullatera direktor. "Kui laps on Ozobotile markeriga paberi peale teekonna ette joonistanud ja robot mööda seda mitmevärvilist teed liigub, tunneb ta joonte värvid ära ja muudab vastavalt joone värvile ka ise värvi. Ozobotist on alati palju rõõmu."

Robotid hankis lasteaedadele AS Rekato. Tallinnas on 126 lasteaeda, kus käib kokku ligikaudu 21 340 last.

 

Mesimummu robotitest on saanud laste lemmikud

Kõigele, mida robotite abil õpetada saab, seab piiri vaid fantaasia.

Tallinna haridusameti üldosakonna juhataja Rainer Rannala sõnul soetas linn ülemöödunud aastal lasteaedadele mesimummu-kujulised Bee-Boti robotid, uute haridusrobotite soetamine on toona alustatu järg. "Bee-Boti robotid on lasteaedades oma koha leidnud ning uued robotid täiendavad neid võimalusi veelgi," ütles Rannala. "Bee-Boti roboteid kasutavad lasteaiad näiteks matemaatika, loodusteaduste, emakeele ja võõrkeelte õpetamiseks. Samuti saab neid Blue-Bote rakendada eri teemade õpetamiseks, ning samal ajal antakse lastele ka algteadmisi programmeerimisest."

Laadimine...Laadimine...