Uues innovatsioonilaboris saab ise särgipildi või poekoti teha

Kännu Kuke raamatukogu Mustamäel avas moodsat tehnikat täis nokitsemistoa, kus lugejad saavad programmeerimist õppida või ise endale riideid kujundada.

Pilt: Albert Truuväärt

Uues innovatsioonilaboris saab ise särgipildi või poekoti teha

Ivo Karlep

Kännu Kuke raamatukogu Mustamäel avas moodsat tehnikat täis nokitsemistoa, kus lugejad saavad programmeerimist õppida või ise endale riideid kujundada.

Uues toas, millel on pretensioonikas nimi innovatsioonilabor, on 3D printer Ultimaker 2+, graafikalaud WACOM Cintiq 22HD, kilelõikur Roland GS-24 ja termopress Siser TS-BASE. Kuna raamatukogus käivad ka tehnikahuvilised lapsed, on seal veel programmeerimist õpetavad mesimumm-robotid, Edisoni robotid ning leiutajakomplektid Makey Makey. 

Tallinna keskraamatukogu teenindusdirektori Kristiin Meose sõnul peavad raamatukogud elukestva õppe toetajana pidama sammu tehnoloogiliste uuendustega ning kasutajate kasvavate ootustega. "Innovatsioonilabori sarnased tegevustoad kuuluvad tänapäeval loomuliku osana raamatukogude juurde, arendades kasutajate 21. sajandi digipädevusi," rääkis Meos. "Innovatsioonilabori eesmärk pole õpetada tipptasemel programmeerimist või tehnikaseadmete kasutamist, seal on kõigil huvilistel võimalik raamatukoguhoidja abiga saada kogemus nüüdisaegsete seadmete ja arvutiprogrammidega. Edasi saavad soovijad kasutada innovatsioonilabori vahendeid juba iseseisvalt oma hobide või isegi tulevase ettevõtte edendamiseks."

Igal külastajal võimalus

Kännu Kuke haruraamatukogu koguhoidja ja laste robootikaringi juhendaja Kristi Aarniste hakkab uue nokitsemistoa tegemistel silma peal hoidma ja esmakasutajaid juhendama. Aarniste ei näe midagi imelikku selles, et päris tipptehnika tungib ka raamatukogusse. "Kuna tänapäeva maailmas annavad juba tooni 3D printerid ja muud tehnilised vahendid ning meie tegeleme ka robootikaga – siin töötab laste robootikaring –, siis pole midagi imelikku, et esimese linna raamatukoguna võetakse eesrindlik tehnika kasutusele just meil," rääkis ta. "Meie klientideks võivad olla kõik raamatukogu lugejad, kes saavad siin proovida väga põnevaid asju. 3D printeriga saab teha ju igasuguseid vidinaid, samuti on võimalik ise esemeid disainida. Disainimist me otseselt ei õpeta, aga kui kellelgi on see oskus ja tahab proovida, siis selleks on meie juures võimalus olemas."

Graafikalaud kunstihuvilistele

"Meie kilelõikuriga saab lõigata näiteks kleepse, mida ühte või teise kohta kinnitada, samuti pilte, mida kanda riietele," lausus Aarniste. "Graafikalauaga on võimalik joonistada. Meil on päris suur ja kallis laud, nii et need kunstihuvilised, kes ise ei jõua endale sellist muretseda, võivad seda siin kasutada."

Graafikalaua kasutamine on tasuta, soovijad peavad olema raamatukogu lugejad ja kasutamissoov tuleb registreerida. Laua saab endale kinni panna kolmeks tunniks. 3D printeri ja kilelõikuri kasutamine on samuti tasuta, ainult materjalide eest tuleb maksta. "Meil endal on olemas printeri materjalid ja kiled, mida lõigata, aga võib tulla ka oma materjaliga," selgitas Aarniste. "Kõik, kes meie uut tehnikat kasutama hakkavad, peavad enne läbima koolituse, mida siin pakkuma hakkame. Päris ilma juhendamata me inimesi aparaadi taha ei lase."

Aarniste sõnul on kindlasti väga põnev disainida endale särgi peale mõni pilt või teha eripärane ostukott – kõike ei pea ju poest ostma!

Laadimine...Laadimine...