Vanalinna võivad tulla maa-alused prügitorud

Linna uus jäätmekava kaotab üritustel ühekordsed joogitopsid, aitab kiibi abil konteinerite tühjendamist jälgida ning kavandab torusüsteeme prügi ära imemiseks.

Pilt: caverion.ee

Vanalinna võivad tulla maa-alused prügitorud

Kai Maran

Linna uus jäätmekava kaotab üritustel ühekordsed joogitopsid, aitab kiibi abil konteinerite tühjendamist jälgida ning kavandab torusüsteeme prügi ära imemiseks.

Linn plaanib uue jäätmekavaga vahetada üritustel plasttopsid korduvalt kasutatavate jooginõude vastu, et vähendada niiviisi suures koguses keskkonnavaenuliku prügi tekkimist. "Ühekordseid joogitopse suudaksid asendada näiteks panditopsid," ütles MTÜ Tervikring projektijuht Kadri Kaarna. "Idee on selles, et sellise topsi saab tagasi anda või jätta endale korduvkasutuseks nagu isikliku joogipudeli." 

Kaarna sõnul muudab plasttopsid taaskasutatavaks nüüdisaegne tehnoloogia. "Rakendame tööle keskkonnasõbralike plasttopside tootmisliini, mis saab olema ainulaadne nii Eestis kui ka mujal Euroopas," selgitas Kaarna. "Seni on ühekordseid joogitopse sisse ostetud põhiliselt Hiinast. Kvaliteetsest plastist joogitopse peseb tööstuslik tunnelpesumasin üheksakümne kraadi juures, mis on võrdne desinfitseerimisega."

Kaalust sõltuv veotasu

Kui seni plaaniti topse kasutada festivalidel, spordiüritustel ja kiirsöögikohtades, siis nüüd tunnevad üllatuslikult selliste jooginõude vastu huvi ka ööklubid. "Seal kasutatakse ju valdavalt klaastaarat, kuid see võib kildudeks purunedes õnnetusi kaasa tuua," lisas Kaarna.

Jäätmekava järgi peaks prügivedu ja -sorteerimine muutuma veelgi tõhusamaks. Näiteks on plaanis märgistada prügikastid vöötkoodi või mikrokiibiga, mis fikseerivad automaatselt konteineri tühjenduse. Uusarendustes soovitab linn kasutusele võtta maa-aluse pneumaatilise kogumissüsteemi ehk jäätmete torusüsteemi, mille tasuvust kaalutakse ka vanalinnas.

"Tänaval asuvatesse prügikastidesse viidud prügi imetakse toru kaudu suuremasse mahutisse," selgitas abilinnapea Kalle Klandorf. "Nii peab prügiauto sõitma vaid selle mahuti juurde, mitte paljusid eri konteinereid tühjendama. Selle tulemusena väheneb prügiautost õhku paiskuva saaste hulk ning prügiautod ei pea vanalinna kitsastel tänavatel ukerdama. Selline süsteem on end igati õigustanud näiteks Londonis, Helsingi Jätkäsaari piirkonnas ja Norras Bergeni südalinnas."

Sorteeritud prügi vedu odavamaks

Nõmmel või Pirital plaanib linn katsetada prügi kaalust sõltuvat veotasu.

Samuti soovib linn, et võimalikult palju prügi taaskasutatava materjalina ringlusse läheks. "Linna haljasaladelt kogutud aia- ja haljastujäätmed kompostitakse ja võetakse uuesti linna haljastuses väetisena kasutusele," rääkis Klandorf. "Kõigis pakendite kogumispunktides saab olema kolm eraldi mahutit paberi ja papi, klaasi ning segapakendi jaoks. Linna toetusel saavad elanikud ka oma korteritesse osta mitme sektsiooniga prügikaste."

Liigiti kogutud jäätmete üleandmine muutub oluliselt odavamaks, kuid ka kontroll on kõvem ja ees võivad oodata karistused sorteerimata jätmise eest. "Esialgu on kavas anda elanikele probleemide korral tagasisidet, edaspidi aga töötatakse välja punktisüsteem ja alustatakse ka trahvimisega," selgitas Klandorf.

Sorteeritud prügi peab saama ka kusagile ära anda. Paljassaare jäätmejaama korrastamise kõrval rajab linn uued jäätmejaamad Mustjõe tänava ja Punase tänava äärde, samuti Haaberstisse. Kõikide jäätmejaamade lahtiolekuajad pikenevad – nädala sees hakkavad need lahti olema kella 12-20 ning nädalavahetustel kella 10-18. Jäätmejaamade juurde tulevad ka mööbli hoiukohad, sest lageda taeva all muutub kasutatud, kuid veel korralik mööbel kiiresti kõlbmatuks. "Samuti peab vähenema linna enda asutuste jäätmeteke," mainis Klandorf.

 

Tallinlased on Põhjamaade tublimad prügisorteerijad.

• Euroopa Liidu riikide pealinnade seas on Tallinn biojäätmete, paberi ja kartongi, klaasi ja metalli liigiti kogumise määralt 47%-ga Ljubljana (55%) järel teisel kohal, selgub linna uuest jäätmekavast.

• Prügi sorteerimiselt jäävad tahapoole nii Helsingi (39%) kui Stockholm (21%) ja Riia (18%).

Laadimine...Laadimine...