VIDEO! Koerteväljakud aitavad lemmikutel ja nende omanikel sõpru leida

Praegu on Tallinnas 20 koerte jalutusväljakut, mis tähendab, et igal aastal on rajatud juurde 1-2 uut väljakut. Käesolev aasta ei tule selles mõttes erandlik.

Pilt: Urmas Kaldmaa

VIDEO! Koerteväljakud aitavad lemmikutel ja nende omanikel sõpru leida

Urmas Kaldmaa

 "Väljakul saavad koerad suhelda, ka iga puu ja post nuusutatakse info saamiseks üle," rääkis koerteväljakul oma lemmikuga jalutanud Vladimir. "Ükski koer ei jää ükskõikseks, kui talle liigikaaslane vastu tuleb." Tänavu lisandub üks uus koerte jalutusväljak ning seitse senist väljakut tehakse korda.

 

Ehte tänava koerte jalutusväljakul oma koera Mondiga jalutamas käinud Vladimir meenutas, kuidas tema naise sõbranna sealsamas oma armastuse leidis. Kõndis sõbranna seal oma koeraga, nagu ka keegi mees, ühel oli suur koer, teisel palju väiksem. "Juhtus nii, et väike koer hakkas suure järel jooksma ja teda segama," rääkis Vladimir. "Suur sattus segadusse ega teadnud, mida teha. Ta oleks võinud teha korra "amps" ja lõpp lool, aga säilitas siiski väärikuse. Kuidagi pidid inimesed koerte probleemi lahendama, ja nii hakatigi omavahel suhtlema."
Vladimir rääkis, et väljakul saavad koerad suhelda, ka iga puu ja post nuusutatakse info saamiseks üle. "Ükski koer ei jää ükskõikseks, kui talle liigikaaslane vastu tuleb," selgitas ta. "Teineteise tervitamine algab vaevumärgatavate märkide abil juba kaugelt, ja kui peremehed lubaks, jätkuks neil nuusutamist pikemaks."

Vladimir selgitas, et koerte omavaheline sõprus tekib väga kiiresti, kui nad on eri soost. "Muidu tehakse toidukausi juures suhted selgeks, kes on alam ja kes ülem," lausus ta. "Koerte läbisaamisega on nii nagu inimestelgi. Üks meeldib ja teine millegipärast ei meeldi. Võib-olla on iseloomud erinevad, võib-olla mängib rolli sümpaatsem välimus –  sobimine on nii keeruline värk."

Toompargi väljakul oma koeraga mänginud Jonna ütles, et koerte jalutusväljakud on väga vajalikud ja vähemalt tema jaoks neid Tallinnas piisab. "Elan vanalinnas ja tore, et hea suur plats koertele asub nii lähedal. Jalutusväljaku asukoht on siin ideaalne. Siin on ümber ilus park, kus ka endal mõnus jalutada. Koertele mõeldud atraktsioone jagub ja nende peal on hea oma koera treenida."

Praegu on Tallinnas 20 koerte jalutusväljakut, mis tähendab, et igal aastal on rajatud juurde 1-2 uut väljakut. Käesolev aasta ei tule selles mõttes erandlik.

Olemas kõik vajalik

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti peaspetsialisti Hellika Landsmanni sõnul on tänavu kavas rajada uus koerte jalutusväljak Haaberstisse Alemaa bussipeatuse vastu. Kavandatavale 600 m2 suurusele Vana-Rannamõisa tee jalutusväljakule tulevad hüppetakistustõke, post, tasakaalupukid, lamamislaud ja kahe kaldteega poom. "Jalutusväljakutel kasutatavate treeningelementide valmistamisel ja paigaldamisel tuleb lähtuda juhistest, mille on täpsemalt välja töötanud rahvusvaheline künoloogiaföderatsioon (künoloogia – koerateadus, toim) FCI," selgitas Landsmann.

Nagu koerte jalutusväljakute puhul ikka, tuleb ka Vana-Rannamõisa tee väljakule ekskremendikast, prügikast ja seljatoega pink. Välja pannakse ka treeningelementide kasutamise juhised ja infosildid. Tallinna linnaeelarves on Vana-Rannamõisa tee jalutusväljaku rajamiseks ette nähtud 55 000 eurot ja töö on kavas lõpetada augustis. "Loodetavasti on tulevikus võimalik lähedusse planeerida ka suurem väljaku osa ja ehitada nii, et ükski puu ei saa selle pärast kannatada," ütles Landsmann.

Lisaks ühe uue jalutusväljaku rajamisele on tänavu kavas korrastada seitse juba olemasolevat väljakut. Värskema väljanägemise ja korrastatuma sisu saavad Tiigiveski, Toompargi, Astangu, Sõpruse, Tildri, Tondimõisa ja Liikuri tänava koerte jalutusväljak. Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul vahetatakse seal tuule, päikese ja vihma käes kannatada saanud inventar välja, vajadusel lisatakse platsidele liiva, korrastatakse aiad ja väravad.

"Toompargi koerte jalutusväljakule lisame vaheaia, et eraldada suured ja väikesed koerad," lausus abilinnapea. "Kõigile koerte jalutusväljakutele paigaldatakse treeningelementide kasutamise juhised. Tööga tahame lõpule jõuda tänavu augusti alguseks." Seitsme koerte jalutusväljaku korrastamiseks on Tallinna linna eelarves ette nähtud 100 000 eurot.

Põhja-Tallinnas juba uuendatud

Ehte tänava koerte jalutusväljak Põhja-Tallinnas sai korda juba veebruaris. Seal läksid vahetusse vananenud treeningelemendid, pingid ja prügikastid, remonditi väljakut ümbritsev aed ja aiaväravad ning väikeste ja suurte koerte alade vahele rajati uus vaheaed. Selleks, et liigne vesi ei muudaks väljakut liiga pehmeks, lisati väljakule ohtralt liiva. Paika said ka uued sildid, millel on kirjas treeningelementide kasutusjuhendid ja jalutusväljaku kasutamise reeglid. Siltidega märgistati ka väikeste ja suurte koerte alad. Kogu töö läks maksma 32 303 eurot. Kevadel, pärast väljaku ja ümbritseva ala tahenemist lähevad kohendamisele väljaku ümbrus ja juurdepääsuteid.

Põhja-Tallinna vanema Peeter Järvelaiu sõnul võttis koerteväljaku korrastamine kavandatust rohkem aega ilmaolude tõttu. "Keskmisest soojema ilma ja rohkete sademete tõttu oli koerteplats ja seda ümbritsev ala muutunud niivõrd pehmeks, et seal ei olnud võimalik mehhanismidega töötada," selgitas Järvelaid, kelle hinnangul vajab Põhja-Tallinn kindlasti rohkem koerte jalutusväljakuid. "Tegeleme sellega, ja ilmselt lähiaastatel tulebki neid juurde," ütles Järvelaid. "Näiteks Kase parki, aga võimalik, et ka kuhugi mujale."

Tallinna esimene koerte jalutusväljak avati 16 aastat tagasi Tiigiveski pargis.

Koertele on seltsielu möödapääsmatu

"Kui pidada koera üksinduses, tekivad tal psüühilised pinged, et mitte öelda häired," lausus zooloog Aleksei Turovski.

"Koer on sotsiaalne kiskja ja vajab kindla peale seltsielu," ütles  Turovski. "See on neile möödapääsmatu. Kui pidada koera  üksinduses, tekivad tal psüühilised pinged, et mitte öelda häired. Teiste koertega kontakti puudumisel koer kindlasti mingil määral võõrandub. Olenevalt temperamendist muutub ta teiste koertega kohtudes väga arglikuks, tuimaks või agressiivseks."

Selleks, et koerad koerteväljakul omavahel tülli ei läheks, tuleb neid Turovski sõnul kasvatada. "Koer peab selleks läbima koerte kooli, kus neid õpetatakse vägivallatult ja väljapeetult suhtlema," selgitas ta. "Koerte, nagu kõigi teiste sotsiaalsete loomade omavaheline sobivus sõltub suurel määral nende temperamendist, samuti kasvatusest ja isiklikest kogemustest. Nooruses saadud traumaatiline kogemus põhjustab koeral edaspidises elus kindlasti teatud reaktsioone."

Laadimine...Laadimine...