VIDEO! Koolinoorte võistlus Rakett 21 kutsub homseni mõõtu võtma

"Võistluse esmane eesmärk ei ole pelgalt võistlemine, kuigi püüame noorte võiduihast maksimumi võtta. Meie eesmärk on laiendada karjäärivalikuid ning anda teadmiseid, mis aitavad ainetundides info omandamisele kaasa," ütles võistlust tutvustades TalTechi ehitusinsener Mattias Põldaru.

Haridus Tallinn

VIDEO! Koolinoorte võistlus Rakett 21 kutsub homseni mõõtu võtma

Tiina-Laura Kimmel

"Võistluse esmane eesmärk ei ole pelgalt võistlemine, kuigi püüame noorte võiduihast maksimumi võtta. Meie eesmärk on laiendada karjäärivalikuid ning anda teadmiseid, mis aitavad ainetundides info omandamisele kaasa," ütles võistlust tutvustades TalTechi ehitusinsener Mattias Põldaru.

Kuni 20.novembrini oodatakse kõiki 7.-12. klassi õpilasi registreerima end võistlusele Rakett 21. Võistlust korraldavad Tallinna 21. Kool ja TalTech, et populariseerida inseneeriat. Varasematel aastatel oli võistlus mõeldud 21. kooli õpilastele, siis sel aastal soovitakse kaasata õpilasi mujalt koolidest.

"Võistluse peamine eesmärk on inseneeria tutvustamine," ütles Põldaru. "Kindlasti ei sobi inseneritöö kõigile, kuid võistlusega asetatakse see valik õpilase jaoks vähemalt lauale. Ülesannetes on peamurdmist nii robootika, mehhatroonika, teede-, kütte- ja ehitusinseneri suunal, samuti materjaliteadusest ja energeetikast. Olenemata, kas spetsialistiks õppija eesmärk on investeering tulevikku või lihtsam elu, on nende erialade kõrgema palgaga maksumaksjad tulevikus kogu ühiskonnale kasulikud."

Kontakt ülesandeid läbi viivate tudengite ja doktorantidega loob silla ülikooliga, kauge ja võib-olla hoomamatu muutub tuttavaks. Maksimum tulemuseks peab ülikool seda, kui projektis osaleja avastab enda jaoks, et ta mitte ainult ei saa inseneriprobleemist aru, vaid oskab sellele ka lahendusi pakkuda. Selle jaoks võtavad teadurid  päriselulisest probleemist piisavalt väikese osa või esitavad probleemi lihtsustatud mudelina, põhimõttelised lahendused jäävad samaks. Õpilasel tekib probleeme lahendades enesekindlus.

Rakett 21 projekt on olnud ülikooliperele heas mõttes väljakutse. Suur osa osalejatest võtavad projektist osa mitmendat aastat ning töötubades või võistlusel sama idee uuesti kasutamine ei tule kõne alla. "Selle tõttu töötame iga kord välja täiesti uusi võistlusülesandeid ja töötubasid ning saame neid proovida koos kooliõpilastega," sõnas Põldaru. "Mitte kõik töötoad ei ole esimesel katsel perfektsed, kuid tore on näha, kuidas õpilaste positiivne tagasiside innustab ülesannete läbiviijaid veel rohkem pingutama. Juba kontrollitud lahendusi saame kasutada näiteks avatud uste päevadel ja koolide karjäärimessidel."

Tallinna 21.Kool tunneb hea meelt, et otsus kaasata teiste koolide õpilasi sai heakskiidu oma enda koolinoorte seas. 21.Kooli õpilased avaldasid arvamust, et omavahel võistlemine on end ammendanud ja mõõtu võiks võtta ka teiste koolide noortega. Tallinna 21.Kooli huvijuht, Maarika Paun, sõnas, et mõnevõrra on projekti 21. koolile suunatud töötubade läbiviimist keerukamaks teinud  praegune ettevaatust tingiv olukord. "Koostöö TalTechiga on siiski sujunud tõrgeteta," sõnas ta.

Võistluse käik on järgmine - noored saavad erinevaid ülesandeid teisipäeviti täpselt 19.00 ja sellest hetkest on tund aega, et lahendused leida. Kokkuvõte võistlustest ja finaal toimuvad loodetavasti juba üheskoos olles kevadel. Maarika Pauna sõnul on huvi registreerimise vastu olemas, kuid ta innustab hetkel veel kõhklejaid: "Tehke seda kindlasti," sõnas ta. "See laiendab loodusteadustes silmaringi ja toob ka uusi sõpru. Registreerida saab 20.novembrini rakett21.ee kodulehel."

Laadimine...Laadimine...