VIDEO! Libedad teeolud kukutavad linlasi traumapunkti, linnavõim pakub tasuta graniitsõelmeid

Kõik Tallinna linnaosad jagavad kinnistuomanikele ja korteriühistutele tasuta graniitsõelmeid talviseks maja- ja tänavaesiste kõnniteede hooldamiseks ja libeduse tõrjeks, täpsemat infot jagavad linnaosade valitsused. Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse oli täna lõunaks pöördunud traumaga 88 inimest ja Ida-Tallinna Keskhaiglasse 35 inimest. 

Pilt: MUPO

VIDEO! Libedad teeolud kukutavad linlasi traumapunkti, linnavõim pakub tasuta graniitsõelmeid (1)

Toimetaja: Toomas Raag

Kõik Tallinna linnaosad jagavad kinnistuomanikele ja korteriühistutele tasuta graniitsõelmeid talviseks maja- ja tänavaesiste kõnniteede hooldamiseks ja libeduse tõrjeks, täpsemat infot jagavad linnaosade valitsused. Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse oli täna lõunaks pöördunud traumaga 88 inimest ja Ida-Tallinna Keskhaiglasse 35 inimest. 

Abilinnapea Kalle Klandorf rõhutas, et igal kinnistu ja ehitise omanikul on kohustus teostada libeduse tõrjet, et tagada jäistel ja lumistel kõnniteedel ohutu ning turvaline liiklemine.

 

"Kõnniteede puhastamise eest vastutab teega külgneva kinnistu omanik ja libeduse tõrjet tuleb teostada mitte ainult hommikuti, vaid vastavalt vajadusele ka päeva jooksul," sõnas Klandorf. "Ilmaprognoosi arvestades peavad täna ja lähipäevil olema valvsad kõik liiklejad – nii sõidukijuhid kui ka jalakäijad ning arvestama just kiiresti muutuvate teeoludega. Jalakäijatel tuleb arvestada võimaliku libedusega ning olla eriti tähelepanelikud treppidel ja sõiduteede ületamisel."

Tavapäraselt suurem traumade hulk

Tallinna Kiirabi andmetel on kella 9 seisuga reageeritud seitsmele libedusest tingitud juhtumile. Olukord muutus tundidega keerulisemaks.

Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juht dr Vassili Novak ütles, et esimeste libedatega on alati rohkelt traumasid ja nii ka nüüd.

"Täna on meie EMOs tõesti suur töökoormus, palume patsientidelt mõistvat suhtumist, ooteajad on  tavapärasest oluliselt pikemad," rääkis ta. 
Täna hommikust alates lõuna ajaks EMOsse saabus 88 patsiendi traumadega. Patsientide voog mõnevõrra stabiliseerus, kuid endiselt on traumaga pöördujate arv võrreldes tavapäevaga suur. Enamus on libeda tõttu kukkunud inimesed. Paljudel on tõsisemad vigastused – luumurrud. Osa nendest vajavad haiglaravi."

Novaki sõnul on vaatamata sellele, et täiendav tööjõuressurss oli aktiveeritud ning EMOs töösse rakendatud, ooteajad traumapunktis on suhteliselt pikad.

"EMO toimepidevus tervikuna on tagatud," rääkis Novak. "Raskes seisundis patsiente teenindatakse eelisjärjekorras ning eluohtliku seisundi puhul - viivitamatult. Peab märkima, et vaatamata aastast aastasse korratud soovitustele ja hoiatustele, kuidas vältida trauma libeduse korral on igal aastal kaks-kolm päeva, millal traumade arv lühikese aja jooksul on äärmiselt suur ning traumapunktid on tugevalt ülekoormatud."

Novak ütles, et palub kaaskodanikel olla äärmiselt ettevaatlikud tänavatel liikumisel ning võimalusel üldse jääda koju.

"Eriti eakatel, vanadel inimestel!," rõhutas ta.

"Pöördumisi oli kella 13 seisuga 61, neist traumadega 35, mis on tavapärasest märkimisväärselt suurem traumade hulk," ütles Ida-Tallinna Keskhaigla kommunikatsioonispetsialist Marko Mägi. "Enamus juhtudel on tegu peatraumade ja küünarvarremurdudega. Tõsisemad juhtumid vajavad operatsioone, kergemate juhtumite korral peab patsient jääma kodusele ravile."

Haigla kõneisik soovitab hommikul kodust lahkudes hinnata tänavate olukorda ning enda jalanõusid – vältida võiks kõrgeid kontsi ja libeda tallaga jalanõusid.

"Hea võimalus oma teekonda ohutuks muuta on osta turvanaelikud, mis pannakse jalanõu alla ja on üks odavaim ja tõhusaim võimalus libedal tänaval jalgele jääda. Vanematel inimestel ei maksa peljata kätte võtta jääotsaga keppi," ütles Mägi. 

Mägi ütles, et oma tervisele tasub mõelda, sest luumurrust paranemine võtab minimaalselt aega neli nädalat, tüsistuste korral kauemgi.

"EMOsse võiks pöörduda, kui pärast kukkumist on märgata verevalumit, turset või esineb väljakannatamatu valu. Kui valu on talutav, võib proovida koduste vahenditega hakkama saada - anda jäsemele rahu, asetada vigastatud piirkonnale külma ja toetav side," sõnas Mägi. "Kui kukud ning enam ise liikuda ei saa, tuleb kutsuda kiirabi."

Eile päeval tegid Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti ning linnaosavalitsuste lepingupartnerid linnas ennetavat libedusetõrjet, mis jätkus öösel. Linna hooldatavatel kergliiklusteedel on teostatud libedusetõrjet graniitsõelmetega ning linnaosade kõrvaltänavatel on tehtud libedusetõrjet ohtlikes kohtades, kuid paiguti võib veel esineda libedust. Enim libedust esineb kinnistuomanike hoolduses olevatel kõnniteedel, mis on valdavalt veel ohtlikult libedad.

MUPO teostab järelevalvet

Ka Tallinna Munitsipaalpolitsei amet korraldab jooksvalt järelevalvet, tuletades kinnistuomanikele meelde libedusetõrje tegemise kohustustust. 
Kuna lähipäevadel vahelduvad päevased soojakraadid öiste külmakraadidega, siis on sarnast olukorda oodata ka järgmistel päevadel. Seetõttu soovitab mupo kõigil kinnistuomanikel ja korteriühistutel lähipäevadel igal hommikul valmis olla libedusetõrjeks.

Ainuüksi tänase hommiku jooksul on mupo korrapidaja saanud  libedate kõnniteede kohta hulgaliselt kõnesid. Mupo linnosade inspektorid on väljas ning kaardistavad kõige ohtlikumaid piirkondi ning teevad ettekirjutusi ja teatiseid lohakatele kinnistuomanikele.

Prognoosi kohaselt läheb temperatuur kergesse plussi ja sajab vähest lörtsi, mis läheb üle vihmaks. Külmunud teekatete olukorras tähendab see kindlasti libeduseohu jätkumist, homme lubatakse kuni +6 soojakraadi.

Tallinna linnaosad jagavad igale kinnistuomanikule ja korteriühistule vähemalt 25 kg graniitsõelmeid, täpselt jagavad infot linnaosade valitsused. Vastavalt Tallinna linna heakorra eeskirjale on kinnistu ja ehitise omanik kohustatud teostama heakorratöid kinnistuga või ehitisega külgneval puhastusalal (puhastusala on kõnnitee, mis asub teega külgneva kinnistu ja sõidutee vahel). Libeduse tõrjeks tuleb kasutada puistematerjali, mille tera läbimõõt on 2-6 mm. Keelatud on kasutada tuhka või kloriide.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...