VIDEO! Tallinn kehtestas koroonaviiruse leviku ennetusmeetmed

Ajal, mil stsenaariumid võivad päevaga muutuda, peame leppima teadmisega, et viirus on uus reaalsus ning õppima endist elu elama uute reeglite järgi.

Pilt: Ilja Matusihis

VIDEO! Tallinn kehtestas koroonaviiruse leviku ennetusmeetmed

Krista Kiin

"Eelkõige puudutab see inimeste hajutamist ja distantsi, võimalusel ka kodukontorit, aga loomulikult isikukaitsevahendite kasutamist ning ruumide täiendavat puhastust ja desinfitseerimist," loetles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. "Võimalusel tuleb koolitusi ja koosolekuid korraldada internetis."

Märtsis väljakuulutatud eriolukorra ajal oli Tallinnas koroonaviiruse nakkuskordaja 100 000 elaniku kohta vaid 4,2. Lõppenud nädalal küündis see aga kurjakuulutava 31,5ni. Mida saame ise teha, et viiruse levikut tõkestada?

Tallinn rakendab alanud nädalast konkreetsemaid ennetusmeetmeid koroonaviiruse plahvatusliku leviku takistamiseks.

Septembri alguseks oli linnal välja töötatud kolm stsenaariumi: roheline, kollane ja punane, mille alusel linnasüsteem peab olema valmis funktsioneerima. "Koolide puhul meil suurem osa meetmetest on juba rakendatud, aga mis on tsentraalne ja tänaseks ka imperatiivne: õpilaste hajutamine peab olema rakendatud igas koolis ehk toimub osaline distantsõpe vahetustega," jätkas Kõlvart.

Koolidele antakse riigi poolt täiendavalt juurde ka isikukaitsevahendeid ning nädala jooksul on igas koolis ja igal õpetajal visiir, mida tuleb kasutada. Septembri lõpuks saavad kõikidesse koolidesse paigaldatud termokaamerad. "See ongi meie eesmärk, et vältida koolides sajaprotsendilist koduõpet ehk karantiini," ütles Kõlvart.

Alanud nädalast on busside esiuks taas suletud. Piletimüügist ollakse juba loobutud. Ennetusmeetmete tõhusust kinnitab fakt, et kevadise eriolukorra ajal ei haigestunud ükski bussijuht. "Me palume ühistranspordi kasutajaid mõelda ka selle peale, et maski kasutamine ei ole kohustuslik, aga praeguses olukorras väga vajalik," pani linnapea südamele.

"Kirurgiline kaitsemask on spetsiaalse filtriga, mis tõesti võimaldab kaitsta ennast, kui on kokkupuude kas kahtlase või koroonapositiivse inimesega," ütles Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsioonikontrolli õde Ljudmila Linnik. "Disainermask ja isetehtud mask on lisaabinõud, mis on parem kui mitte midagi, aga need kaitsevad vähem."

Oluline on hetkel mitte oodata signaali valitsuselt, vaid tegutseda omal initsiatiivil. Linnapea sõnul on just nüüd õige hetk asuda kasutama kollase stsenaariumi meetmeid ka erasektoris. Nii soovitatakse isikukaitsevahendeid kasutada kindlasti klienditeenindajatel, sh juuksuritel ja kosmeetikutel. "Tuletame endale kõik need reeglid jälle meelde ja paneme vaimu valmis, et nakkuse levikut piirata, end ja oma lähedasi tervena hoida," rõhutas ka Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma.

Hetkel on viirus levimas eeskätt nooremate inimeste seas. Kuidas peaksime ent edasi toimima, et vanemaid inimesi nakkuse eest kaitsta? "Terviseamet ei soovita hooldekodusid kinni panna," jätkas Härma. "Külastamine võiks jätkuda, kuid kontrollitult. Kindlasti ei peaks pensionärid ja riskirühma kuuluvad inimesed nüüd terveks talveks koju jääma. Tasub olla mõistev ja ette mõtlev. Kui on teada, et oled viibinud mingil suurel üritusel, kus võis olla ka keegi haige, siis jälgi oma tervist enne kui lähed vanaema külastama."

Ajal, mil stsenaariumid võivad päevaga muutuda, peame leppima teadmisega, et viirus on uus reaalsus ning õppima endist elu elama uute reeglite järgi.

Tallinna Panoraam on eetris pühapäeval kell 17.30 Kanal 11-s.

 

Laadimine...Laadimine...