Erki Savisaar: optiline kaabel toob kiire interneti igasse majapidamisse

Riigikogu võttis täna vastu seaduseelnõu, mis soodustab optilise kaabli väljaehitamist. Sellega astutakse mitu olulist sammu inimestele interneti kättesaadavuse parandamisel.

Pilt: Albert Truuväärt

Erki Savisaar: optiline kaabel toob kiire interneti igasse majapidamisse (2)

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Riigikogu võttis täna vastu seaduseelnõu, mis soodustab optilise kaabli väljaehitamist. Sellega astutakse mitu olulist sammu inimestele interneti kättesaadavuse parandamisel.

Riigikogu lairibavõrgu toetusrühma aseesimehe Erki Savisaare sõnul on Eestist jäätud alusetult mulje, kui suurest e-riigist, sest statistika kõneleb selles osas hoopis teist keelt. "Näiteks Eesti lairibaühenduse kiirus teeb paljudele suurriikidele küll silmad ette aga naaberriikidele jääme selles osas selgelt alla. Aastate tagune statistika näitab, et Eesti oli 134 riigi võrdluses alles 40. kohal interneti kiirusega 36,60 megabitti sekundis. Seevastu on Leedu samas arvestuses 12 kohal ning Läti hoiab 29 kohta," ütles Erki Savisaar, nentides, et kiire interneti kättesaadavuse kasvu näeb ette ka Eesti infoühiskonna arengukava, kuid riikide arvestuse eesotsa jõudmiseks tuleb astuda varasemast jõulisemaid samme ning katta kogu Eesti optilise võrguga.

Riigikogu majanduskomisjoni liikme Savisaare sõnul ühtlustatakse seadusemuudatusega ehitustingimusi, mis senimaani on optilise kaabli rajamist aeglustanud. "Kui täna kehtiv ehitusseadus lubab maa sisse lihtsustatud korras panna vaskkaabli, siis paraku mitte fiiberoptilist kaablit, mis on kiire interneti katvuseks vajalik," ütles Erki Savisaar, kelle sõnul toob seadus eelnõu selles osas lahenduse.

"Tänaseks oleme jõudnud nii kaugele, et Elektrilevi on võitnud hanke ja saanud ülesandeks viia kvaliteetne internetiühendus piirkondadesse, kus teenus puudub ning kuhu Eesti sideoperaatorid ei plaani lähiaastatel investeerida. Kuid laiem eesmärk on viia kiire internet kõikidesse Eesti majapidamistesse," ütles Savisaar.

Riigikogu Keskfraktsiooni aseesimehe sõnul tähendab Eesti optilise kaabliga katmine võitu nii ettevõtjatele kui ka tavatarbijatele. "Esiteks annab see võimaluse tarbida kvaliteetsemaid sideteenuseid nagu nt TV ja Internet. Teiseks annab see palju lisavõimalusi, nii ettevõtluses kui ka kodu tarbimises," märkis endine IT-ettevõtja Erki Savisaar.

Riigikogu võttis täna vastu Ehitusseadustiku muutmise seaduse.

Tanel Talve: viimase miili projekti elluviimine läheb odavamaks ja kiiremaks

Riigikogu lihtsustas täna sideliinide ja rajatiste ehitamist selleks, et kiire ja taskukohane internetiühendus jõuaks võimalikult paljude Eesti inimesteni.

Sotsiaaldemokraat Tanel Talve, Isamaa poliitiku Andres Metsoja ja keskerakondlase Erki Savisaare eestvedamisel valminud ehitusseadustiku muudatuste poolt hääletas 73 riigikogu liiget.

"Tegu on järjekordse sammuga viimase miili projekti elluviimise teel. Meie pakutud lahendus muudab valguskaabli paigaldamine kiiremaks, lihtsamaks ja odavamaks. Samuti väheneb tarbetu bürokraatia, mis on seotud tuhandete ehituslubade ja teatistega," ütles Tanel Talve. Hinnanguliselt võimaldab see seadus kokku hoida 4,8 miljonit eurot.

Töökindla interneti inimestele kättesaadavaks tegemine toetab Talve sõnul Eesti tasakaalustatud arengut. "Kui see on tagatud, siis on juures üks põhjus, miks tulla maale elama, seal lapsi kasvatada, tööd teha ja äri ajada," lausus Talve.

Talve, Metsoja ja Savisaar kuuluvad riigikogu lairiba toetusrühm.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...