Evestus Savisaare protsessist: kohtuotsus on üllatav

"Kindlasti ei lähe kohtuotsus endise süüdistusversiooniga ega ka ilmselt eilse süüdistusversiooniga kuidagi kokku," ütles endine juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.

Pilt: Scanpix
Kohus

Evestus Savisaare protsessist: kohtuotsus on üllatav (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Kindlasti ei lähe kohtuotsus endise süüdistusversiooniga ega ka ilmselt eilse süüdistusversiooniga kuidagi kokku," ütles endine juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.

Evestus peab eilset Harju maakohtu otsust Edgar Savisaare protsessis üllatavaks ja tõdeb, et prokuratuur on saanud selles kaasuses enamasti kaotusi, vahendas BNS ERR-i. 

"Endise prokurörina, kes esitas süüdistuse Edgar Savisaarele ja teistele süüdistatavatele ja esitas ka lõviosa tõenditest kohtus, on eilne otsus kindlasti üllatav ja kindlasti ei lähe endise süüdistusversiooniga ega kindlasti ka ilmselt eilse süüdistusversiooniga kuidagi kokku," ütles Evestus Vikerraadio saates "Uudis +".

Kohtumenetlus on päädinud prokuratuuri jaoks kaotustega

"Need tõendid, mille pinnalt süüdistused esitatud said, olid prokuratuuri jaoks veenvad ja järelikult olid nad veenvad ka kuni lõpuni kohtuvaidlusteni välja. Ma arvan, et nende tõendite pinnalt on võimalik esitada ka täiesti asjakohane ja põhjendatud apellatsioon," lisas Evestus.

Alexander Kofkini vabastamist kohtumenetlusest mõistliku menetlusaja aegumise tõttu Evestus ei mõistnud.

"Temaatika mõistliku menetlusaja möödumisest on olnud juba aastate jooksul kohtus laual. Ja tegelikult prokuratuuri seisukoht oli see, et kõik ettevõtjad said üheaegselt kahtlustuse ja olid kaasatud sellesse menetlusse, nii et mingi erisuse tegemist, et mõnel oleks pikem menetlusaeg olnud kui teisel - seda alust ei olnud," rääkis Evestus.

Avalikkuse seisukohast peab SA Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liige Evestus menetlust ülimalt oluliseks, sest käsitleb tõsiseid süüdistusi korruptiivsetest suhetest Tallinna linnaladviku ja ettevõtjate vahel.

Evestuse sõnul ei ole eilses otsuses midagi lõplikku ja kõrgema astme kohus võib ostuseid ümber vaadata.

Nääs: prokuratuuri süüdistus oli hambutu

Keskerakonna eksjuhi Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääsi hinnangul oli prokuratuuri esitatud korruptsioonisüüdistus "võrdlemisi hambutu" ning "suurt kala" mindi püüdma lahjade tõenditega.

"Need seisukohad, et süüdistused on olnud alusetud, oleme me olnud algusest peale. Kui me oleme neid tõendeid vaadanud, siis selline võrdlemisi hambutu süüdistus see ka oli," rääkis Nääs eilses "Ringvaates".

Miks süüdistus hambutu oli ja kogu menetlus nii kaua aega võttis, tuleb Nääsi sõnul küsida prokuröridelt. "Ma ei oska vastata, miks sellist kala nii lahjade tõenditega püüdma mindi. Selles protsessi on märke, mis viitavad, et ei tegeletud konkreetset kuriteokahtlustega, vaid tegeldi Edgar Savisaare isikuga. Me nägime protsessis, et väga paljudele isikutele pakuti võimalust vastutusest vabaneda kohe, kui ütlevad midagigi Savisaare kohta," rääkis ta.

Nääsi hinnangul oli prokuratuuri eesmärgiks "Tallinna linnavalitsuse puhtakslöömine".

Savisaar ise vabastati protsessist tervislikel põhjustel umbes aasta tagasi. Eile teatavaks tehtud otsusega mõisteti süüdi vaid üks kohtualustest, Kalev Kallo. Prokuratuur on lubanud otsuse edasi kaevata. Nääsi sõnul võib see tähendada, et lõpliku lahenduseni võib veel aastajagu päevi minna.

"Ma usun, et me jõuame välja riigikohtusse sellega. Ma julgen arvata, et umbes aastake tuleb oodata, enne kui sellel asjale saab päris lõpliku punkti panna," ütles ta.

Harju maakohus mõistis eile Keskerakonna eksjuhi Edgar Savisaare korruptsioonikaasuse osalistest süüdi vaid Keskerakonna poliitiku Kalev Kallo (loe rohkem siit). 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...