FOTOD JA VIDEO! Töötukassa juht: üle veerandi töötutest ei saa hüvitist

Eesti Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ütles, et 28 protsendile töötutele ei maksta hüvitist. "See olukord ei rahulda meid. Viimase kümne aasta jooksul pole midagi tehtud. Küsimus on selles, kuidas laiendada töötuskindlustusehüvitise saajate ringi," sõnas Paavel.

Pilt: Mats Õun
Eesti

FOTOD JA VIDEO! Töötukassa juht: üle veerandi töötutest ei saa hüvitist (2)

Enn Tosso

Eesti Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ütles, et 28 protsendile töötutele ei maksta hüvitist. "See olukord ei rahulda meid. Viimase kümne aasta jooksul pole midagi tehtud. Küsimus on selles, kuidas laiendada töötuskindlustusehüvitise saajate ringi," sõnas Paavel.

Töötukassa juht tutvustas Eesti Töötukassa põhinäitajad 2019. aastal, kust selgus, et registreeritud töötuid oli 32 000 ning töötuse määr oli 4,9 protsenti. "Töötus on hakanud veidi tõusma, kuid on endiselt madal," rõhutas ta.  

19images

Töötuse määr kasvas enim Harjumaal (0,4 protsenti), mida mõjutasid muu hulgas koondamised, ent ühte konkreetset põhjust välja ei saa tuua. "Töötuse kasv oli mõjutatud ka sellest, et tegime suunatud kampaaniaid töötutele, kes polnud end varem registreerinud."

Ida-Virumaal mõjutas töötute kasvu põlevkivisektori koondamised. Paaveli sõnul on kõige levinum töötuse põhjus erialase hariduse ning eesti keele oskuse puudus.

Statistikast selgus, et 72 protsenti töötuid saavad erinevaid hüvitisi, näiteks töötuskindlustushüvitist, töötutoetust või töövõimetustoetust. Solidaarne kindlustussüsteem tähendab, et keskmiselt peab iga töötaja maksma töötuskindlustusmakset 33 kuud, et saada tagasi ühe kuu jagu hüvitist. 360 päeva pikkuse hüvitise saamiseks peaks inimene töötama neliteist aastat

"Tundus, et koondatuid oli palju, ent see pilt on petlik, kuna suur osa neist on leidnud uue töö," osutas Paavel.

Suuremad koondamised põlevkivisektoris

Statistikast tuli välja, et suuremad koondamised toimusid põlevkivisektoris, rõivatööstuses ja panganduses. "Koondatakse inimesi, kellel oli suur staaž," rõhutas Paavel. Ta osutas, et töö leidmine on raske vanemaealistel ja vähenenud töövõimega inimestel. "Siiski leidis kaks kolmandikku koondatutest uue töö."

Töötukassa vahendas eelmisel aastal 8600 töökohta, mis tähendab, et 40 protsenti kõikidest vabadest töökohtadest käivad läbi Töötukassa. Kõige rohkem pakuti karjääriteenuseid, eelkõige noortele, kellest ligi 30 000 said ka abi.   

Paavel rõhutas, et Töötukassa eesmärgiks on teha suhtlemine kodanikuga nutikaks, kiireks ja mugavaks. See tähendab, et ennast saab registreerida veebis automaatselt, mis hoiab kokku aega ning vaeva. "Lõpliku otsuse teevad ikkagi inimesed, me ei anna inimeste saatust masinate kätte," sõnas Paavel.

Midagi erakorralist alanud aastaks ta ette ei näinud. "Oleme valmis ootamatusteks ning kogenenumad kui 2009. majanduskriisi alguses. Oleme valmis ning hästi rahastatud," kinnitas Paavel.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...