Helkuri peegeldamisvõimet saab kontrollida mobiiltelefoniga

Helkuri peegeldavat toimet saab aga kergesti kontrollida: võta mobiiltelefon ja tee riietest välguga foto. Kui helkuri kohad ei ole selgelt eristatavad, siis ei peegelda helkur enam korralikult.

Pilt: Scanpix

Helkuri peegeldamisvõimet saab kontrollida mobiiltelefoniga

Helkuri peegeldavat toimet saab aga kergesti kontrollida: võta mobiiltelefon ja tee riietest välguga foto. Kui helkuri kohad ei ole selgelt eristatavad, siis ei peegelda helkur enam korralikult.

Saabunud on pikad ja pimedad sügisõhtud ning sellega seoses muutub oluliseks jalakäijate nähtavus liikluses. Tänavu on If Kindlustuses registreeritud 31 kahjujuhtumit summas 137 000 eurot, kus liiklusõnnetustes on viga saanud jalakäijad või jalgratturid.

If Kindlustuse isikukahjude grupijuhi Kadri Puna sõnul aitavad helkurid päästa elusid, nad on jalakäijale pimedal ajal kohustuslikud nii sõidu- kui ka kõnniteel, sõltumata ilmastikuoludest ja tänavavalgustusest.

"Liikluses viga saanud isikute puhul näeme ikka, et jalakäija ei kasutanud lihtsaimat turvavarustust ehk helkurit. Tuletame meelde, et pimedal ajal on jalakäijale helkuri kandmine kohustuslik, see peab olema nähtav igast suunast ja soovituslikult paiknema paremal küljel põlve kõrgusel. Tänapäeval saab end liikluses nähtavamaks muuta lisaks teiste moodsate lahendustega, näiteks helkurlõnga ja -pihustite abil," ütles Puna.

Helkuritega seoses on mitmeid eksiarvamusi ja et tõsta teadlikkust nende vajalikkusest, toob If Kindlustus välja kolm huvitavat fakti helkurite kohta.

1. Helkur kulub

Helkur kulub ja mitmeid aastaid kasutusel olnud helkur ei peegelda valgust enam sama hästi nagu uus. Riietele õmmeldud helkurribad kuluvad kasutamise käigus ja pesumasinaga pestes. Helkuri peegeldavat toimet saab aga kergesti kontrollida: võta mobiiltelefon ja tee riietest välguga foto. Kui helkuri kohad ei ole selgelt eristatavad, siis ei peegelda helkur enam korralikult.

2. Ka valgustatud tänaval on vaja helkurit kasutada

Sügisel ja talvel juhtub liiklusõnnetusi ka valgustatud linnatänavail, sest tänavavalgustus ei muuda ümbrust sama nähtavaks nagu päevasel ajal. Autojuhi jaoks halvendavad nähtavust ka vihm ja märjalt asfaldilt peegelduvad auto- ja tänavatuled ning puude ja põõsaste varjud. Vihmaga võib jalakäija nähtavus olla sama vähene nagu kuiva ilmaga valgustamata teedel.

3. Erksavärvilised riided ei ole autojuhile pimedas paremini näha

Erksad värvid on päeval hästi nähtavad, sest nad eristuvad taustast. Pimedal ajal ei ole aga riiete värvusel suurt tähtsust, sest siis on kõik värvid halvasti näha. Helkur peegeldab tagasi sõiduki tulede valgust ja muudab seega jalakäija pimedas nähtavaks. Lähituledega sõites märkab autojuht helkurita jalakäijat alles 40-50 meetri kauguselt. Helkuriga jalakäijat on autojuhil võimalik märgata aga juba seitse korda kaugemalt ehk ligi 350 meetri kauguselt.

Laadimine...Laadimine...