Pangaliit hoiatab: enne viipekaardiga maksmist kontrolli summat ja regulaarselt vaata kontoseisu

"Mitte kunagi ei tohi lubada poemüüjal või ettekandjal võtta oma pangakaarti kaasa ja minna sellega kusagile, kus te kaardi silmist kaotate," hoiatas Swedbanki küberriskide juhi Toomas Vaks.

Pilt: Scanpix

Pangaliit hoiatab: enne viipekaardiga maksmist kontrolli summat ja regulaarselt vaata kontoseisu

Toimetaja: Juuli Nemvalts

"Mitte kunagi ei tohi lubada poemüüjal või ettekandjal võtta oma pangakaarti kaasa ja minna sellega kusagile, kus te kaardi silmist kaotate," hoiatas Swedbanki küberriskide juhi Toomas Vaks.

Pangaliidu infoturbe toimkond on koostanud lihtsa juhendi, kuidas oma pangakaardiga nii makseid tehes kui sularaha võttes turvaliselt ringi käia.

Swedbanki küberriskide juhi Toomas Vaksa sõnul käituvad inimesed vahel oma kaartidega teadmatusest hooletult ja selle tulemuseks võib olla näiteks kaardiandmete kopeerimine, mis tähendab, et pahalased pääsevad ligi ka kontol olevale rahale. "Mitte kunagi ei tohi lubada poemüüjal või ettekandjal võtta oma pangakaarti kaasa ja minna sellega kusagile, kus te kaardi silmist kaotate. Samuti tuleks enne makse sooritamist heita pilk peale makseterminalile või sularahavõttes automaadi välisilmele. Kui terminalil on küljes mõni teine seade, kui märkate sularahaautomaadi kaardipilu juures liimijälgi või on masina klaviatuur ebatavalise kujuga, loobuge tehingust ja võtke ühendust oma pangaga," rääkis Vaks.

Vaks rõhutas, et PIN-kood on isiklik ja salajane. "Mitte kunagi ei tohi hoida PIN-koodi rahakotis koos kaardiga või öelda seda kolmandatele isikutele. Nii kaardiga makstes või sularaha võttes tuleb olla kindel, et keegi teie PIN-koodi ei näe. Varjake vajadusel PIN-koodi sisestamist käega," selgitas Vaks. "Pärast sularaha võtmist või kaardimakse sooritamist veenduge, et pangakaart leiab tee tagasi rahakotti."

Viipemakseid tehes peaks inimene enne kaardiga viipe sooritamist olema kindel, et tasutav summa on õige. Kui viipemakseid ei kasutata, on mõistlik see teenus aga hoopis välja lülitada.

Reisile minejatel soovitab Pangaliit lisaks igapäevase maksekaardi kaasa võtmisele veenduda, et oleks olemas ka tagavaravariant ostude või teenuste eest tasumiseks. Pangaliidu juhend rõhutab ka seda, et kaotatud või varastatud kaardist tuleb kohe panka teavitada. Osade pankade mobiiliäpis on võimalik ka ise kaart ajutiselt sulgeda ja selle ülesleidmisel taas avada. Kui kaart kohe sulgeda, väheneb oluliselt võimalus, et keegi saab omavolitseda pangakontol oleva rahaga.

Igapäevase finantshügieeni hulka kuulub seegi, et inimene hoiaks oma pangakontol toimuval silma peal. "Regulaarselt tuleb jälgida oma konto väljavõtet, olemaks kindel, et keegi teine ei ole sinu teadmata sealt raha välja võtnud," toonitas Vaks.

Pangaliidu värskelt valminud juhendist leiab lisaks turvaliste sularahatehingute nõuannetele infot internetipangas toimetamise ja internetiostlemise, nutitelefoni ja teiste seadmete turvalisuse, erinevate autentimisvahendite ja oma pangaga suhtlemise osas. Terve juhend on leitav veebilehelt.

 

Laadimine...Laadimine...