Riigiprokurör: ühiskonnas on näha suhtumise muutumist korruptsiooni

"Näeme, et Tallinna linn tegutseb aktiivselt korruptsiooni välistamiseks vajaliku nimel. Samuti on läbi Keskerakonna nüüdse esimehe sõnavõttude tajuda muutuseid ka süüdimõistetud erakonnas endas," ütles juhtiv riigiprokurör Taavi Pern. 

Pilt: Scanpix
Kohus

Riigiprokurör: ühiskonnas on näha suhtumise muutumist korruptsiooni (2)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Näeme, et Tallinna linn tegutseb aktiivselt korruptsiooni välistamiseks vajaliku nimel. Samuti on läbi Keskerakonna nüüdse esimehe sõnavõttude tajuda muutuseid ka süüdimõistetud erakonnas endas," ütles juhtiv riigiprokurör Taavi Pern. 

Perni kinnitusel on prokuratuur arvestanud, et Keskerakonna kunagise juhi Edgar Savisaarega seotud korruptsioonisüüasja vaagimine jätkuba ka Tallinna ringkonnakohtus, vahendas BNS. 

Selles kriminaalasjas on esialgsest 25 kahtlustatavast 13 puhul neile etteheidetud teo toimepanemine varem tuvastatud. "Tänase otsusega tõusis see arv 14-ni. Nii keerukates menetlustes kaevatakse enamasti kohtuotsused edasi ning seetõttu olime arvestanud, et kriminaalasi jätkub ka pärast tänase kohtuotsuse kuulutamist," märkis ta.

Perni sõnul on täna pärast maakohtu otsuse resolutiivosa kuulutamist raske pikemaid kommentaare anda, sest prokuratuur ei tea veel kohtu argumente ei õigeksmõistmiste ega ka mõistliku menetlustähtaja möödumise kohta. "Ehk kõige üllatavam oligi kohtu otsus mõistliku menetlustähtaja möödumise osas, sest kaitsja on seda taotlust korduvalt kohtumenetluse kestel esitanud ning seni ei ole kohus seda rahuldanud," nentis ta.

Menetlusel on positiivne mõju ühiskonnale

"Samas Kalev Kallo süüdimõistmine altkäemaksu vahendamises näitab, et esimese astme kohus on nüüdseks ka üldmenetluses leidnud, et toimunud on süüdistuses kirjeldatud sündmused ning olemas on olnud altkäemaksuahel, mille osalised on olnud MTÜ Eesti Keskerakond, Hillar Teder ja Kalev Kallo," selgitas Pern.

"Hoolimata tänasest kohtuotsusest näeme, et sellel menetlusel on olnud positiivne mõju. Ühiskonnas on näha suhtumise muutumist nii korruptsiooni kui ka erakondadele keelatud annetuste tegemisse. Näeme, et Tallinna linn tegutseb aktiivselt korruptsiooni välistamiseks vajaliku nimel. Samuti on läbi Keskerakonna nüüdse esimehe sõnavõttude tajuda muutuseid ka süüdimõistetud erakonnas endas," ütles Pern.

Riigiprokuratuur teavitab veel teisipäeval Harju maakohut apellatsiooni esitamise soovist.

Kunmani õigeksmõistmine on 100 protseni õige otsus

Vandeadvokaat Paul Kerese hinnangul on tema kaitsealuse Vello Kunmani osas teisipäeval Harju maakohtus langetatud otsus 100 protsenti õige otsus. 

"Tänane kohtuotsus Vello Kunmani õigeksmõistmises on minu arvates 100 protsenti õige ja seda ükskõik, millise nurga alt vaadatuna," ütles Keres.

"Meenutan, et kogu süüdistus Vello Kunmani suhtes rajanes Villu Reiljani väljamõeldisel, mis pidi olema vastusooritus kergema karistuse eest," selgitas ta.

"Kui ka Reiljani väljamõeldisi tõe pähe võtta ja asuda neile otsust ehitama, siis oleks tulnud arvestada sellega, et sellise teo eest, mida Kunmanile ette heideti, karistusseadustik karistust ette ei näinud," märkis Keres.

Kofkini osas tehti ainuõige otsus

Vandeadvokaat Aivar Pilv märkis, et ka tema kaitsealuse, ettevõtja Alexander Kofkini osas menetluse lõpetamine oli ainuõige otsus.

"Minu hinnangul tõendid süüdistust ei toetanud, sest kogu süüdistus oli ülesehitatud spekulatsioonidele," ütles Pilv.

Pilve sõnul üritas prokuratuur süüstada Alexander Kofkini ja Edgar Savisaare pikaaegset sõbrasuhet, nende elulist suhtlemist ja nõuandeid.

"Seda sõprade-vahelist suhtlust ürtas prokuratuur sisustada kui ebaseaduslikku tegevust, mis aga kogutud tõenditega kinnitust ei leidnud," märkis Pilv. 

Pilve sõnul oli selles kriminaalasjas Kofkini osas ilmne ka mõistliku menetlusaja rikkumine. "Sellele pöörasin kaitsjana ka protsessi jooksul korduvalt tähelepanu," tõdes Pilv.

Tuulbergi kaitsja: üritasime seda kulu ja segadust vältida

Vandeadvokaat Indrek Leppik ütles, et tema kaitsealuse Aivar Tuulbergi õigeksmõistmine oli ainuvõimalik lahendus. 

"Kui kuritegu ei ole toime pandud, siis ei ole prokuratuuril võimalik ka selle kohta tõendeid esitada. Nii lihtne see võistlevas menetluses ongi. Mul on hea meel, et kohus Tuulbergi õigeks mõistis," ütles Leppik.

"Samas on mul Tuulbergist kahju, et ta sellesse hakklihamasinasse sattus ja teda mingil põhjusel selle kohtuasja menetlemisega karistati. Me proovisime kogu seda kulu ja segadust vältida ja käisime enne süüdistusakti kohtusse saatmist koos kliendiga prokuratuuris, näitasime pangadokumente, kuhu väidetavalt Savisaarele antud sularaha edasi liikus aga prokuratuur ei jätnud kahjuks jonni," nentis ta.

"Selle asja halb külg minu jaoks on see, et nii olulises kriminaalmenetluses pandi kahtlustuse esitamisel toime jämedad seaduserikkumised. Tuulbergi kodu altkäemaksu kahtlustuse puhul narkokoeraga läbiotsimine on kuritegu, mida minu teada keegi ei menetle. Samuti sõidutati Tuulberg kaitsepolitsei poolt helikopteriga Tartust järgmistele läbiotsimistele, samas minule öeldi, et menetlustoimingud on temaga on lõppenud. Selliseid asju ei tohiks demokraatlikus riigis toimuda ja loodetavasti enam ei toimu ka," märkis Leppik.

Asja arutatakse edasi ringkonnakohtus

Kallo kaitsja Kristi Rande ütles, et ta vaidlustab tänase maakohtu otsuse Kallo süüdimõistmise osas kindlasti ringkonnakohtus. "Igaljuhul vaidlustan maakohtu otsuse," kinnitas ta. 

Harju maakohus mõistis teisipäeval Keskerakonna eksjuhi Edgar Savisaare korruptsioonikaasuses ainsana süüdi keskerakondlasest riigikogulase Kalev Kallo (loe rohkem siit).

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...