Rimi personalijuht: iga kolleeg võiks mõista kurdile töökaaslasele "tere" ja "tänan" öelda

"Oleme vaimustuses, et Eesti ühiskond on muutunud järjest avatumaks ja küpsemaks," sõnas viipekeele koolituse läbiviija Kristi Kallaste.

Pilt: Rimi Eesti Food AS. Pildil viipekeele õppijad

Rimi personalijuht: iga kolleeg võiks mõista kurdile töökaaslasele "tere" ja "tänan" öelda

Toimetaja: Sandra Lepik

"Oleme vaimustuses, et Eesti ühiskond on muutunud järjest avatumaks ja küpsemaks," sõnas viipekeele koolituse läbiviija Kristi Kallaste.

Rimi alustas viipekeele õpetamist oma töötajaile, kes suhtlevad igapäevaselt või tihti kurtide kolleegidega. Täna töötab Rimis 20 kurti või kuulmispuudega inimest ning enamus neist on ametis kassades. Rimi personalijuht Kaire Tero leiab, et iga Rimi töötaja võiks ära õppida selle, kuidas kurdile kolleegile "tere", "aitäh" ja "ilusat päeva" öelda.


Kui tahad ka ise osata müüjat viipekeeles teretada, vaata õpetust siit. "Teenindussektorisse tuleb iga aastaga aina enam tööle kuulmispuudega inimesi, kes saavad hoolimata puudest suurepäraselt oma tööga hakkama," sõnas Kaire Tero. "Selleks, et kuulmispuudega töötajad kohaneksid töökeskkonna ning kollektiiviga veelgi kiiremini, on hea kui võtmetöötajatel on oskus suhelda nendega viipekeeles. Senine kogemus kuulmispuudega töötajatega on näidanud meile, et infovahetuse paremaks korraldamiseks ja töökeskkonnas ette tulevate olukordade kiireks ning efektiivseks lahendamiseks on lisaks muudele nutikatele suhtlusviisidele siiski vajalik ka viipekeele oskus. Seni oleme kasutanud viipekeele tõlkide abi väljastpoolt ettevõtet, aga soovime edaspidi omada seda kompetentsi ka ettevõttes sees, et saaksime suhelda kurtide töötajatega mõlemapoolselt, arusaadavalt ning ilma viivituseta välist abi oodates."


"Oleme vaimustuses, et Eesti ühiskond on muutunud järjest avatumaks ja küpsemaks," sõnas viipekeele koolituse läbiviija MTÜ THINK Eesti koolitusjuht Kristi Kallaste. "Üheks nimetatud omaduste suurepäraseks väljenduseks on Rimi Food Eesti AS, kus on viimastel aastatel leidnud rahuldust pakkuva töökoha päris suur arv kurte. Sellise toreda situatsiooni loogilise jätkuna said teoks MTÜ THINK Eesti Rimis korraldatavad viipekeelekursused. MTÜ THINKi pedagoogid on ka ise etnilised kurdid, kellele viipekeel on emakeeleks. Lisaks on neil olemas pedagoogiline kõrgharidus ja aastakümnete pikkune töökogemus õpetajana."


Kristi Kallaste rääkis, et viipekeel ei ole mitte ainult keel, vaid see on palju enamat: "See on ühtlasi maailmanägemus – ehk siis moodus suhelda ümbritsevaga ainuüksi visuaalselt, ilma helideta; kasutades vaid kehakeelt, käemärke ja näoilmeid. Soovin kõigile viipekeele õppijatele edukaid rännakuid omapärase ja põneva keele ning kultuuri avastamisel!"


Kaire Tero lisas, et kuulmispuudega inimesed on nende ettevõttesse väga oodatud ning järjepidevalt arendatakse erinevaid protsesse, mis on seotud kuulmispuudega inimese töökeskkonna spetsiifikaga. "Lisaks viipekeele oskusele on vajalik õppida tundma ka kurte ning viipekeelset kultuuri. Soovime, et kursuse läbinud oleksid saadikuteks, kes aitavad suurendada kuulmispuudega töötajate arvu, aidates neil töökeskkonda sisse elada ning tunda ennast uues ametis igati hästi."


Rimis alustas viipekeele õpinguid 12-liikmeline grupp, kus on nii kontoritöötajad, teenindusjuhid kui ka kauplusejuhatajad. Keelekursused viib läbi MTÜ Think. Viipekeeleõpet Rimis toetab Eesti Töötukassa.

Laadimine...Laadimine...