SEB hoiatab teisest sambast väljumise eest

Suurel osal eestlastest pole tekkinud säästmisharjumust ning selle valguses peab SEB finantsturgude riskinõustaja Martin Sillasoo teisest pensionisambast raha väljavõtmise võimalust ulatuslikuks eksperimendiks.

Pilt: Scanpix
Tarbija Eesti

SEB hoiatab teisest sambast väljumise eest (6)

Toimetaja: Juuli Nemvalts

Suurel osal eestlastest pole tekkinud säästmisharjumust ning selle valguses peab SEB finantsturgude riskinõustaja Martin Sillasoo teisest pensionisambast raha väljavõtmise võimalust ulatuslikuks eksperimendiks.

"Tulevase võimaliku koalitsiooni poolt võimukokkuleppesse pandud teisest pensionisambast raha väljavõtmise võimalus on radikaalne muudatus Eesti pensionisüsteemis. Muudatus paneb proovile inimeste julguse võtta enda õlgadele vastutus oma tuleviku heaolu eest ning kontrollib inimeste finantskirjaoskust ja võimet mõelda rahaasjadest pikemalt kui jooksva kuu või kahe lõikes," vahendab BNS Sillasoo värsket SEB nädalakommentaari.

Sillasoo märkis, et Eesti majapidamiste finantsseis tervikuna on viimase kümne aasta jooksul paranenud märkimisväärselt. Nimelt kui 2008. aasta lõpus ehk eelmise finantskriisi hakul oli Eesti majapidamistel hoiuseid 3,6 miljardi euro väärtuses, siis praeguseks on hoiuste maht kerkinud 7,6 miljardi euroni.

Suhtena sisemajanduse koguprodukti (SKP) oli hoiuste osakaal 2008. aastal 21,8 protsenti, praegu aga 29 protsenti. Viimasel kolmel aastal on Eesti keskmine säästumäär, mis sisaldab ka teist ja kolmandat pensionsammas, olnud ligikaudu 11 protsenti aastas, ületades Euroopa Liidu keskmist. Läti ja Leedu säästumäär on samal perioodil olnud vastavalt 3,4 ja -0,31 protsenti.

"Kui aga vaadata Eesti numbrite taha, ei ole pilt enam niivõrd roosiline. Rohkem kui pooltel SEB eraisikutest klientidel on sääste pangakontodel vähem kui ühe kuu Eesti keskmise palga ulatuses ning kolmveerandil klientidest vähem kui 3 kuu Eesti keskmise palga ulatuses. Seega võib kaudselt ka väita, et kuigi eestlaste säästumäärad ja kogunenud hoiuste maht on viimastel aastatel paranenud, ei ole suurel osal eestlastest säästmisharjumust ühel või teisel põhjusel tekkinud," märkis Sillasoo.

Teisest pensionisambast raha väljavõtmise võimalust peab ta aga ulatuslikuks eksperimendiks, mille tulemust on pikas perspektiivis võimatu ennustada.

"Kuid tõsiasi on see, et kui raha täna ära kulutatakse, on vähem, millele tulevikus toetuda. Mitte ühegi süsteemiga ei saa tuleviku pension täielikult asendada inimese palka. Kui kohustuslikust teisest sambast välja võetavat raha ei rakendata samal eesmärgil nagu praegu ehk tulevikuks raha säästmise ja investeerimise eesmärgil, ei saa me ka loota, et meie tulevaste pensionäride elujärg oleks parem praegusest suhtena keskmisesse palgatöölisse või ligilähedane idüllina näiva Skandinaavia või Saksa pensionäride eluga," lisas SEB finantsturgude riskinõustaja.

Uus koalitsioon säilitab teise pensionisamba, ent annab võimaluse sellest avalduse alusel väljuda, ühtlasi saavad inimesed võimaluse suunata pensionisumma automaatselt enda investeerimiskontole. Koalitsioonilepingus lubavad Keskerakond, Isamaa ja EKRE võtta 1. jaanuariks vastu seadusemuudatused, millega teise pensionisambaga liitunud ja tulevikus liituvad inimesed saavad õiguse teise pensionisamba skeemist avalduse alusel väljuda.

Teise samba pensioni kogumist jätkavad inimesed saavad õiguse esitada avaldus, mille alusel kantakse teise sambasse tehtavad maksed ehk 2 protsenti pluss 4 protsenti edaspidi teise samba fondi asemel otse inimese investeerimiskontole. Teise pensionisambasse kogutud vara võimaldatakse kanda pensioni koguja investeerimiskontole. Väljamaksed teise samba fondidest investeerimiskontole tehakse pärast avalduse esitamist kahe aasta jooksul, fondide vahetamisega samadel tähtaegadel.

Investeerimiskontolt vahendite väljavõtmine saab seejuures olema võimalik igal ajahetkel. Vahendite väljavõtmisel tuleb tasuda tulumaks.

Võimuliit lubab ka laiendada investeerimiskonto kasutamise võimalusi. Inimestele, kes ei ole teise samba süsteemiga liitunud või on süsteemist väljunud, antakse ühtlasi võimalus sellega liituda.

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...