Tarbijapäev õpetab korterit üürima ja toidus ohtlikke aineid ära tundma

Rasva eemaldama loodud nõudepesuvahendid muudavad küüned hapraks ja käed kuivaks; üürilepingut võiks lugeda selle sõlmimisel, mitte siis, kui tekivad tülid omaniku ja üürniku vahel, selgub tasuta tarbijaõiguste päeval.

Pilt: Scanpix

Tarbijapäev õpetab korterit üürima ja toidus ohtlikke aineid ära tundma

Kai Maran

Rasva eemaldama loodud nõudepesuvahendid muudavad küüned hapraks ja käed kuivaks; üürilepingut võiks lugeda selle sõlmimisel, mitte siis, kui tekivad tülid omaniku ja üürniku vahel, selgub tasuta tarbijaõiguste päeval.

Aprilli alguses rahvusraamatukogus toimuval tarbijaõiguste päeval esineb teiste seas terviseameti kemikaali ja tooteohutuse büroo peaspetsialist Natali Promet. Tema sõnul tuleks ka igapäevase kosmeetika ja tarbekeemia ostjail kasutusjuhendiga põhjalikult tutvust teha. "Kasutusjuhend näiteks ütleb, palju švammile nõudepesuvahendit üldse panna tohib, kas ohtralt valades või paar tilka. Näiteks käsipesuks ette nähtud nõudepesuvahenditel on nahka kuivatav toime," rääkis Promet. "Võttes ära rasva taldrikult, mõjuvad need ju samamoodi nahale ja muudavad küüned hapraks. Kui hoolite oma kätest, tasub nõusid pesuvahendiga pestes kummikindad kätte panna.

Kosmeetikatooteis ei pruugi mõned koostisosad teatud tarbijale üldse sobida. Nii näiteks sisaldavad looduslikuna reklaamitud tooted eri eeterlikke õlisid. Väga vähesed aga teavad, et enamusel neist võib olla allergiline toime."


Liivakell näitab aegumispäeva


Oma allergeene tasuks pakendit lugedes ära tunda. "Allergilisus kas mee või mõne eeterliku õli vastu võib tekkida ka teatud vanusest alates, näiteks 45-aastaselt. Siis juba tuleb igasugust kokkupuudet selle ainega vältida," ütles Promet. "Tavaline lavendliõli näiteks koosneb 30% allergeensest linaloolist. Pesuvahendeis võib allergiat tekitada näiteks lõhnaaine limoneen. Kõik sellised allergiat tekitada võivad ained on toote märgistusel välja toodud, tavaliselt on loetelu ära toodud lõpus."


Kosmeetikatoodete minimaalset säilimistähtaega märgitakse liivakella sümboliga või sõnadega "Parim enne", mis tavaliselt koosneb kuust ja aastast, milleni tootja garanteerib kauba omaduste toimet ja ohutust. Avatud kreemipurgi sümbol koos numbrilise kuude tähisega näitab, millise aja jooksul pärast avamist on kosmeetikatoode ohutu ja kasutatav, ilma et see tekitaks tarbijale mingit kahju. "Allergiat tekitavate säilitusainete kasutamist piiravad määrused, näiteks ihupiimades ja kreemides on allergiat tekitava säilitusaine metüülizotiasolinoon kasutus keelatud," märkis Promet.


Toidukaupade pakendi märgistuse põhimõtteid selgitab tarbijaõiguste päeval tehnikaülikooli emeriitprofessor Raivo Vokk, kes annab samas nõuandeid ka tervisliku toitumise kohta.


Raid & Ko kinnisvara- ja õigusbüroo jurist Evi Hindpere kõneleb üürilepinguist. Hindpere sõnul süvenetakse üürilepingusse tavaliselt alles siis, kui üürileandja ja üürniku suhetesse on tekkinud pinged. Tarbijaõiguste päeval annab Hindpere soovitusi, kuidas lahendada üüriküsimusi juriidiliselt korrektselt ja liigsete emotsioonideta.


Lapsehoidjad raamatupidamisest priid


Rahvusraamatukogus saavad huvilised ka põhjaliku ülevaate maksu- ja tolliameti ning LHV Panga koostöös valminud uudsest lihtsustatud makselahendusest ettevõtjatele. "Ettevõtluskonto on mõeldud eraisikule, kes pakub teenust teisele eraisikule," rääkis maksu- ja tolliameti maksude osakonna arendusspetsialist Henri Lindeberg. "Uudne lahendus muudab lihtsamaks tulude deklareerimise teenuste osutamisel, kus tootmise sisendkulu puudub. Näiteks lapsehoidjaile või koristajaile."


Lindebergi sõnul muudab uudne konto ettevõtliku füüsilise isiku tulu teenimise ja tulude deklareerimise lihtsamaks, võttes ära ka kohustuse raamatupidamiseks. Ettevõtluskontot avades pole kohustust end ettevõtjana registreerida ega tulude ja kulude arvestust pidada. Kontoomanik näeb kõiki laekumisi ja maksuarvestust e-maksuameti/e-tolli kaudu. "Kogu teenitud tulult, mis jääb aastas alla 25 000 euro, on maksumäär 20%," selgitas Lindeberg. "Selle kahekümne protsendiga saab tasutud nii tulumaks, sotsiaalmaks kui ka kogumispension. Kui iga kuu teenida näiteks 1500 eurot, on täidetud ka sotsiaalmaksu miinimumi kohustus ehk tagatud tervisekindlustuse ja haigekassa teenused."


Osavõtt tarbijaõiguste päevast on tasuta ja kuulama on oodatud nii tarbijad kui ka kauplejad. Huvilised saavad neid huvitavate teemade kohta juba praegu lektoritele küsimusi saata e-posti aadressil tarbijainfo@tallinnlv.ee.

 

 

 

Soovitav on ennast registreerida


• Tallinna tarbijaõiguste päev algab rahvusraamatukogu (Tõnismägi 2)  suures saalis 2. aprillil kell 11.  


• Kella 11.15-12.15 on arutlusel teema "Eluruumide üürimine – kas närvikulu või lihtne teenistus?". Teemat selgitab Raid & Ko kinnisvara- ja õigusbüroo jurist ja koolitaja Evi Hindpere.


• Kella 12.15-13 võib kuulata loengut "Kosmeetika ja tarbekeemia – millele pöörata tähelepanu?". Sõna võtab terviseameti kemikaaliohutuse osakonna peaspetsialist Natali Promet.


• Kella 13-14 räägib teemal "Makselahendused väikeettevõtjatele – ettevõtluskonto ja lihtsustatud palgamakse" maksu- ja tolliameti maksude osakonna arendusspetsialist Henri Lindeberg.


• Kella 14-15 selgitab teemat "Toit, märgistus ja toitumine" tehnikaülikooli emeriitprofessor Raivo Vokk.


• Registreerimine on soovituslik, registreerimisvormi leiab www.tallinn.ee/est/tarbija/Vorm-Tallinna-tarbijaoiguste-paev-2019

Laadimine...Laadimine...