VIDEO JA FOTOD! Lahkumisettekirjutuste arv on suurenenud kolmandiku võrra

Ebaseaduslikult rändelt tabati mullu 1410 inimest, neist enamus ehk 1022 tabati piiripunktides. Viimastel aastatel on see märgatavalt kasvanud, näiteks 2015. aastal tabati ebaseaduslikult rändelt 552 inimest. Võrreldes tunamullusega kasvas möödunud aastal ka lahkumisettekirjutuste arv ning seda kolmandiku võrra.

Pilt: Albert Truuväärt
Eesti

VIDEO JA FOTOD! Lahkumisettekirjutuste arv on suurenenud kolmandiku võrra (7)

Toimetaja: Sandra Lepik

Ebaseaduslikult rändelt tabati mullu 1410 inimest, neist enamus ehk 1022 tabati piiripunktides. Viimastel aastatel on see märgatavalt kasvanud, näiteks 2015. aastal tabati ebaseaduslikult rändelt 552 inimest. Võrreldes tunamullusega kasvas möödunud aastal ka lahkumisettekirjutuste arv ning seda kolmandiku võrra.

16images

Ülemöödunud aastal tabas politsei- ja piirivalveamet ebaseaduslikult rändelt 1110 inimest, neist 732 piiripunktides, 45 piiripunktide vahel ning 333 siseriigis, vahendas BNS politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaherit.

Lahkumisettekirjutustest 43 protsent tehti Ukraina, 19 protsenti Venemaa, 8 protsenti Moldova, 6 protsenti Valgevene ja 3 protsenti Gruusia kodanikele.

Vaher märkis, et enamik lahkumisettekirjutustest tehti ebaseadusliku Eestis viibimise tõttu ning kasvutrend on seotud töörände surve suurenemisega.

Kasvav sisseränna toob probleeme

Nii siseminister Mart Helme kui ka Vaher nentisid, et kasvav sisseränne võib ka Eestis kaasa tuua probleeme, millega seni on silmitsi seisnud peamiselt Lääne-Euroopa riigid. 

Helme ütles, et Eestis on tekkimas sisserändajate "nukleaarsed kogukonnad". Siseministri sõnul on tegemist inimestega, kes tahavad elada oma elu kogukonna sees ning ei soovi haakuda väljaspool kogukonda oleva eluga. "Ühelt poolt ütlevad rahvusvahelised kohustused ja inimlik vaade, et me peaksime neid inimesi toetama ja nende toetuste kaudu integreerima ja leidma töökohti. Teisest küljest näeme, et toetused annavad neile tihtipeale võimaluse elada sedasama isoleeritud elu ning mitte suhestuda piisava aktiivsusega meie igapäevase elu ja ümbritseva keskkonnaga," sõnas Helme. 

Siseministri sõnul on rändega seotud probleemid, mis seni olid pigem Lääne-Euroopas, otsapidi jõudnud ka Eestisse. "On ülimalt naiivne arvata, et meil neid probleeme ei teki," ütles minister.

Helme sõnul on Eestis sarnaste probleemide teke seotud kahe põhilise sisserände allika - õpirände ning sellega kaasneva perekondade ühinemisega. "Näeme, et siin on tekkimas probleemid ja väga kiiresti kasvavad mõnedest riikidest pärit kogukonnad," sõnas Helme. Ta tõi näiteks, et viimase paari aasta jooksul on "nagu rakett üles visanud" India päritolu kogukond ning teine, peamiselt õpirände ja perekondade ühinemise kaudu kasvav kogukond on Nigeeria kogukond.

Politsei ei näe suuri probleeme sisserändes

Politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher sõnas, et praegu politsei ei näe sisserändes väga suuri probleeme turvalisusele ja julgeolekule. "Aga hoiame silmad lahti. Praegu ohtu käes ei ole," ütles Vaher. "Meil on natukene veel aega, jälgides olukorda kogukondade mõttes." Samas nentis politseijuht, et aega pole palju.

"Aga kui me nüüd midagi valesti teeme, siis see oht saabub. Sellepärast on väga oluline, et kuulame täna väga hoolega, mida teeb Soome ja Rootsi, kuidas käitub Saksamaa," sõnas Vaher. 

Helme lisas, et ka kaitsepolitsei hinnangul on hoiavad ka Eestis sisserändajad kokku ja käivad omavahel läbi rahvusgrupi põhiselt, kuid need kogukonnad pole praegu nii suured, et ühiskonnas probleeme tekitada. "Me ei saa kunagi välistada üksikuid intsidente, aga süstemaatilist probleemi meil pole."

"Uurime neid küsimusi väga tõsiselt, õpetame politseinikke tundma neid kultuure, töötama nö multikulti olukorras," ütles Vaher. 

Vaheri sõnul on võimalik, et mõned "kogukonnad hakkavad suurenedes looma oma rituaale ja tihti on need rituaalid kuritegelikud".

Nigeeria ja India kodanike arv Eestis on märkimisväärselt kasvanud

Helme lisas, et rände- ja lõimumisküsimused tõusevad üha enam fookusesse, kuid neil probleemidel ei ole lihtsaid lahendusi. 

Rahvastikuregistri andmetel on Eestis elavate Nigeeria ja India kodanike arv paari aastaga märkimisväärselt kasvanud. 

Kui 2018. aasta 1. jaanuari seisuga elas Eestis 435 Nigeeria kodanikku, siis 2019. aasta 1. jaanuari seisuga elas Eestis 600 ning käesoleva aasta 1. jaanuari seisuga 713 Nigeeria kodanikku. Möödunud aasta algusega võrreldes on Eestis elavate Nigeeria kodanike arv kasvanud 18,8 protsenti. 

Kui 2018. aasta 1. jaanuari seisuga elas Eestis 532 India kodanikku, siis 2019. aasta 1. jaanuari seisuga elas Eestis  619 ning käesoleva aasta 1. jaanuari seisuga 849 India kodanikku. Möödunud aasta algusega võrreldes on Eestis elavate India kodanike arv kasvanud 22,9 protsenti.

7 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...