VIDEO: Selgus Jaan Krossi mälestusmärgi ideekonkursi võitja

Jaan Krossi mälestusmärgi avaliku ideekonkursi võitis võistlustöö "Pilk", mille autoriteks on Jaak Soans, Karmo Tõra ja Mark Kovalenko. Võidutöö preemia on 10 000 eurot.

 

VIDEO: Selgus Jaan Krossi mälestusmärgi ideekonkursi võitja (1)

Toimetaja: Toomas Raag

Jaan Krossi mälestusmärgi avaliku ideekonkursi võitis võistlustöö "Pilk", mille autoriteks on Jaak Soans, Karmo Tõra ja Mark Kovalenko. Võidutöö preemia on 10 000 eurot.

 

Võistlusega otsiti skulptuuri, mis annaks edasi Jaan Krossi kui Eesti ühe väga silmapaistvama kirjaniku tähendust ja suurust. 

Žürii esimehe, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhi Ignar Fjuki sõnul võlus võidutöö puhul nii selle klassikaline, suurmehele sobilik vormikeel kui ka laiem ruumiline tähendusväli, mida skulptuur enda ümber loob. "Asudes Kullassepa, Niguliste ja Harju tänavate nurgal, pilk suunatud kunagise Kirjanike maja poole, kus kirjaniku enda tööruum paiknes, kujuneb seeläbi intensiivne tähenduslik seos nii kuju kui kirjaniku endise kodu vahel. Ruumitähenduslikult ei ole väheoluline ka see, et läheduses paikneb Eduard Vilde mälestusmärk. Kõik see kokku loob mikroväljaku näol paikkonnale täiesti uue kihistuse, mis lisab vanalinna tähendustest niigi tiinele keskkonnale täiesti uue, kirjanikest suurmeestega seotud mõõtme, " selgitas Fjuk žürii otsust.

Lisaks kuulusid ideekonkursi žüriisse Keskkonna- ja Kommunaalameti juht Ain Valdmann, kirjandusteadlane Rein Veidemann, arhitekt Rein Murula, skulptorid Paul Mänd ja Jass Kaselaan, kirjanik Karl-Martin Sinijärv ning kunstnik ja luuletaja Maarja Undusk.

Jaan Krossi mälestusmärgi ideekonkursile esitati 13 võistlustööd, millest auhinna vääriliseks tunnistati viis tööd. Teise preemia võitis "Kohtumine", mille autoriteks on Mart ja Margus Kadarik. Kolmanda koha sai Mati Karmini ja Tiit Trummali võistlustöö "Söerikastaja". Ostupreemia vääriliseks tunnistati ideekavandid "Homo Ludens" (autorid Tauno Kangro ja Anna Šimko) ning "Telefon (autorid Lenna Kuutma ja Üla Koppel).

Tulenevalt praegusest eriolukorrast riigis, siis avalikku üritust võitjate autasustamiseks ei korraldata. Virtuaalse näitusega võistlustöödest on võimalik tutvuda veebigaleriis.

Ideekonkursi viisid koostöös läbi Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet ja Tallinna Linnaplaneerimise Amet. Võidukavandi teostamiseks sõlmib Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet võidutöö autoritega vastava töövõtulepingu.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...